وزیر ارتباطات: خیلی ها به دلیل شفافیت با توسعه فناوری اطلاعات دشمنی دارند

به گزارش آفتاب صبا، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه امروز به واسطه توسعه فناوری اطلاعات خیلی ها در خانه شیشه ای زندگی می نمایند، گفت: این افراد به واسطه شفافیت ایجاد شده با توسعه فناوری اطلاعات دشمنی دارند و این دشمنی ها به واسطه روشن کردن دست اندازی هایی است که به بیت المال صورت می گرفته است.

وزیر ارتباطات: خیلی ها به دلیل شفافیت با توسعه فناوری اطلاعات دشمنی دارند

محمدجواد آذری جهرمی در جلسه شورای اداری شهرستان لارستان با بیان اینکه شفافیت در فضای مجازی دست اندازی به بیت المال را بروز می دهد اضافه نمود: مردم می توانند بهتر از آن آگاه شوند و نظارت نمایند و فریاد خودشان را به گوش دیگران برسانند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اجرای پروژه ها در بخش های مختلف کشور اضافه نمود: پروژه انجام می گردد تا هدفی به خاتمه برسد، هدف از انجام امور در جامعه افزایش رضایتمندی عمومی مردم است و هر دستگاهی به میزان کوششش برای افزایش رضایت مردم از خدماتش در کارش پیروز تر است.

وی با بیان اینکه گرانی و مشکل اشتغال در راس مطالبات مردمی است، یادآور شد: اگر اقدامات زیادی در دستگاه ها انجام گردد اما این مساله در ذهن مردم باقی بماند ضریب پیروزیت برای رسیدن به هدف کاهش پیدا می نماید بنابراین هر پروژه ای که می خواهد اجرا گردد اگر به دغدغه های ذهنی مردم و برطرف این دغدغه ها توجه داشته باشد آن پروژه پیروز تر است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه فناوری اطلاعات راهی است که می تواند به عنوان بخشی از راهکار برای حل مسائل مورد استفاده قرار گیرد، گفت: ابزاری بهتر از فناوری اطلاعات برای نظارت بر بازار وجود ندارد.

آذری جهرمی اظهار کرد: مگر می گردد دولت با کوشش زیاد با مسائل فراوان و با دست و پنجه نرم کردن با استکبار جهانی در حوزه ای برود و به سختی ها و دشواری های فراوان نفت را عرضه کند و در این شرایط پول را با دشواری های زیاد برگرداند و بعد برای اینکه قشر آسیب پذیر جامعه منابع مالی شان تامین گردد و متناسب با درآمد و هزینه مراعات آن ها را می نماید و ارز را با قیمت یارانه ای برای برخی حوزه ها عرضه کند و بعد این ارز تبدیل به ابزار رانت عده ای می گردد که در بازار اجناس را با شرایط دیگر ارایه می نمایند.

وی ادامه داد: چه ابزاری بهتر از فناوری اطلاعات برای نظارت بر این موضوع وجود دارد؟ در برخی از حوزه ها به مردم ظلم می گردد، عده ای مردم را بی پناه گیر می آورند، اگر عزم مدیریتی نیز در راس هرم قاطعیت لازم را داشته باشد اما وقتی نداند در زیر مجموعه در کشور پهناور و وسیع چه اتفاقاتی رخ می دهد چگونه می گردد شرایط را مدیریت کرد؟ حتما فناوری اطلاعات در شرایط فعلی یکی از ابزارهای مهم است همانگونه که برای مدیریت کردن بازار و گرانی و شفاف سازی بسیاری از موضوعات مهم است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: امروز فضا برای توسعه فناوری اطلاعات فراهم شده نه اینکه فناوری اطلاعات آسیبی نداشته باشد اما برکت آن چندین برابر آسیب آن است، اگر آسیبی نیز وجود دارد قطعا از کم کاری ما است.

وی ادامه داد: اگر ممکن است در این فضا آسیب فرهنگی به وجود بیاید قطعا کم کاری کسانی است که در حوزه فرهنگ مسئولیت دارند و اهداف و کارنمودهای خودشان را نتوانسته اند خوب پیش ببرند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه با تاکید بر اینکه اقتصاد آینده جهان اقتصاد دیجیتال است، یادآور شد: امروز کشاورزی به اینترنت اشیاء وابسته شده است که در استان فارس در مزارعی به صورت آزمایشی با استفاده از اینترنت اشیاء هوشمندسازی کردند که با این اقدام محصول چند برابر می گردد و مصرف منابع آبی چند برابر کاهش خواهد داشت.

آذری جهرمی همچنین به ارتباط سلامت با هوش مصنوعی اشاره نمود و اضافه نمود: امروز اطلاعات مربوط به 10 میلیون نفر آدمی که سرطان پیدا کردند و بیماری لاعلاج سرطانی دارند، تمام رفتارهای بیمار سرطانی را به مدل های رفتاری تبدیل و پیاده سازی کردند و بعد یک بیمار پس از مراجعه از او نمونه برداری و عرضه می گردد و با استفاده از هوش مصنوعی تحلیل می گردد که رفتار این بیمار به کدام بیمار نزدیک بوده و در بین بیمارانی که درمان شدند کدام دارو جواب مثبت و کدام دارو جواب منفی داده است.

وی ادامه داد: حوزه حمل و نقل ، نظام بانکی و بسیاری از حوزه های دیگر با استفاده از هوشمندسازی رشد قابل توجه ای پیدا می نمایند و کشورهای جهان در حال سرمایه گذاری روی اقتصاد دیجیتال هستند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد: هندوستان می گوید 20 درصد فراوری ناخالص ملی این کشور که یک تریلیون دلار است باید در حوزه دیجیتال باشد. رهبران تراز اول جهان در کشورهای مختلف بحث از یک انقلاب بزرگ در حوزه اقتصاد تحت عنوان انقلاب صنعتی چهارم می نمایند.

وی ادامه داد: در آمارها و گزارش ها آمده است که در دوره مطالعه شده در کشور انگلستان 800 هزار شغل از بین رفته و سه و نیم میلیون شغل براثر تحولات دیجیتال به وجود آمده است یعنی در واقع جنس شغل تغییر می نماید؛ یک روز یک نفر را برای خواندن کنتور به درب خانه ها می فرستادیم اما امروز در دوره تحول دیجیتال ضرورتی ندارد کسی بخواهد کنتور بخواند، قطعا کسی که کنتور می خواند شغلش از بین می رود اما به مراتب شغل های بیشتری ایجاد می گردد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه فناوری اطلاعات پایه اقتصاد آینده جهان است که با همین هدف به دنبال توسعه آن هستیم، گفت: هدف اصلی ما در توسعه فناوری اطلاعات افزایش رضایتمندی است، مردم حسی از تعداد دکل، فیبر و ارتقای تکنولوژی و غیره ندارند، اینکه فرد وقتی دست در جیبش کند و تلفن همراه خود را بیرون بیاورد و این تلفن به نیازهای او پاسخ دهد رضایتمندی حاصل می گردد، البته امیدواریم روزی مردم دست در جیب خود نمایند و کارت پولی خود را دربیاورند و پول در کارت هایشان باشد و وضع مالی مناسب باشد و چرخ اقتصاد نیز بچرخد.

آذری جهرمی اضافه نمود: افزایش رضایتمندی اگر رخ داد ما پیروز بودیم و اگر رخ نداد ما پیروز نبودیم و یکی از پارامترهایی که همیشه در وزارت ارتباطات آن را می سنجیم این موضوع است. در استان فارس بخش قابل توجهی از رضایتمندی به خصوص در مناطق محروم در 2 سال گذشته در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات داشتیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: دومین هدف در توسعه فناوری اطلاعات این است که به مسئولان در حوزه های دیگر یاری کنیم و ابزار فناوری اطلاعات را به ابزاری برای مدیریت مناسب تر آن ها تبدیل کنیم و سومین هدف پایه ریزی برای یک جهش بزرگ مالی با استفاده از ظرفیت جوانان کشور کنیم.

آذری جهرمی اضافه نمود: برنامه های گسترده و وسیعی باید در این حوزه اجرا کرد، شرط اول آن توسعه دسترسی است و امروز کشورهای مختلف در این زمینه دغدغه دارند.کشورهای مختلف جهان دغدغه جمعیتی دارند، یک کشور با سه تا چهار میلیون جمعیت نمی تواند یک فراوری نماینده محلی بزرگ باشد و بر بازار خود تکیه کند، جمعیت یک پارامتر مهم در کشورها است همانگونه که در بازار مالی سنتی جمعیت معنا دارد در بازار اقتصاد دیجیتال نیز تعداد مشترکان متصل به شبکه و استفاده نماینده از فناوری حرف اول را می زنند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: یک زمانی در طراحی مالی کشور در دوره سازندگی این استان را به عنوان قطب الکترونیک معرفی نموده بودند که رتبه این استان در سال 1396 به لحاظ شاخص فناوری اطلاعات در کشور در بین استان های کشور بیش از 20 بود و امروز به مدد کوشش بسیار گسترده فارس به رتبه های مناسب بازگشته و به رتبه هشت رسیده که این رتبه برای من قابل قبول نیست و حداقل باید جزو پنج استان اول باشد.

آذری جهرمی اضافه نمود: رضایتمندی مردم در استان فارس رشد داشته است و میزان استفاده از فناوری اطلاعات در استان بالاتر رفته است. در لارستان، گراش و خنج در یکسال گذشته حدود 34 میلیارد تومان سرمایه گذاری شده است.

وزیر ارتباطات در ادامه با اشاره به فشردگی برنامه های کاری اش گفت: جالب این بود که از شهرستان های گراش و خنج نیز مدیران در این جلسه حضور پیدا می کردند، دوست داشتم در شهرستان های گراش و خنج نیز حضور پیدا کنم اما برنامه های کاری من فشرده است و نمی توانم در این شهرستان ها حضور یابم.

آذری جهرمی با انتقاد از عدم حضور فرمانداران خنج و گراش در این نشست اضافه نمود: مسئولان نباید به اختلافات بین سه شهرستان دامن بزنند، اگر لار بزرگ باشد جهرم بزرگ خواهد بود، اگر جهرم بزرگ باشد لار بزرگ خواهد بود، اگر گراش و خنج بزرگ شوند لار نیز بزرگ خواهد بود، همه باید برای رشد و ترقی منطقه کوشش کنیم.

وی ادامه داد: اگر مسئولان در راستای اتحاد صحبت نمایند مردم نیز صحبتشان اتحاد است، اگر از افتراق صحبت نمایند صحبت مردم نیز همین خواهد بود، بزرگترین مانع پیشرفت فارس در سال های اخیر همین اختلافات است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: خواهش من از تک تک دوستان این است که این اختلافات را کنار بگذاریم و همه با یک شعار و یک حرف کنار همدیگر باشیم و کوشش کنیم فارس را به صندلی اصلی خود برسانیم، هرچه عزت این منطقه بزرگ باشد کشورمان بزرگتر خواهد بود.

آذری جهرمی در ادامه با اشاره به مهم و تاثیرگذار بودن حوزه فرهنگ اضافه نمود: اگر ساعت ها در خصوص فرهنگ صحبت کنیم با یک ثانیه عمل ما برابری می نماید، یک ثانیه عمل ما ارزش آن از ساعت ها و روزها و سال ها صحبت کردن بیشتر است. سال ها در رابطه با غیبت و بد بودن غیبت و تهمت صحبت کنیم آنوقت هرجا خودمان نبنشینیم غیبت کنیم.

وی ادامه داد: آن چیزی که امروز در جامعه برای اصلاح فرهنگ نیازمند آن هستیم، این است که برای اصلاح فرهنگ باید اصلاح خودمان را آغاز کنیم و اگر می خواهیم جامعه حرف ما را بپذیرد باید عمل کنیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: بهتر است که برای رسیدن به فرمایش رهبر معظم انقلاب که مسایل فرهنگی همیشه دغدغه ایشان است کوشش کنیم، کشوری که فرهنگ و تفکر نداشته باشد نمی تواند گام های بزرگ بردارد.

شهرستان لارستان در فاصله 378 کیلومتری جنوب شیراز دراستان فارس واقع شده است .

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 19 مهر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 133

به "وزیر ارتباطات: خیلی ها به دلیل شفافیت با توسعه فناوری اطلاعات دشمنی دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر ارتباطات: خیلی ها به دلیل شفافیت با توسعه فناوری اطلاعات دشمنی دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید