فروش میانکاله واقعیت دارد؟ ، حمله دسته جمعی شکارچیان به تالاب ، 15 هکتار از تالاب خشک شده است

به گزارش آفتاب صبا، معاون محیط زیست طبیعی مازندران گفت: در تالاب میانکاله، از سمت استان گلستان و بندر ترکمن، طی 2 سال اخیر با شیوه جدیدی از شکار مواجهیم که شکارچیان به صورت جرگه ای حمله می نمایند و کار حفاظت را برای همکاران ما سخت نموده اند.

فروش میانکاله واقعیت دارد؟ ، حمله دسته جمعی شکارچیان به تالاب ، 15 هکتار از تالاب خشک شده است

به گزارش خبرنگاران، روح الله اسماعیلی معاون محیط زیست طبیعی مازندران به مناسبت روز میانکاله، اظهار کرد: میانکاله از چندین عنوان حفاظتی برخوردار است که با عناوین ذخیره گاه زیست کره، پناهگاه حیات وحش و تالاب بین المللی معروفیت دارد.

وی با تاکید بر اینکه ارزش های اکولوژیک میانکاله بر کسی پوشیده نیست، اضافه نمود: این منطقه به علت اینکه حوزه اثرگذار چندین روستا و چندین شهر مازندران و گلستان است در معرض تعارضات انسانی و طبیعی نهاده شده و مهم ترین مسئله خشکی تالاب است.

معاون حفاظت محیط زیست مازندران با اشاره به اینکه در چند سال اخیر روند خشکی تالاب میانکاله افزایش پیدا نموده است و همچنان ادامه دارد، اضافه نمود: 30درصد از سطح تالاب که نزدیک به 15 هزار هکتار از پهنه آبی تالاب خشک شده را از دست دادیم و از آنجایی که منابع آبی آب شیرین از بالادست تامین نمی گردد به لحاظ کیفی نیز تالاب در معرض تهدید است.

اسماعیلی با بیان اینکه فعالیت های انسانی در حوزه تالاب همگام با طبیعت نیست، توضیح داد: تهدیدات انسانی، بحث حقابه و مصرف سم و کود نیز موجب شده تالاب شرایط خوبی نداشته باشد و همگام با طبیعت نباشد. این نشان می دهد که در فعالیت های انسانی در حوزه آبریز خوب عمل نکردیم.

حمله جرگه ای شکارچیان به تالاب میانکاله

وی درباره مسئله شکار پرندگان و چالش های موجود نیز، گفت: در بحث شکار نیز به جهت محدودیت های شکار که به لحاظ قانونی در حال اعمال است از سمت استان گلستان و بندر ترکمن طی دو سال اخیر با شیوه تازهی از شکار مواجهیم که به صورت جرگه ای حمله می نمایند و کار حفاظت را برای همکاران ما سخت کردند.

معاون محیط زیست طبیعی مازندران، اضافه نمود: به همین جهت دست یاری به سوی نیروهای نظامی و امنیتی مازندران و گلستان دراز کردیم و از آنها یاری خواستیم تا جلوی این شکارچیان که مخرب محیط زیست هستند گرفته گردد.

فروش میانکاله منتفی است

اسماعیلی در پاسخ به مسئله فروش میانکاله؛ این موضوع را رد کرد و گفت: محدوده تالاب میانکاله قسمت اعظم از آن منابع ملی و غیر قابل فروش است اگر بخشی از آن که در اختیار بخش خصوصی و غیر ملی است تنها در صورتی که مستثنیات قانونی داشته باشد محدودیتی برای فروش برای او وجود ندارد.

وی اضافه نمود: مرجع اعلام منابع ملی و غیر ملی سازمان منابع طبیعی است زیرا حفاظت با منافع قانونی افراد در تعارض نیست اما منابع ملی قابل فروش نیست و درباره میانکاله با حساسیت های موجود موضوعیت ندارد.

وی ادامه داد: افرادی که مالکیت خصوصی در میانکاله دارند در چهارچوب قانون مجوز فعالیت هایی که با بحث حفاظت انطباق دارد را نیز دریافت خواهد نمود.

این مسئول گفت: در سال 1342 به وسیله پایش هوایی مستثنیات قانونی میانکاله شناخته شد و منابع ملی مرزهایش تعیین و به نام دولت ملی اعلام شد.

معاون محیط زیست طبیعی مازندران، توضیح داد: اراضی که در اختیار اشخاص بود مستثنیات قانونی شناخته شد و اگر منابع طبیعی اعلام کند منعی ندارد اما به نظر می رسد مطرح کردن فروش میانکاله بازی رسانه ای است زیرا امکان فروش منابع ملی وجود ندارد تخلف محسوب می گردد.

تلفات پرندگان میانکاله به صفر رسید

اسماعیلی در بخش دیگری از سخنان خود درباره پرندگان و مرگ و میرهای گذشته حیات وحش در این تالاب اشاره نمود و گفت: در دو سال گذشته تلفات آماری پرندگان را مشاهده نکردیم و به لحاظ جمعیت پرندگان، سرشماری هایی که اجرا شده جمعیت پرندگان نسبت به سنوات قبل کمتر شده اما تلفات تازه نداشتیم و تالاب رو به پایداری است.

وی اضافه نمود: تلفات حیات وحش در میانکاله همانطور که پیش از این به وسیله مراجع سازمان دامپزشکی اعلام شده بود به علت سم بوتولیسم بود که موجب مرگ و میر پرندگان شد و خوشبختانه درحال حاضر مرگ و میر به صفر رسیده است.

معاون محیط زیست طبیعی مازندران از مردم دوستدار محیط زیست خواهان یاری و همراهی شد و گفت: ما دست احتیاج به سمت مردم دراز می کنیم بحث حفاظت موضوعی همه جانبه است دستگاه های اجرایی باید در زمینه حفاظت یاری نمایند تا به نتیجه مطلوب برسیم.

اسماعیلی گفت: از سال 1398 در سطح ملی ستاد حفاظت از تالاب ها که با ریاست معاون اول رئیس جمهوری تشکیل شد، حفاظت تالاب میانکاله نیز در دستور کار نهاده شد که مصوبات خوبی داشتیم.

وی با اشاره به اینکه تامین منابع مالی یکی از دلایلی بود که مصوبات حالت اجرایی 100 درصد پیدا نکردند، یادآور شد: در این راستا دستگاه های اجرایی و مردم باید در زمینه حفاظت از تالاب ها و تالاب میانکاله که منحصربه فرد است یاری نمایند تا گام های اساسی در حفاظت از این موهبت الهی برداشته گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 6 بهمن 1401 بروزرسانی: 6 بهمن 1401 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 1996

به "فروش میانکاله واقعیت دارد؟ ، حمله دسته جمعی شکارچیان به تالاب ، 15 هکتار از تالاب خشک شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فروش میانکاله واقعیت دارد؟ ، حمله دسته جمعی شکارچیان به تالاب ، 15 هکتار از تالاب خشک شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید