رئیس ناتو: تمایلی به استقرار موشک های هسته ای جدید در اروپا نداریم

به گزارش آفتاب صبا، دبیرکل ناتو در نشست وزرای دفاع کشورهای عضو این پیمان نظامی گفت دربرابر برنامه موشکی مسکو اقدامات دفاعی، هماهنگ و سنجیده ای اجرا شده است.

رئیس ناتو: تمایلی به استقرار موشک های هسته ای جدید در اروپا نداریم

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، ینس استولتنبرگ دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) روز پنجشنبه گفت، کشورهای عضو همواره موضعی متحد در برابر سیستم های موشک کروز SSC-8 روسیه داشته اند.

به نوشته پایگاه اینترنتی سازمان ناتو، استولتنبرگ در نشست وزاری دفاع کشورهای عضو این پیمان در بروکسل مدعی شد: متحدان ناتو همواره در برابر نقض معاهده INF (منع گسترش سلاح های هسته ای میان برد) توسط روسیه، متحد بوده اند.

دبیرکل ناتو اضافه کرد: ما در طول سال های متمادی مشورت های دقیقی داشته ایم و درخصوص هر گامی که در پاسخ به نقض این معاهده برداشته ایم، شامل اقدامات دفاعی، هماهنگ و سنجیده، توافق نظر داشته ایم. این اقدامات همچنین شامل برنامه ریزی و تمرین و حفظ موضع دفاعی در زمینه موشکی، هوایی، هسته ای و روش های متداول می شوند.

استولتنبرگ مدعی شد: ما اقدامات روسیه را تکرار نمی کنیم و قصد نداریم موشک های هسته ای جدیدی را در اروپا مستقر کنیم. اما قدرت بازدارندگی و دفاع موثر خود را حفظ می کنیم تا از مردم محافظت کنیم. SSC-8 تنها جزئی از تجهیزات روسیه است. بنابراین امروز در مورد چالش های وسیع تری درخصوص سیستم های موشکی روسیه از نوع عادی یا هسته ای بحث و گفت وگو کردیم. برخی از این موشک ها دومنظوره هستند که خطر بزرگ تری را به لحاظ ایجاد تنش یا خطای محاسباتی به وجود می آورند. در عین حال، وزرای دفاع همگی بر تعهد قوی کشورشان نسبت به کنترل تسلیحات و خلع سلاح تأکید کردند. ناتو باید بستری برای گفت وگوی آمریکا و اروپا بر سر این مسائل باقی بماند.

دبیرکل ناتو در حالی این ادعاها را اعلام کرد که دولت آمریکا تابستان امسال خروج یک جانبه آمریکا از معاهده تسلیحاتی INF میان مسکو و واشنگتن را اعلام کرده و در مقابل روسیه بارها بر لزوم تعهد بر آن تأکید داشته است.

او در ادامه گفت: همچنین وزرای دفاع پیشرفت در زمینه اطمینان یافتن از تقسیم سهم مالی منصفانه بین متحدان را به بحث گذاشتند. ما شاهد افزایش بی سابقه تأمین هزینه های مالی [ناتو] از سوی کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی بوده ایم که قرار است تا انتها سال 2024، 400 میلیارد دلار دیگر هم افزایش یابد. این ناتو را قوی تر می کند.

استولتنبرگ درباره اوکراین گفت: در مراسم صبحانه به میزبانی کانادا، متحدان بر حمایت از حفظ حق حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین تأکید کردند. ناتو به فراهم کردن پشتیبانی سیاسی و عملی از اوکراین ادامه خواهد داد و از فرایند اصلاحات در این کشور حمایت می کنند.

مردم منطقه کریمه اوکراین در سال 2014 در یک همه پرسی به الحاق این منطقه به روسیه رأی مثبت دادند اما اوکراین و برخی کشورهای غربی این الحاق را غیرقانونی می دانند.

وی اضافه کرد: بعد از ظهر امروز دیداری با محور حمایت از ادامه مأموریت تعلیم نیرو در افغانستان انجام خواهد شد. اوضاع بغرنج خواهد ماند ولی ما قویاً به امنیت و ثبات درازمدت در افغانستان متعهد خواهیم ماند. ما تماماً از تلاش های آمریکا برای دستیابی به راه حلی صلح آمیز [در افغانستان] حمایت می کنیم. طالبان باید توان واقعی خود را درخصوص کاستن از خشونت ها . متعهد ماندن به صلح نشان دهد.

آمریکا و طالبان از سال 2018 در حال مذاکره برای یک طرح صلح هستند؛ طرحی که در آن قرار است در ازای تضمین طالبان مبنی بر تبدیل نشدن افغانستان به مکان امن برای تروریست ها، نظامیان خارجی از این کشور خارج شوند.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 11 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 555

به "رئیس ناتو: تمایلی به استقرار موشک های هسته ای جدید در اروپا نداریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس ناتو: تمایلی به استقرار موشک های هسته ای جدید در اروپا نداریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید