ذخیره سوخت برای ایام نوروز، پیش بینی مصرف 105 میلیون لیتر بنزین

به گزارش آفتاب صبا، به گزارش خبرنگاران، جلیل سالاری صبح امروز در جمع خبرنگاران در حاشیه آیین رونمایی از اسناد تکمیل زنجیره ارزش نفت کوره با استفاده از دانش فنی بومی پژوهشگاه صنعت نفت درباره میزان تولید بنزین در کشور طی سال 1400 گفت: میانگین تولید بنزین کشور امسال معادل سال گذشته بوده و تغییری نکرده است.

ذخیره سوخت برای ایام نوروز، پیش بینی مصرف 105 میلیون لیتر بنزین

وی همچنین از برنامه ریزی و آمادگی مجموعه شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی برای توزیع بنزین نوروزی خبر داد و اضافه کرد: شبکه خطوط لوله کشور، مجموعه حمل ونقل فرآورده های نفتی و جایگاه های عرضه سوخت برای توزیع سوخت در ایام نوروز در آمادگی کامل به سر می برند.

ذخیره مطمئن سوخت برای ایام نوروز

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش تأکید کرد: برای عرضه سوخت در روزهای نوروز ذخیره ای مطمئن اجرا شده است و تلاش می کنیم با استفاده از ظرفیت سامانه هوشمند سوخت، مدیریت صحیح مصرف سوخت را انجام دهیم.

سالاری با تأکید بر تمرکز بر بحث مدیریت مصرف سوخت و بهینه سازی مصرف انرژی شرح داد: اقدام هایی با خودروسازان در زمینه سبد سوخت در این باره پیش بینی کرده ایم.

وی همچنین با اشاره به اجرای طرح جایگزینی گاز طبیعی فشرده (سی ان جی) با بنزین در کشور گفت: با اجرای این طرح در زمینه مدیریت مصرف سوخت، پیش بینی می کنیم دچار مشکل واردات بنزین نشویم و طرح هایی از جمله نوسازی خودروهای فرسوده و جایگزینی نیز به همین منظور انجام می شود.

مدیریت مصرف سوخت در خودروها به صورت سنواتی

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی اضافه کرد: پیش بینی هایی شده است که با در نظر گرفتن الزام های قانونی، به صورت سنواتی در تولید خودروهای نو به سمت مدیریت مصرف سوخت حرکت کنیم.

سالاری گفت: با اجرای این طرح شاهد کاهش پنج درصدی سالانه مصرف سوخت خودروها در کشور تا رسیدن آن به استاندارد مصرف جهانی در طول پنج سال خواهیم بود.

صادرات روزانه 2 میلیون لیتر بنزین

وی درباره اندازه صادرات بنزین از کشور گفت: صادرات بنزین به صورت پیاپی انجام می شود و به طور میانگین روزانه 2 میلیون لیتر است و بخشی هم محموله هایی است که صادر می شود.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی تأکید کرد: در روزهای نوروز، نگاه ما بیشتر به ذخیره سازی خواهد بود و تلاش می کنیم عرضه در بهترین شرایط انجام شود.

پیش بینی مصرف روزانه 105 میلیون لیتر بنزین در ایام نوروز

سالاری شرح داد: پیش بینی ما مصرف میانگین روزانه 105 میلیون لیتر بنزین در کشور است که ذخیره سازی لازم به این منظور اجرا شده است.

وی همچنین اندازه تولید بنزین را مشابه پارسال اعلام کرد و درباره در نظر گرفتن سهمیه بنزین نوروزی اضافه کرد: بحث اختصاص سهمیه بنزین ویژه نوروز مطرح نیست.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی همچنین درباره نحوه تأمین منابع مالی طرح توسعه پالایشگاه آبادان گفت: پیشنهادی در پیش نویس قانون بودجه برای تأمین منابع مطمئن و پایدار در حوزه توسعه پالایشگاهی ارائه شده است که بر اساس آن بتوانیم از محل درآمد واحدهای نوی که در سرویس قرار می گیرد، ظرفیت پالایشی این پالایشگاه را اضافه کنیم و برای صادرات به کار گیریم.

سالاری اضافه کرد: تهاتر فرآورده نفتی صادراتی پالایشگاه آبادان به ارزش 260 میلیون یورو صرف تأمین اعتبار برای بازتوزیع تسهیلات استفاده خواهد شد.

وی تأکید کرد: گام دوم طرح توسعه پالایشگاه آبادان و طرح کیفی سازی فرآورده های نفتی تولیدی پالایشگاه اصفهان در مراحل نهایی اجرا قرار گرفته است و سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.

منبع: ایسنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 18 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 18 اردیبهشت 1401 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 1833

به "ذخیره سوخت برای ایام نوروز، پیش بینی مصرف 105 میلیون لیتر بنزین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ذخیره سوخت برای ایام نوروز، پیش بینی مصرف 105 میلیون لیتر بنزین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید