بلاهای خطرناکی که خوردن نمک زیاد بر سرتان می آورد

به گزارش آفتاب صبا، مصرف زیاد نمک باعث افزایش استرس در بدن می گردد، نتایج یک مطالعه تازه دانشگاه ادینبورگ انگلستان نشان داد مصرف بیش از حد مواد غذایی شور می تواند منجر به افزایش سطح استرس گردد.

بلاهای خطرناکی که خوردن نمک زیاد بر سرتان می آورد

نتایج یک مطالعه نو دانشگاه ادینبورگ انگلستان نشان داد مصرف بیش از حد مواد غذایی شور می تواند منجر به افزایش سطح استرس گردد.

مصرف زیاد نمک باعث افزایش استرس در بدن می گردد، نتایج یک مطالعه نو دانشگاه ادینبورگ انگلستان نشان داد مصرف بیش از حد مواد غذایی شور می تواند منجر به افزایش سطح استرس گردد.

محققان دریافتند زمانی که موش ها با رژیم غذایی پرنمک تغذیه می شوند، سطح هورمون استرس 75 درصد افزایش می یابد.

کارشناسان امیدوارند یافته های آن ها بازنگری در سیاست های بهداشت عمومی در خصوص مصرف نمک را تشویق کند که در نهایت می تواند فراورینمایندگان را به کاهش اندازه سدیم در مواد غذایی فرآوری شده سوق دهد.

در حالی که انجمن قلب آمریکا توصیه می نماید که بزرگسالان باید کمتر از چهار گرم نمک در روز مصرف نمایند، بیشتر مردم بیش از 2 برابر این اندازه را به طور منظم مصرف می نمایند.

محققان افزودند: مصرف زیاد نمک باعث بیماری های قلبی و عروقی می گردد و ممکن است در ابتلاء به بیماری های خودایمنی، بعضی سرطان ها و اختلالات شناختی موثر باشد.

خطرات سلامتی ناشی از مصرف بیش از حد نمک به خوبی ثابت شده، اما تاثیرات مهم آن بر رفتار افراد نامشخص به جای مانده است. برای آنالیز کارشناسان روی موش هایی تمرکز کردند که از رژیم غذایی پرنمک تغذیه می شدند و با آنچه بیشتر انسان ها مصرف می نمایند، قابل مقایسه بود.

نتایج نشان داد رژیم غذایی نمکی باعث افزایش سطح هورمون استرس در بین موش ها و 2 برابر شدن پاسخ هورمونی آن ها به استرس محیطی شد. علاوه بر این مصرف زیاد نمک باعث افزایش فعالیت ژن هایی می گردد که پروتئین هایی در مغز فراوری و نحوه واکنش بدن به استرس را کنترل می نمایند.

کارشناسان عنوان کردند که مطالعات بیشتری در حال اجرا است تا آنالیز گردد که آیا نمک اضافی منجر به تغییرات رفتاری دیگری مانند اضطراب و پرخاشگری می گردد یا خیر.

پروفسور متیو بیلی گفت: درک اینکه چگونه غذای پرنمک سلامت روان ما را تغییر می دهد گام مهمی برای بهبود سلامتی است. ما می دانیم که خوردن نمک زیاد به قلب، رگ های خونی و کلیه های ما آسیب می رساند. این مطالعه اکنون به ما می گوید که نمک زیاد در غذای ما نحوه مدیریت استرس مغز را نیز تغییر می دهد.

منبع:بهداشت نیوز

منبع: فرادید
انتشار: 24 آذر 1401 بروزرسانی: 24 آذر 1401 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 1972

به "بلاهای خطرناکی که خوردن نمک زیاد بر سرتان می آورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلاهای خطرناکی که خوردن نمک زیاد بر سرتان می آورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید