امیدواریم برداشتن تحریم ها به صادرات بیشتر صنایع دستی یاری کند

به گزارش آفتاب صبا، در این بازدید که دکتر علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، پویا محمودیان معاون صنایع دستی این وزارتخانه و تعدادی از فعالان برتر صنایع دستی نیز حضور داشتند، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهوری از بخش های مختلف نمایشگاه بازدید کرد و در گفت وگو با هنرمندان و مدیران این وزارتخانه در جریان شرایط فراوری، فروش و صادرات صنایع دستی در کشور نهاده شد.

امیدواریم برداشتن تحریم ها به صادرات بیشتر صنایع دستی یاری کند

او در حاشیه این بازدید در جمع خبرنگاران با تأکید بر حمایت های دولت تدبیر و امید از هنرمندان صنایع دستی، گفت: به این نمایشگاه از چند بُعد می شود نگاه کرد، بُعد اول آن برمی شود به احیای آثار اصیل ایرانی، ما در هر منطقه و شهرها و روستاهای مختلف در گذشته هنرهایی داشته ایم که به دلایل مختلف فراموش شده اند اما کاری که وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با همت آقای وزیر انجام داده است این است که کوشش نموده تا این آثار احیا شود.

صنایع دستی وسیله تبلیغ هنر کشور

او اضافه نمود:در درجه اول وظیفه دولت این است که از این اقدام حمایت کند تا آنچه که به عنوان هنر ایرانی مطرح است احیا شود. نکته دیگر این است که صنایع دستی تنها متعلق به داخل کشور نیست بلکه می تواند به کشورهای دیگر نیز صادر شود. صنایع دستی در حقیقت وسیله ای است برای تبیلغ هنر کشور. این که ما بتوانیم فراوریاتی داشته باشیم که هم در ایران و هم در خارج از کشور در منازل افراد استفاده شود، اقدام ارزشمندی است؛ از این رو در حال حاضر این هنر در حال کاربردی شدن است.

واعظی اضافه نمود: در داخل کشور می توانیم آثار هنرمندان شهرها و روستاهای مختلف را تبلیغ کنیم حالا همین کار اگر در خارج از کشور نیز انجام شود، این آثار برای آن ها جاذبه دارد و می تواند در کشورهای مختلف در منازل و محل کار مورد استفاده قرار گیرد و این تبلیغ و نشان دادن هنر ایرانی است.

فروش و صادرات صنایع دستی به وسیله فضای مجازی

رئیس دفتر رئیس جمهوری یادآور شد: یکی دیگر از ابعاد صنایع دستی ایجاد اشتغال است. دولت یازدهم و دوازدهم به اشتغال اهمیت بالایی داده است و اعتقاد ما بر این است که اشتغال باید در تمام کشور باشد، گاهی اوقات سرمایه گذاری عظیمی برای ایجاد اشتغال در حوزه های مختلف مثل فولاد و... می شود در حالی که اگر به صنایع دستی توجه کنیم و هنرمندان این عرصه در منازل خود فراوری داشته باشند، می توانیم به وسیله فضای مجازی این آثار را معرفی کنیم و به فروش برسانیم. این موضوع می تواند در ایجاد اشتغال تاثیرگذار باشد. بنابر این نگاه ما به صنایع دستی احیای هنرهای اصیل، تبلیغ این آثار در خارج از کشور و در نهایت ایجاد اشتغال است.

واعظی در بخش دیگری از صحبت های خود به کوشش های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در ثبت جهانی شهرها و روستاهای صنایع دستی اشاره نمود و اضافه نمود: یکی از اقدامات بسیار خوب این وزارتخانه ثبت های جهانی است. با ثبت جهانی یک شهر یا روستای صنایع دستی علاوه بر این که آثار فراوریی آن منظقه به عنوان یک برند معرفی می شوند در جهان نیز این آثار را بیشتر می شناسند. خوشبختانه فضای مجازی این فرصت را به وجود آورده است. در شرایطی که کرونا باعث کم رونق شدن گردشگری در جهان شده است، به وسیله فضای مجازی می توان این آثار را به خوبی به فروش رساند.

رئیس دفتر رئیس جمهوری در ادامه با اشاره به گشایش هایی که قرار است در روابط بین الملل ایجاد شود، گفت: با توجه به گشایش هایی که هم در روابط ما با جهان و هم در برداشتن تحریم ها در حال شکل گیری است، امیدواریم صنایع دستی ما به راحتی به تمام جهان صادر شود.

منبع: گردشبان
انتشار: 30 اسفند 1399 بروزرسانی: 30 اسفند 1399 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 1307

به "امیدواریم برداشتن تحریم ها به صادرات بیشتر صنایع دستی یاری کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امیدواریم برداشتن تحریم ها به صادرات بیشتر صنایع دستی یاری کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید