آمریکا به فکر پیشرفت و امنیت کشورهای اسلامی نیست

به گزارش آفتاب صبا، تهران (پانا)-رئیس مجلس شورای اسلامی گفت آمریکایی ها اهداف خود را پیش می برند و به فکر پیشرفت و امنیت کشورهای اسلامی نیستند.

آمریکا به فکر پیشرفت و امنیت کشورهای اسلامی نیست

به گزارش روابط عمومی مجلس شورای اسلامی، محمد باقرقالیباف رییس مجلس شورای اسلامی در ملاقات با عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان که بعدازظهر امروز (یکشنبه 27 مهرماه) برگزارشد گفت: امروز شرایط کشورهای اسلامی منطقه جنوب غرب آسیا و شبه قاره حساس ترین زمان خود را می گذراند، زمانی که تاریخ را نگاه می کنیم همیشه این مناطق با دخالت خارجی ها روبه رو بوده که باعث تداوم ناامنی ها شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه افغانستان از حمله شوروی سابق تا امروز با حضور آمریکا دچار ناامنی و بی ثباتی شده است، ادامه داد: تا زمانی که کشورهای منطقه و مردم این کشورها و اقوام مختلف آن به وحدت، هماهنگی و همدلی نرسند، نیروهای خارجی و در رأس آن آمریکا صرفا اهداف شوم خود را دنبال می نمایند.

وی با تأکید بر اینکه ما به عنوان جمهوری اسلامی ایران کوشش کردیم تا وحدت بین کشورهای اسلامی بدون دخالت در امور آنها شکل بگیرد، خاطر نشان کرد: بسیاری از مسائل دو کشور ایران و افغانستان به یکدیگر گره خورده و ارتباط عمیق تاریخی و فرهنگی وجود دارد.

قالیباف اضافه نمود: پای یاری به مردم، استقلال و امنیت کشور افغانستان ایستاده ایم، امیدواریم با دولت جدید این جهت به خوبی طی گردد تا صلح پایدار در افغانستان و بین تمامی گروه های آن شکل بگیرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه امیدواریم قانون اساسی افغانستان که ثمره مجاهدت چند دهه ملت این کشور است حفظ گردد، ادامه داد: در مجلس شورای اسلامی و جمهوری اسلامی ایران این نگاه وجود دارد که دولت، قانون اساسی و لویه جرگه افغانستان بر سر اصول ایستادگی کند تا امنیت باثباتی را در این کشور ببینیم.

وی با تأکید بر اینکه هفته گذشته سفری به استان سیستان و بلوچستان داشتم، مطرح نمود: باید به موضوع بازارچه های مرزی و مبادلات مرزی بین دو کشور سرعت ببخشیم و تعداد بازارچه های فعال مشترک مرزی را افزایش دهیم زیرا این موضوع به نفع مردم هر دو کشور است.

رئیس قوه مقننه با تأکید بر اینکه یکی دیگر از موضوعات مربوط به دریاچه هامون حقابه هیرمند است، مطرح نمود: موارد مطرح شده می تواند در برقراری امنیت مرزها موثر باشد.

وی در خاتمه با اشاره به اینکه مرزنشینان افغانستان و ایران به تجارت در بازارچه های مرزی اهتمام دارند، ادامه داد: آمریکایی ها اهداف خود را پیش می برند و به فکر پیشرفت و امنیت کشورهای اسلامی نیستند؛ حفظ قانون اساسی و دولت افغانستان و لویه جرگه اهمیت زیادی دارد و جمهوری اسلامی از این موضوع حمایت می نماید.

سند جامع همکاری ایران و افغانستان تهیه می گردد

عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان در جریان ملاقات با رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: از حمایت های جمهوری اسلامی ایران تشکر می کنم، هدف ایران حمایت از صلح افغانستان در سایه جمهوری اسلامی افغانستان و قانون اساسی این کشور است.

وی با اشاره به اینکه افغانستان در بیش از 4 دهه دشواری ها، ناامنی ها و مسائل زیادی را تجربه نموده است، اضافه نمود: کشور ایران در طی 4 دهه اخیر در کنار مردم افغانستان بوده که جا دارد از طرف مردم افغانستان از دولت جمهوری اسلامی ایران تشکر کنم.

رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان با تأکید بر اینکه در آستانه آغاز گفت وگو با طالبان؛ شورای عالی مصالحه ملی افغانستان تشکیل شده است، مطرح نمود: گفت وگوهایی در جریان است هر چند در داخل کشور افغانستان افراد و گروه های زیادی با نظریات متفاوت وجود دارند اما در راستای بقای نظام و رسیدن به صلح حرکت می نمایند.

عبدالله عبدالله با بیان اینکه هماهنگی ها با کشورهای دوست، همسایه و همسو می تواند خلاء های موجود را پر کند، توضیح داد: 42 سال جنگ ، بار زیادی را بر دوش افغانستان تحمیل نموده و شما نیز از آن آسیب دیده اید که شامل مسائل امنیتی، مهاجرین و قاچاق مواد مخدر می گردد، در این میان فرصت های مالی زیادی نیز در افغانستان از بین رفته است.

وی با اشاره به اینکه سفرهایی به کشورهای پاکستان و هندوستان داشته ایم و منتظر فرصت مناسب بودیم که به ایران نیز سفر کنیم، اضافه نمود: خوشبختانه همفکری و هم نظری خوبی وجود دارد، همکاری های محبت آمیز و متقابل باعث امیدواری مردم افغانستان و یأس دشمنان این کشور می گردد.

رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان با بیان اینکه سند جامع همکاری ایران و افغانستان ذیل مباحث مطرح شده در حال تهیه است که پیشرفت هایی در تمام عرصه های آن وجود دارد و گروه های دوستی پارلمانی دو کشور در جریان آن هستند، توضیح داد: پیشرفت های خوبی در زمینه مناسبات بین دو کشور ایران و افغانستان شاهد هستیم، سابقه تاریخی و تمدنی بین دو کشور پیوند خورده و آیین های مشترک باعث دوام همکاری ها می گردد.

عبدالله عبدالله با تأکید بر اینکه در بازگشت به افغانستان موضوعات مطرح شده در مورد بازارچه های مرزی و مباحث آب را پیگیری می کنم،اضافه نمود: کمیسیون مشترک دو کشور بزودی تشکیل جلسه می دهد.

رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان در خاتمه خاطر نشان کرد: روابط بین اعضای مجلس شورای اسلامی و لویه جرگه افغانستان می تواند برای پیشبرد اهداف که به سود مردم هر دو کشور است یاری نماینده باشد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 27 آبان 1399 بروزرسانی: 27 آبان 1399 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 1062

به "آمریکا به فکر پیشرفت و امنیت کشورهای اسلامی نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا به فکر پیشرفت و امنیت کشورهای اسلامی نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید