میزبانی بافت تاریخی تهران از سفرای خارجی

به گزارش آفتاب صبا، دیپلماسی شهروندی از جمله رویکردهای مدیریت شهری در دوره ای است که رسانه های فارسی زبان به صورت شبانه روز در حال سیاه نمایی از کشورمان هستند.

میزبانی بافت تاریخی تهران از سفرای خارجی

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری مهر، شهر تهران در کنار مرکز بودن، دارای جاذبه های تاریخی و هنری مهم و قابل توجهی است و بخش غیرقابل انکاری از هویت فرهنگی کشور را در خود جای داده است. توسعه روزافزون شهر تهران و کاربری های متکثر و متعدد اداری و مسکونی آن سبب شده که بافت تاریخی شهر تهران که در حقیقت شجره نامه اصالت این کلانشهر محسوب می گردد، رفته رفته کم رنگ و به دست فراموشی سپرده گردد.

هویت بخشی به شهر تهران، راهبرد مدیریت شهری در دوره تازه

مدیریت شهری، در دوره تازه در منظره تعیینی از سوی شهردار تهران مبنی بر تهران؛ کلانشهر الگوی جهان اسلام بنا را بر این نهاده تا در کنار خدمات عمومی، مقوله هویت بخشی به شهر تهران را به عنوان ام القرای جهان اسلام به عنوان یک راهبرد مورد پیگیری قرار دهد.

شهردار تهران به همین دلیل در نخستین جلسه بازدید از معاونت های هشت گانه شهرداری با اشاره به ضرورت هویت بخشی به شهر تهران گفته بود: احیای هویت ایرانی اسلامی شهر تهران در کنار ترویج سبک زندگی شهری زمانی تحقق خواهد یافت که مسائل فرهنگی ذیل دیگر فعالیت ها قرار نگیرد.

زاکانی هم چنین در جلسه با معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری گفته بود: تهران باید یک هویت فرهنگی و اجتماعی منطبق با بافت شهری و مفاهیم اسلامی تبدیل گردد. تهران ظرفیت دارد تا در حوزه فرهنگ و هنر، شعر و ادبیات، ورزش و علم و فناوری، هویتی مستقل و برگزیده را به خود اختصاص دهد و این امر در کمترین زمان ممکن لا مدیریت دقیق صورت خواهد گرفت.

مقابله با سیاست سیاه نمایی با دیپلماسی شهروندی

دیپلماسی شهروندی از جمله روینمودهای مدیریت شهری در دوره ای است که رسانه های فارسی زبان به صورت شبانه روز و 24 ساعته در حال سیاه نمایی از کشور عزیزمان هستند و با دلارهای سعودی و امریکایی سیاست تخریب و انکار هویت اصیل جمهوری اسلامی ایران را دنبال و پیگیری می نمایند.

بر همین اساس؛ شهرداری تهران در دوره تازه با استفاده از ظرفیت دیپلماسی شهروندی در کنار وزارت امور خارجه که دیپلماسی رسمی کشور را در ابعاد بین الملل و سیاست دنبال می نماید، نهاده شده تا ضمن معرفی هویت اصیل شهر تهران به سفرای کشورهای خارجه، از این سفیران به عنوان سفرای فرهنگی خود استفاده کند.

میزبانی از سفیران کشورهای خارجه در بافت تاریخی منطقه 12

برای این منظور، بافت تاریخی منطقه 12 شهر تهران صبح روز آدینه، 11 شهریورماه میزبان جمعی از سفیران کشورهای خارجی و خانواده های آن ها بود. در جریان این برنامه که حدود 25 نفر از سفیران کشورهای خارجه و خانواده های آن ها از جمله سفیر انگلستان، تایلند، سنگاپور و… حضور داشتند، لایه دیده نشده ای از تهران را در قلب مرکز مورد آنالیز و کاوش قرار دادند.

خانه موزه کاظمی، حمام نواب، مهمان خانه پهلوان رزاز، خانه شهید مدرس، خانه دبیرالملک و بازار چه سنتی عودلاجان از جمله اماکن تاریخی بود که از سوی سفیران کشورهای فوق الذکر و با همت مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران مورد بازدید نهاده شد.

سفیر انگلیس در تهران: این برنامه فرصت خوبی برای خارجیان است که در تهران زندگی می نمایند

سایمون شرکلیف سفیر انگلیس در تهران در حاشیه این بازدیدها و در جمع خبرنگاران گفت: این برنامه فرصت خوبی برای خارجیان است که در تهران زندگی می نمایند و ایده خوبی محسوب می گردد.

سفیر انگلیس در تهران اظهار داشت: من به شهرهای مختلف ایران رفته ام و تقریباً هر جایی که رفتم جاهای دیدنی مانند خانه های قدیمی، حمام سنتی و مانند اینجا دیده ام اما در تهران تا به امروز ندیده بودم و از این جهت برنامه امروز واقعاً مفید و جالب است.

وی اعلام کرد: تهران یک شهر خیلی بزرگ است که حدود 15 میلیون نفر جمعیت دارد و در مقایسه با شهرهای ما در انگلستان خیلی بزرگ تر است؛ بنابراین شهری شلوغ با فعالیت های زیادی است.

سایمون شرکلیف اظهار کرد: چیزی که در این شهر خیلی دوست دارم، محیط کوهستان است که هم نزدیک تهران است؛ مانند توچال چون آنجا می توان کل تهران را از دور و بالا دید.

سفیر انگلیس در تهران با بیان اینکه مردم تهران مانند مردم همه ایران بسیار مهمان نواز هستند و به نحو عالی پذیرا هستند، بیان کرد: برنامه هایی مثل امروز راستا خوبی است و امیدواریم که ادامه پیدا کند تا ما خارجیان بیشتر با شهر تهران آشنا شویم.

وی با تاکید بر اینکه نزدیک شدن ارتباط بین یک شهر بزرگ در انگلستان مانند لندن با شهری چون تهران برای همه خوب است، اظهار کرد: من یک دیپلمات هستم و آنچه که برای من مهم است، ریشه ارتباط خوب بین دو کشور است.

سایمون شرکلیف در مورد آلودگی هوای تهران نیز گفت: تهران دارای اماکن صنعتی و خودروهای زیادی است و آلودگی در آن زیاد است که طبیعی است؛ چرا که در تمام جهان شهرهای بزرگ این گونه است.

وی ادامه داد: اولین چیزی که مهم است آنالیز گردد، این است که دقیقاً این آلودگی از کجا پدیدار می گردد و دومین چیز این است که برنامه ای ایجاد گردد که برای خودروها محدودیتی پیش آید و شاید بیشتر لازم باشد که محدودیت اعمال گردد.

دیپلماسی شهروندی؛ کوشش برای ارائه تصویری درست از مرکز ایران

حمیدرضا غلامزاده، معاون امور بین الملل شهرداری تهران نیز در تبادل نظر با خبرنگار مهر با تشریح اهداف مدیریت شهری از برگزاری این نوع از برنامه ها گفت: رویکرد شهرداری تهران این است که تصویر درستی از تهران و ایران به جهان ارائه دهد و تهران به عنوان یک شهر و مرکز جمهوری اسلامی ایران تصویر درستی در اذهان جهانیان داشته باشد.

معاون امور بین الملل شهرداری تهران اظهار داشت: اولین برنامه، از قلب تاریخی تهران به عنوان یک هویت تاریخی و فرهنگی شروع شد تا پس از آن به عرصه های مختلف دیگر توسعه پیدا کند.

رویکرد شهرداری تهران این است که تصویر درستی از تهران و ایران به جهان ارائه دهد

وی با بیان اینکه مجموعه هایی که مورد بازدید نهاده شد، به طور کلی نمایی از هویت کلی تهران را به لحاظ تاریخی و فرهنگی نشان می دهد، اظهار کرد: رویکردی که در مدیریت شهری تازه به معاونت بین الملل اضافه شده، مقوله دیپلماسی شهروندی است. تهران میزبان مهاجران، پناهندگان، دیپلمات ها، خانواده های آن ها و فعالین مالی و تجاری و خانواده های آن ها است.

غلامزاده اظهار کرد: این افراد خیلی فرصت استفاده و شناخت تهران را ندارند و بسیاری از فرصت های گردشگری و شناخت تهران است که حتی ممکن است نام آن را نشنیده باشند و سعی ما بر این است که این ظرفیت ها را بشناسانیم و یک تصویر خوب و واقعی از شهر تهران به آن ها ارائه دهیم.

معاون امور بین الملل شهرداری تهران اضافه نمود: با توجه به اینکه هر یک از این افراد جامعه ای را در کشور خود می شناسند؛ لذا اگر این افراد تصویر درست و واقعی از تهران داشته باشند، جامعه اطراف این افراد نیز تصویر درست و واقعی از تهران دریافت خواهد نمود و با توجه به اینکه این افراد، دیپلمات هستند، روایت رسمی را به کشور خود ارائه خواهند کرد.

پیگیری مقوله دیپلماسی شهروندی با برگزاری تورهای گردشگری برای دانشجویان خارجی

وی بیان کرد: پیش از این نیز در قالب رویکرد دیپلماسی شهروندی، تورهای دانشجویی را برگزار کردیم و با شروع سال تحصیلی این رویکرد را برای دانشجویان خارجی نیز دنبال خواهیم کرد.

غلامزاده اظهار داشت: بحث دیگر این است که ارتباطات و تعاملات بین المللی شهر تهران در قالب این نوع از دیپلماسی به شهروندان بخش های مختلف معرفی می گردد و به طور مثال شهروندان منطقه 12 متوجه این نکته خواهند شد که منطقه آن ها برای نمایندگان کشورهای خارجی آن قدر جذابیت دارد که در بافت تاریخی آن حضور پیدا نمایند و از اماکن آن بازدید نمایند.

وی توضیح داد: از طرف دیگر؛ فرصت های تهران به دیپلمات ها و سفرای کشورهای خارجی معرفی می گردد. در جریان این بازدید، در گپ و گفت های اجرا شده از این اقدام استقبال به عمل آمد و حتی بیشتر از ظرفیتی که لحاظ شده بود، ثبت نام اجرا شده بود و فقط یکی از کشورها 10 نفر را برای حضور در جریان این برنامه معرفی نموده بود.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 17 شهریور 1401 بروزرسانی: 17 شهریور 1401 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 1930

به "میزبانی بافت تاریخی تهران از سفرای خارجی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میزبانی بافت تاریخی تهران از سفرای خارجی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید