450 شرکت دانش بنیان از معافیت های گمرکی بهره مند شدند

به گزارش آفتاب صبا، رئیس مرکز شرکت های دانش بنیان معاونت علمی و فناوی ریاست جمهوری گفت: حداقل 450 شرکت دانش بنیان از معافیت های گمرکی بهره مند شدند.

450 شرکت دانش بنیان از معافیت های گمرکی بهره مند شدند

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی آفتاب صبا به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سید محمد صاحبکار خراسانی رئیس مرکز شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان با اشاره به فعالیت های گمرکی این مرکز، از استفاده 450 شرکت دانش بنیان از تسهیلات گمرکی اطلاع داد.

وی گفت: براساس ماده 21 آیین نامه اجرایی قانون حمایت از شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری ها و اختراعات، شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان از پرداخت هزینه های عوارض و حقوق گمرکی و سود بازرگانی و عوارض صادراتی معاف هستند.

رئیس مرکز شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان اضافه کرد: معافیت های گمرکی شرکت های دانش بنیان به 4 دسته کلی تقسیم می گردد: کالاهای دانش بنیان برای مهندسی معکوس، کالاها و قطعات برای ساخت کالای دانش بنیان تا حد نمونه اولیه و پایلوت، تجهیزات آزمایشگاهی، تست و کنترل کیفیت و ماشین آلات خط فراوری؛ که شرکت های دانش بنیان با مراجعه به سایت reg.daneshbonyan.irو تکمیل فرم های مربوطه، می توانند از این تسهیلات گمرکی بهره مند شوند.

تعامل با دیگر نهادها

دبیر کارگروه ارزیابی و تشخیص شرکت های دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اضافه کرد: تا به امروز 450 شرکت دانش بنیان از معافیت های گمرکی استفاده نموده اند و در سال 1398، تعداد 95 شرکت دانش بنیان از این تسهیلات بهره برده اند. از این میان، 36 مورد سهم شرکت های تجهیزات آزمایشگاهی و کنترل کیفیت، 37 مورد کالای دانش بنیان تا حد نمونه های اولیه، 13 مورد ماشین آلات و 9 مورد مهندسی معکوس بوده است.

عضو هیئت علمی پژوهشکده مطالعات فناوری گفت: شرکت های با تعاملات گمرکی بالا و همچنین دارای حداقل 3 سال فعالیت در حوزه صادرات و واردات و عدم سابقه قاچاق، تقلب تجاری و جعل اسناد، می توانند جزء فعالان مالی مجاز قرار بگیرند. تا سال 95 تنها 26 شرکت دانش بنیان به عنوان فعال مجاز مالی شناخته شده بودند که 37 شرکت دیگر تا انتهای سال 97 به این تعداد اضافه نموده شد و تعداد فعالان مجاز مالی در سال جدید نسبت افزایش خواهد یافت.

صاحبکار خراسانی با اشاره به همکاری ها و تعاملات گسترده این مرکز با سایر نهادها در حوزه واردات و صادرات گفت: تعامل با بانک مرکزی، وزارت جهاد کشاورزی، وزرات صمت، اداره کل تجهیزات پزشکی، سازمان توسعه تجارت و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی بخشی از همکاری های مرکز شرکت های دانش بنیان با سایر نهادها در حوزه تسهیل واردات و صادرات کالاهای شرکت های دانش بنیان است.

رئیس مرکز شرکت ها و موسسات دانش بنیان به ارائه بیش از 3000 مشاوره رایگان گمرکی به شرکت های دانش بنیان اشاره نمود و گفت: شرکت های دانش بنیان می توانند به وسیله ارسال درخواست در وبسایت bizservices.ir پیشخوان مشاوره گمرک و حمل و نقل بین الملل، از مشاوره های رایگان گمرکی بهره مند شوند.

در خاتمه صاحبکار خراسانی از تمامی شرکت های و فعالان حوزه دانش بنیان دعوت کرد تا با حضور در نشست ها و وبینارهای مرکز دانش بنیان، مسائل مربوطه را مطرح و به بهتر شدن خدمات گمرکی یاری نمایند.

علاقه مندان می توانند برای آگاهی بیشتر از جزئیات این خدمات به سامانه www.Daneshbonyan.ir مراجعه نمایند.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 27 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 872

به "450 شرکت دانش بنیان از معافیت های گمرکی بهره مند شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "450 شرکت دانش بنیان از معافیت های گمرکی بهره مند شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید