کپسول باری اسپیسایکس محموله خود را به ایستگاه فضایی بینالمللی رساند

به گزارش آفتاب صبا، کپسول باری جدید دراگون اسپیس ایکس که شب گذشته از زمین پرتاب شده بود دقایقی پیش به ایستگاه فضایی بین المللی پیوست تا برای نخستین بار دو کپسول دراگون به این ایستگاه متصل باشند.

کپسول باری اسپیسایکس محموله خود را به ایستگاه فضایی بینالمللی رساند

مأموریت اخیر دراگون یک پیشرفت قابل توجه برای اسپیس ایکس محسوب می گردد. زیرا نه تنها نمونه جدیدتری از کپسول باری دراگون به ایستگاه می پیوندد بلکه برای نخستین بار این شرکت هم زمان دو کپسول خود را به ایستگاه فضایی بین المللی متصل نموده است. کپسول اول که از نوع سرنشین دار است ماه گذشته 4 فضانورد مأموریت اعزام 64 را به ایستگاه برده بود.

فضاپیمای باری CRS-21 Dragon روز یکشنبه از مرکز فضایی کندی ناسا به سمت ایستگاه فضایی بین المللی پرتاب شد. عملیات اتصال دراگون به این ایستگاه برای نخستین بار به صورت کاملا اتوماتیک و بدون دخالت خدمه و در ساعت 13:40 منطقه زمانی شرقی (22:10 به وقت تهران) درحالی انجام شد که ایستگاه در فاصله حدود 440 کیلومتری بر فراز اقیانوس جنوب استرالیا قرار داشت.

اسپیس ایکس این مأموریت را طی دومین قرارداد خود با ناسا برای تأمین محموله های لازم ایستگاه فضایی بین المللی انجام می دهد. این آژانس هم اکنون با دو شرکت دیگر هم در این زمینه قرارداد دارد. مأموریت کپسول بهبودیافته دراگون، بیست و یکمین مأموریت تأمین مجدد تجاری ایستگاه فضایی بین المللی است و با عنوان CRS-21 شناخته می گردد.

CRS-21 مجموعه ای از ابزارها و آزمایش های علمی را به همراه ملزومات و تجهیزات لازم فضانوردان که توسط ناسا تهیه شده است را به ایستگاه فضایی بین المللی را تحویل می دهد. این محموله شامل مواد ضروری برای پشتیبانی مستقیم از ده ها نمونه از بیش از 250 پژوهش علمی است که در حین مأموریت های اعزام 64 و 65 انجام می گردد.

  • آزمایش های علمی بی نظیری که فضانوردان کرو-1 در فضا انجام خواهند داد

علاوه بر حمل آزمایش های علمی به ایستگاه، کپسول باری دراگون که با توجه به بدون سرنشین بودن، دارای فشار هوا نیست عملیات Nanoracks Bishop Airlock را انجام خواهد داد. Bishop Airlock نخستین ماژول قفل هوایی ایستگاه فضایی با بودجه تجاری است. این قفل هوا یک بخش عایق هوا است که برای انتقال محموله ها بین داخل و خارج ایستگاه استفاده می گردد. این ماژول، میزبانی محموله، آزمایش رباتیک و استقرار ماهواره را فراهم می نماید و در عین حال به عنوان جعبه ابزار خارجی برای فضانوردانی که راهپیمایی فضایی انجام می دهند خدمت رسانی می نماید.

در عملیات پیوستن کارگو دراگون (Cargo Dragon) به ایستگاه فضایی بین المللی، این فضاپیما به طور مستقل اما با نظارت مهندسین پرواز ناسا کیت روبینز (Kate Rubins) و ویکتور گلاور (Victor Glover) به ماژول هارمونی ایستگاه متصل شد. این فضاپیما حدود یک ماه به ایستگاه فضایی متصل خواهد بود تا در نهایت با محصولات آزمایش ها و بارهای برگردانده شده برای زمین، در اقیانوس اطلس فرود آید.

عکس کاور: متصل شدن کپسول باری دراگون (CRS-21 Dragon) اسپیس ایکس به ایستگاه فضایی بین المللی

Credit: NASA

منابع: Space, NASA

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 30 دی 1399 بروزرسانی: 30 دی 1399 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 1184

به "کپسول باری اسپیسایکس محموله خود را به ایستگاه فضایی بینالمللی رساند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کپسول باری اسپیسایکس محموله خود را به ایستگاه فضایی بینالمللی رساند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید