رونمایی از ارز دیجیتال فیس بوک در 2020

به گزارش آفتاب صبا، این ارز همانند ارز های دیجیتالی همچون بیت کوین، قیمتی بی ثبات نخواهد داشت چرا که توسط ارز فیات کشور های مختلف همچون دلار امریکا، یورو، ین ژاپن، پوند انگلیس و دلار سنگاپور پشتیبانی می گردد.

رونمایی از ارز دیجیتال فیس بوک در 2020

میترا جلیلی| مارک زاکربرگ برنامه ریزی گسترده ای برای رونمایی رسمی از ارز دیجیتال خود یعنی لیبرا در نیمه دوم سال 2020 دارد، ولی بسیاری از فعالان عرصه فناوری معتقدند با توجه به اتفاقات اخیر، شاید این رؤیای فیس بوک دست یافتنی نباشد.

ارز دیجیتال فیس بوک که تاکنون نه میان بیشتر قانونگذاران دنیا جایی داشت و نه فعالان عرصه اقتصادی، حالا با دردسر جدیدی روبرو شده است چراکه در طول چند روز 7 شرکت بزرگ به دلایل مختلف از پشتیبانی از ارز دیجیتال فیس بوک منصرف شده اند و این تازه شروع دردسر های مارک زاکربرگ است.

یک رمز ارز و صد مشکل

وقتی فیس بوک از ارز دیجیتال خود یعنی لیبرا اطلاع داد، بسیاری معتقد بودند بیت کوین حالا دیگر جای خود را در دنیا به اندازه کافی باز نموده و اصولاً مارک زاکربرگ با ارائه این ارز دیجیتال، عملاً تنها آرزویی بلندپروازانه را در سر می پروراند. آن ها معتقد بودند لیبرا نمی تواند جای خود را به این راحتی ها در دنیا باز کند. این، دقیقاً تازه ترین موضع جیمی دیمون، رئیس بانک جی پی مورگان امریکاست که اعتقاد دارد رونمایی رسمی از لیبرا هرگز محقق نخواهد شد.

وی اعتقاد دارد، مجرمان با استفاده از لیبرا می توانند فعالیت های غیرقانونی همچون پولشویی، قاچاق عتیقه، قاچاق اسلحه و... انجام دهند پس هرگز درخواست همکاری مارک زاکربرگ را نمی پذیرد. وی البته به بیت کوین نیز همین نگاه را دارد و آن را یک پروژه متقلبانه برای پولشویی و... می داند.

این، تنها مشکل بنیانگذار فیس بوک برای ارائه رسمی لیبرا نیست چرا که بتازگی و درست وقتی فیس بوک از نقشه هایش برای لیبرا در سال 2020 اطلاع داد، 7 شرکت بزرگ که عمدتاً در زمینه پرداخت های دیجیتال فعالیت دارند از انجمن اداره نماینده این پروژه، خارج شدند؛ کمپانی هایی که پژوهشگران، آن ها را به عنوان کلید های اصلی تراکنش لبیرا در آینده می شناسند.

اولین کمپانی بزرگی که از همکاری با لیبرا انصراف داد، paypal است که این کار را در 4 اکتبر انجام داد سپس در 11 اکتبر کمپانی های بزرگ دیگری همچون ویزا، مسترکارد، استرایپ Mercado Pago و درنهایت هم ای بی (eBay) از مجمع لیبرا خارج شدند. اما شاید بتوان گفت: ضربه نهایی به فیس بوک را خروج شرکت بوکینگ هولدینگ از مجمع لیبرا وارد کرد. این شرکت در زمینه مسافرت آنلاین پیشرو است و به وسیله سرویس هایی مانند کایاک و آگودا 41 درصد از بازار سفر های آنلاین را در اختیار دارد.

با این اتفاق، عملاً از 28 پشتیبان اصلی ارز دیجیتال فیس بوک، تنها 21 شرکت باقی مانده اند و به طور رسمی عضو مجمع لیبرا هستند. لازم به ذکر است انجمن اداره نماینده پروژه لیبرا عملاً یک نهاد غیرانتفاعی محسوب می گردد که دفتر مرکزی آن در ژنو سوئیس قرار گرفته است و عملاً قرار است این انجمن بر تصمیمات عمده ای که درباره این پول مجازی گرفته می گردد نظارت کند که البته اگر وضع به همین منوال پیش برود، با خروج اعضا از آن احتمالاً این انجمن نیز تضعیف شده و دیگر کارآیی خود را نخواهد داشت.

این به معنای طوفانی بزرگ برای فیس بوک و پروژه تازه اش محسوب می گردد، چون حالا دیگر بزرگ ترین کمپانی های پرداخت دیجیتال دنیا از آن دل کنده اند. مدیران این پردازشگر های پرداخت دیجیتال می گویند که احتیاج به قوانینی ویژه دارند تا بتوانند لیبرا را از هرگونه کلاهبرداری، پولشویی، دور زدن تحریم ها و... مبرا نمایند و ازسوی دیگر باید گفت: برای بیشتر سردمداران کشور ها بسیار سخت است که حتی با وجود قانونگذاری هایی تعیین، به لیبرا اعتماد نمایند.

اروپا علیه لیبرا

یکی دیگر از مسائل فیس بوک در زمینه ارز دیجیتال لیبرا، اقدام های بین المللی علیه آن است. در تازه ترین موج حملات علیه این ارز دیجیتال، اتحادیه اروپا راهکاری جدید در پیش گرفته است یعنی در جدیدترین اقدام اتحادیه اروپا، ورود این ارز دیجیتال به اروپا ممنوع اعلام شده است. وزیر اقتصاد فرانسه دراین باره گفت: فرانسه، ایتالیا و آلمان با همکاری یکدیگر از ورود ارز لیبرا به اروپا جلوگیری خواهند کرد و خاک اروپا هرگز به این ارز دیجیتال خوشامد نخواهد گفت.

وی گفت: لیبرا تهدیدی برای حاکمیت ملی ما محسوب می گردد و حتی قانونگذاری هایی تعیین هم برای پایین آوردن میزان خطر این ارز دیجیتال کافی نخواهد بود چرا که لیبرا از کشور ها می خواهد حاکمیت پولی و اقتصادی خود را با کمپانی های خصوصی به اشتراک بگذارند و این، شدنی نیست و قطعاً به اقتصاد اروپا ضربه وارد می نماید.

البته موضوع لیبرا در داخل امریکا نیز با حرف و حدیث های بسیاری همراه بود و قرار است مارک زاکربرگ بنیانگذار فیس بوک برای ادای پاره ای شرحات در 23 اکتبر در کمیته خدمات اقتصادی مجلس نمایندگان حاضر گردد. البته این نخستین حضور وی در کنگره نیست و پیش از این نیز برای شرح دادن درباره ماجرای کمبریج آنالیتیکا و رسوایی افشای اطلاعات شخصی ده ها میلیون نفر مجبور شد در کنگره حاضر و به ابهامات نمایندگان پاسخ دهد.

با وجود همه این مسائل، مارک زاکربرگ همچنان امیدوار است و می گوید: شرکت های سرمایه گذاری بزرگ و سرویس هایی پرطرفدار همچون اسپاتیفای، اوبر و کمپانی Andreessen Horowitz از شرکای ما در مجمع لیبرا هستند و تاکنون بیش از 1500 نهاد علاقه مندی خود را برای پیوستن به پروژه لیبرا اعلام نموده اند. ما با ایمان بدرستی کار خود، راهمان را ادامه می دهیم.

فیس بوک با دارا بودن میلیارد ها کاربر دنیای و سود سالانه ده ها میلیارد دلاری حالا باید ببیند چگونه می تواند از موانع موجود بر سر راه پروژه جدیدش یعنی ارز دیجیتال لیبرا عبور کند. به هرحال این انتها لیبرا نیست، ولی پروژه جدید فیس بوک قطعاً راهی سخت برای ادامه در پیش خواهد داشت. این روند شاید هر روز هم سخت تر از روز قبل گردد مگر اینکه فیس بوک بتواند با دلیل هایی قاطع، نگاه ها را تغییر دهد.

نگاهی به لیبرا

لیبرا نوعی ارز مجازی است که پشتیبان آن، ذخایر پولی غیرمجازی نظیر سپرده های بانکی و اوراق بهادار دولتی است و یک شبکه نگهبان از آن محافظت می نماید. همچنین باید گفت که تراکنش های لیبرا هم براساس بلاکچین و در مجموعه ای از رایانه های متصل به هم انجام می گردد.

همچنین باید گفت که فقط نهاد هایی که مجوز لازم را داشته باشند به این شبکه رایانه ای دسترسی خواهند داشت و به این ترتیب مدل اداره لیبرا با بیت کوین به عنوان معتبرترین رمز ارز کنونی دنیا کاملاً متفاوت است. به این معنا که بیت کوین یک نهاد گرداننده ندارد، ولی لیبرا از وجود چنین نهادی برخوردار است.

ازسوی دیگر این ارز همانند ارز های دیجیتالی همچون بیت کوین، قیمتی بی ثبات نخواهد داشت چرا که توسط ارز فیات کشور های مختلف همچون دلار امریکا، یورو، ین ژاپن، پوند انگلیس و دلار سنگاپور پشتیبانی می گردد.

البته باید یادآور شد که ارز دیجیتال لیبرا فیس بوک توسط یوان چین حمایت نخواهد شد. فیس بوک همچنین یک کیف پول با نام Calibra رابرای ذخیره و نگهداری از لیبرا طراحی نموده است.

منبع: روزنامه ایران

منبع: فرادید
انتشار: 14 آذر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 287

به "رونمایی از ارز دیجیتال فیس بوک در 2020" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رونمایی از ارز دیجیتال فیس بوک در 2020"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید