ویندوز 11 چه تفاوتی با ویندوز 10 دارد؟

به گزارش آفتاب صبا، در این مطلب به آنالیز تفاوت ها و شباهت های ویندوز 10 و 11 می پردازیم تا ببینیم کدام یک از آن ها عملکرد بهتری در برطرف احتیاج کاربران دارد.

ویندوز 11 چه تفاوتی با ویندوز 10 دارد؟

مایکروسافت سال گذشته ویندوز 11 را به عنوان تازهترین سیستم عامل خود با تغییراتی بسیار اساسی رونمایی کرد و در دسترس کاربران قرار داد. از قابلیت های ظاهری تازه که بگذریم، یکی از فزونین قابلیت ها و در واقع تفاوت هایی که ویندوز 11 با نسل های قبل دارد این است که دیگر بدون احتیاج به شبیه ساز، می توانیم اپلیکیشن های اندرویدی را در آن اجرا کنیم. البته این قابلیت فعلا در نسخه ابتدایی قرار گرفته است و هنوز کارهای زیادی باید روی آن صورت بگیرد تا به بلوغ کافی برسد، اما همینکه ایده انجام آن به فکر مایکروسافت رسیده و در حال عملی کردن آن است، خبر بسیار خوبی به شمار میرود.

مایکروسافت با رونمایی از ویندوز 11 اعلام نمود فقط یک سری از کاربران با سیستم های خاص می توانند آن را نصب نمایند و سیستم های قدیمی به خاطر عدم بهره مندی از یک سری قابلیت های سخت افزاری، امکان نصب ویندوز 11 را نخواهند داشت. هرچند بعدها روش هایی برای دور زدن این قانون سفت و سخت مایکروسافت به وجود آمد اما به طور کلی، این نسخه از سیستم عامل مایکروسافت مثل سیستم عامل های گذشته، آپدیت بدون دردسری نبود.

از این ها که بگذریم، یک سری قابلیت های خوب دیگر هم به ویندوز 11 اضافه شده که از جمله مهم ترین آن ها می توان به شکل ظاهری سیستم عامل اشاره نمود. تنظیمات اکنون بهتر شده اند، پایداری سیستم عامل در مقایسه با زمانی که ویندوز 10 برای نخستین بار عرضه شده بود بسیار بهتر است و بسیاری موارد خوب دیگر که در ادامه سعی می کنیم به مهم ترین آن ها اشاره کنیم.

البته آنچه که در این مطلب قصد داریم به آن بپردازیم، تفاوت هایی است که بین ویندوز 10 و 11 وجود دارد و اینکه آیا ویندوز تازه به صورت کلی بهتر شده و ارزش این را دارد که آن را به ویندوز 10 ترجیح دهیم یا خیر. گفتنی است ویندوز 10 اکنون به بیشترین حد پایداری رسیده و سیستم عامل فوق العاده خوبی به شمار میرود. در نتیجه برای اینکه ویندوز 11 با آن به رقابت بپردازد باید چیزی بیشتر از یک ظاهر زیبا را ارائه دهد. بنابراین توصیه می کنیم با ما همراه باشید تا ببینیم تفاوت اصلی دو سیستم عامل در چیست.

در این مطلب به موارد زیر خواهیم پرداخت:

  • ویندوز 11 در مقابل ویندوز 10: آیا باید سیستم عامل تازه را نصب کنیم؟
  • ویندوز 11 در مقابل ویندوز 10: تفاوت عملکرد
  • ویندوز 11 در مقابل ویندوز 10: باگ ها
  • تفاوت بین منوی استارت و تسک بار
  • مولتی تسکینگ و پشتیبانی از مانیتور اکسترنال
  • حالت تبلت
  • فروشگاه مایکروسافت استور
  • سازگاری
  • پشتیبانی و چرخه آپدیت

ویندوز 11 در مقابل ویندوز 10: آیا باید سیستم عامل تازه را نصب کنیم؟

پیش تر مطلبی را منتشر کردیم با این مضمون که ویندوز 11 یک سری نقاط ضعف دارد که شاید به مذاق هر کاربری خوش نیاید بخواهد ویندوز 10 را که به تمام قابلیت های آن عادت نموده رها و سیستم عامل تازه را نصب کند. چون مهم ترین قابلیت ویندوز 11 که آن را از سایر ویندوزها متمایز می نماید، امکان پشتیبانی از اپلیکیشن های اندرویدی است که آن هم هنوز آماده نشده و مایکروسافت در حال کار روی آن است. بنابراین شاید برای بعضی از کاربران، ویندوز 11 باید چیزی فراتر از آنچه که گفته می شود را ارائه دهد.

در درجه نخست باید بگوییم همچون ویندوز 10 که ارتقا از ویندوز 7 و 8.1 به آن رایگان بود، ویندوز 11 هم در صورتی که بخواهید از نسخه قبل به آن کوچ کنید، رایگان خواهد بود. اما همانطور که گفته شد، یک سری پیش احتیاج سخت افزاری وجود دارد که حتما باید آن ها را داشته باشید تا بتوانید ویندوز تازه را نصب کنید. از جمله این موارد باید به TPM 2.0 اشاره نمود که در مطلبی در رابطه با آن شرح داده بودیم.

البته کاربرانی که از دستگاه های تازه مایکروسافت بهره می برند، یا سیستم های تازهی که ویندوز 10 در آن ها نصب شده است، بدون مشکل می توانند به ویندوز 11 آپدیت نمایند. خود شرکت هم سرعت عرضه این آپدیت را برای سیستم های واجد شرایط افزایش داده و اکنون به نظر می رسد تمام کسانی که امکان ارتقا به این سیستم عامل را داشتند، اکنون به احتمال زیاد باید به آن دسترسی داشته باشند.

همانطور که در بالا اشاره شد، ویندوز 11 را حتی می توان با دور زدن محدودیت های مایکروسافت، روی سیستم هایی که سخت افزار مورد احتیاج را ندارند هم نصب کرد. برای انجام این کار باید تغییراتی را در رجیستری ویندوز اعمال کرد که البته گفته می شود مایکروسافت شدیدا با انجام این کار مخالف است و آپدیت های مهم امنیتی را برای این دسته از کاربران عرضه نمی نماید.

اگر قصد دارید به ویندوز 11 کوچ کنید، به خاطر داشته باشید فقط 10 روز زمان دارید تا در صورت پشیمانی، به ویندوز 10 بازگردید. بنابراین حتما در تصمیم گیری دقت لازم را به خرج دهید و طی این دو روز، حسابی ویندوز تازه را مورد آنالیز های موشکافانه خود قرار دهید تا اگر رضایت شما را جلب نکرد، بتوانید به ویندوز 10 بازگردید. چون اگر بعد از 10 روز بخواهید ویندوز 10 را نصب کنید باید اطلاعات خود را کاملا پاک کنید. البته یک سری از کاربران حرفه ای هر دو ویندوز را با هم نصب می نمایند که اندکی ریسک هم دارد.

با این تفاسیر، باید تصمیم بگیرید که می خواهید به ویندوز 11 کوچ کنید یا خیر. به خاطر داشته باشید ویندوز تازه یک سری قابلیت های تازه و مجذوب کننده دارد و یک سری از قابلیت های خوب هم از آن حذف شده اند و به وسیله فروشگاه ویندوز در دسترس قرار دارند. بعلاوه اگر گیمر باشید، ویندوز 11 یک سری قابلیت های انحصاری برای شما دارد که از جمله این موارد می توان به HDR اتوماتیک، Direct Storage برای برقراری سریع تر ارتباط بین گرافیک و حافظه SSD و بهبود تجربه گیمینگ در حالت Windowed (غیر تمام صفحه) اشاره نمود.

ویندوز 11 در مقابل ویندوز 10: تفاوت عملکرد

در مقایسه با ویندوز 11، ویندوز 11 اندکی سرعت کامپیوتر شما را بهبود می بخشد. مایکروسافت هم در یک ویدیو به وسیله یوتیوب، به فزونی سیستم عامل تازه خود از این حیث اشاره نمود و گفت که سرعت بالای ویندوز 11 بیشتر به خاطر نحوه مدیریت آن روی منابع پردازشی سیستم است. به این صورت که این سیستم عامل اکنون بسیار بهینه شده و می داند باید چه سخت افزاری را تا چه مقدار درگیر کند.

طبق گفته های مایکروسافت، ویندوز 11 اکنون تمام تمرکز خود را روی اپلیکیشنی می گذارد که در حال انجامست و به نوعی منابع سیستم را تحت اختیار آن در می آورد تا کاربر بدون هیچ مسئله ای نظیر کندی یا لگ، به انجام کار خود با آن برنامه بپردازد. مایکروسافت در تست های خود، در حالی که فشار پردازنده مرکزی روی 90٪ قرار داشت، فایل اکسل حجیمی را باز کرد تا نشان دهد چگونه در ویندوز 11 علی رغم فشار سخت افزاری بالا، سیستم می تواند تمرکز خود را روی اپلیکیشن در حال انجام بگذارد و آن را در اولویت قرار دهد. شرکت ردموندی می گوید در بخش Shell ویندوز که در واقع منوی استارت و جلوه های بصری از آن قدرت می گیرند هم همین سیستم مدیریت منابع به کار گرفته شده است تا همه چیز به بهینه ترین شکل ممکن اجرا شود.

سایر تغییرات مربوط به عملکرد در ویندوز 11 به شرایطی باز می شود که ویندوز را از حالت خواب یا همان Sleep بیدار می کنید. طبق گفته های مایکروسافت، حافظه رم اکنون در حالت خواب، فعال می ماند در حالی که سایر بخش ها هیچ فعالیتی ندارند. این باعث می شود وقتی سیستم مجهز به ویندوز 11 را از حالت خواب روشن می کنید، 25٪ سریع تر از ویندوز 10 بوت می شود.

از آن جایی که مرورگر Edge در ویندوز 11 مرورگر پیش فرض و انتخابی است، یک سری مزیت های خوبی هم وجود دارد که به لطف آن می توانید تجربه کاربری خود را بهبود ببخشید. مایکروسافت می گوید این مرورگر این امکان را در اختیار کاربران قرار می دهد تا یک سری از تب ها را به حالت خواب ببرد تا بدین ترتیب 32٪ در مصرف رم و 37٪ در مصرف پردازنده صرفه جویی شود. از جمله سایر قابلیت هایی که باعث بهبود عملکرد ویندوز 11 شده، اشغال فضای کمتر به وسیله اپلیکیشن ها و حافظه کش مرورگر است. به این صورت که در ویندوز 11 فعالیت پس زمینه به شکل محسوسی کاهش پیدا نموده و سرعت اجرای اپ ها هم به شکل محسوسی افزایش پیدا نموده است.

ویندوز 11 در مقابل ویندوز 10: باگ ها

ویندوز 11 تازهترین سیستم عامل مایکروسافت است؛ بنابراین طبیعی است که باگ داشته باشد. ویندوز 10 را به خاطر دارید؟ در سال 2015 این سیستم عامل به تنهایی باعث شد ویندوز موبایل به ورطه نابودی کشانده شود چون آنقدر باگ داشت که کاربران را به سطوح آورد. از طرفی در کامپیوترهای شخصی هم عملکرد این سیستم عامل اصلا خوب نبود اما مایکروسافت یکی دو سال بعد، آنقدر آپدیت برای آن منتشر کرد که ویندوز 10 بالاخره به پایداری رسید.

انتظار می رفت ویندوز 11 هم به خاطر تغییرات بزرگی که در مقایسه با ویندوز 10 داشت، باگ های زیادی داشته باشد اما خوشبختانه طبق تجربه شخصی، این باگ ها نه از لحاظ تعداد و نه از لحاظ شدت، در حد و مقدار های باگ های ویندوز 10 نبوده اند. مایکروسافت هم بلافاصله بعد از هر مسئله ای، آپدیت هایی را منتشر می نماید تا کاربران دچار مشکل نشوند.

نمی گوییم ویندوز 11 باگ ندارد، اتفاقا تعداد باگ زیاد است، اما در مقایسه با ویندوز 10 زمانی که نخستین بار عرضه شده بود، واقعا تعداد باگ های آن کم و قابل تحمل هستند. هرچند ویندوز 10 اکنون دیگر باگ عجیب و غریبی ندارد و توانسته به پایداری کامل برسد. البته هر دو سیستم عامل در حال حاضر یک باگ مشترک دارند. احتمالا شنیده اید که با یک سری از پردازنده های ساخت AMD از سری رایزن مشکل داشته و در انجام کارهای روزمره، لگ دارند. این به خاطر یک باگ سخت افزاری است و ربط مستقیمی به ویندوز ندارد. AMD اعلام نمود در ماه مه 2022 یعنی در ماهی که در آن قرار داریم، آپدیتی را برای مادربردهای خود منتشر و این مشکل را رفع خواهد نمود. در حال حاضر به لطف شرحاتی که مایکروسافت در منتشر نموده، می توان با استفاده از تراشه اکسترنال TPM، این مشکل را رفع کرد.

یک باگ دیگر که در همان نسخه های اولیه ویندوز 11 مشاهده شد، باعث می شد سیستم های مجهز به تراشه های AMD در انجام بازی ها تا 15٪ افت داشته باشند که البته اکنون رفع شده است. بعلاوه عملکرد SSDها هم در مقطعی با افت روبرو شده بود که این مشکل را هم مایکروسافت با ارائه آپدیتی رفع کرد.

یک مشکل اساسی که ویندوز 11 دارد، در واقع همان چیزی است که این سیستم عامل در آن بسیار خوب عمل می نماید؛ یعنی عملکرد رم. در واقع در حالت عادی وقتی کار سبکی انجام می دهید، مدیریت رم عالی است، اما وقتی فایل های متعددی را باز کنید، می بینید که فضای زیادی از رم اشغال می شود و حتی بعد از اینکه آن فایل ها را می بندید هم فضای اشغال شده به صورت کامل خالی نمی شود. البته این مشکل برای همه پیش نیامده اما همچنان وجود دارد. ولی در ویندوز 10 که دقیقا در مقطعی با همین مشکل روبرو شده بود، دیگر شاهد آن نیستیم.

البته شاید یک سری از باگ ها برای همه وجود نداشته باشد یا حتی حل شده باشد. برای مثال در ویندوز 11 نمی شود گاهی اوقات، بخشی از فایل های روی صفحه را درگ کرد، مصرف گرافیک و پردازنده در صورت اجرای چندین فایل به شدت افزایش پیدا می نماید و بسیاری موارد دیگر که بیان تک تک آن ها از حوصله متن خارج است. برای اینکه باگ های ویندوز 11 را مشاهده کنید کافی است عبارت Feedback Hub را در قسمت جست و جوی ویندوز وارد نموده و اپلیکیشنی را که مایکروسافت برای ارسال بازخورد طراحی نموده را باز کنید. در پنل باز شده با کلیک روی قسمت Feedback می توانید باگ هایی را که کاربران به خاطر آن ها به مایکروسافت بازخورد داده اند مشاهده کنید یا حتی به آن ها رأی بدهید.

تفاوت بین منوی استارت و تسک بار

یکی از بخش هایی که ویندوز 11 در آن به شکل محسوسی در مقایسه با ویندوز 10 تغییر نموده، منوی استارت و تسک بار است. نمی توانیم بگوییم این تغییرات مثبت بوده یا منفی اما به شخصه منوی استارت قدیمی را بیشتر می پسندیدم. در ویندوز تازه، تسک بار به وسط آمده که البته امکان جابه جایی آن به سمت چپ هم وجود دارد و امکان درگ کردن آیکن یک برنامه و اضافه کردن آن به تسک بار هم وجود ندارد.

اگر بخواهید تمام اطلاعات را یک باره در منوی استارت مشاهده کنید، ویندوز 11 این کار را به خوبی ویندوز 10 انجام نمی دهد. اما یک سری نکات مثبت هم در رابطه با این منوی استارت وجود دارد که از جمله مهم ترین آن می توان به ساده تر شدن آن اشاره نمود. شما اکنون فقط فهرست اپلیکیشن ها و اسناد پراستفاده را مشاهده می کنید و نه چیز دیگر. هرچند در نگاه نخست شاید همه چیز شلوغ به نظر برسد و شاید هم طول بکشد تا به آن عادت کنید.

در تسک بار هم همانطور که گفته شد تغییرات زیادی اجرا شده است. کورتانا اکنون حذف شده و آیکن جست و جو جای آن را گرفته است. اگر بخواهید از کورتانا بهره ببرید باید اپلیکیشن آن را دانلود و نصب کنید. تایم لاین ویندوز هم دیگر در ویندوز 11 وجود ندارد. مایکروسافت تصمیم گرفت این قابلیت را حذف و به جای آن از امکان همگام سازی مایکروسافت اج رونمایی کند. در آن قسمتی هم که تایم لاین وجود داشت، اکنون شاهد آیکن مربوط به دسکتاپ مجازی هستیم.

یک تغییر بزرگ دیگر این است که آیکنی برای ویجت ها در نظر گرفته شده که در سمت چپ تسک بار دیده می شود. با کلیک روی این آیکن می توانید به تمام ویجت های خود به صورت یک جا دسترسی داشته باشید. البته این آیکن دمای هوای منطقه شما را نشان می دهد اما وقتی روی آن کلیک کنید، شما را به منوی ویجت ها راهنمایی می نماید. گفتنی است به زودی پشتیبانی از ویجت های شخص ثالث هم به ویندوز 11 اضافه می شود تا بدین ترتیب هر اپلیکیشنی، ویجت مخصوص به خود را داشته باشد و این واقعا عالی و کاربردی خواهد بود.

این چیزها هم کاملا طبیعی است. ویندوز 11 به تازگی عرضه شده و اصلا نباید انتظار داشته باشیم زمین تا آسمان با ویندوز قدیمی تفاوت داشته باشد. مایکروسافت البته در حال کار روی قابلیت های بیشتر است و می خواهد در آینده ای نزدیک آن ها را به ویندوز 11 اضافه کند. از جمله این موارد می توان بهبود اجرای اپلیکیشن های اندرویدی در ویندوز و بعلاوه امکان ساخت و پین کردن پوشه به فایل اکسپلورر اشاره نمود.

مولتی تسکینگ و پشتیبانی از مانیتور اکسترنال

شاید در رابطه با اینکه مایکروسافت ویندوز 11 را از لحاظ مولتی تسکینگ بهبود بخشیده شنیده باشید. در عمل هم دقیقا همینطور است. ویندوز 11 برای انجام چندین کار به صورت همزمان، سیستم عامل توانایی به شمار میرود. هرچند باگ هایی وجود دارد اما با در نظر نگرفتن آن ها، می توان پیشرفت را به چشم دید. بعضی ها انتظار داشتند این قابلیت ها به ویندوز 10 هم اضافه شود اما خبر بد این است که مایکروسافت آن ها را به صورت اختصاصی برای ویندوز تازهش طراحی نموده است.

در ویندوز 11 کاربران می توانند عملکرد سیستم را در مولتی تسکینگ به وسیله بخش Snap Layouts بهبود ببخشند. این قابلیت وقتی نشان گر ماوس را روی آیکن مربع (بزرگ کردن پنجره در حال انجام) می برید، حالت های مختلفی را که پنجره ها می توانند در کنار هم قرار بگیرند را به شما نشان می دهد که طبق احتیاج خود می توانید یکی را انتخاب کنید. در ویندوز 10 نه این کار به این آسانی صورت می گیرد و نه با این کیفیت.

پشتیبانی از مانیتور اکسترنال هم در ویندوز 11 بسیار بهتر شده است. این سیستم عامل اکنون می تواند به خاطر بسپارد چه پنجره هایی را روی مانیتور اکسترنال خود باز گذاشته اید. سپس آن ها را ذخیره نموده و وقتی که مانیتور را بعد از قطع اتصال، دوباره به سیستم وصل کنید، با همان ترتیب پنجره ها را به نمایش می گذارد. این اتفاق در ویندوز 10 رخ نمی داد و یکی از بزرگ ترین مسائل این سیستم عامل به حساب می آمد و می آید که خوشبختانه در ویندوز 11 خبری از آن نیست.

یک آپدیت اخیر هم از سوی مایکروسافت منتشر شده که به کاربران اجازه می دهد تاریخ و ساعت را روی تمام مانیتورهای خارجی خود دیدن نمایند. اینطور که به نظر می رسد، شرکت آمریکایی می خواهد امکانات بیشتری را به Snap Layouts ویندوز 11 اضافه کند که از جمله این موارد می توان به کشیدن یک پنجره به وسط صفحه برای مشاهده حالت های مختلف قرارگیری پنجره ها در کنار هم اشاره نمود.

حالت تبلت

در ویندوز 10، حالت تبلت نسبتا قدیمی است و سیستم شما را به یک منوی استارت تمام صفحه تبدیل می نماید. در ویندوز 11 دیگر خبری از این حالت نیست. در واقع اکنون حالت تبلت بیشتر تجربه ای شبیه به آیپد را برای شما به ارمغان می آورد و می توانید به راحتی بین حالت دسکتاپ و تبلت سوییچ کنید. این تغییرات را خصوصا در صفحه های لمسی بیشتر حس خواهید کرد. مایکروسافت حتی برای باز و بسته شدن پنجره ها و سوییچ بین دسکتاپ ها هم جلوه های بصری مجذوب کنندهی را در نظر گرفته که تجربه کاربری را بهبود می بخشد. هیچ یک از این حالت ها در ویندوز 10 دیده نمی شوند و نمی دانیم چرا مایکروسافت آن را بهتر نمی نماید.

فروشگاه مایکروسافت استور

فروشگاه مایکروسافت استور در ویندوز 11 به نقطه عطف این سیستم عامل تبدیل شده است. اگرچه از لحاظ ظاهری فرق خاصی را بین آن ها مشاهده نمی کنید، اما این فروشگاه اکنون به لطف فروشگاه آمازون، از اپ های اندرویدی محدودی هم به صورت بومی و بدون احتیاج به شبیه ساز پشتیبانی می نماید. این قابلیت در ویندوز 10 وجود ندارد چرا که ویندوز 11 آن را به خاطر وجود قابلیت تازهی تحت عنوان Windows Subsystem for Android در اختیار دارد. بعلاوه در فروشگاه ویندوز 11 امکان دانلود فایل های win32 نظیر فایرفاکس هم وجود دارد که در ویندوز 10 شاهد چنین چیزی نیستیم.

این فروشگاه بخش کوچکی از کوشش های مایکروسافت برای افزایش تعداد اپلیکیشن های پلتفرم ویندوز است. جالب است بدانید حتی فروشگاه اپیک گیمز هم در حال حاضر در فروشگاه مایکروسافت حضور دارد و شرکت آمریکایی هم هیچ کارمزدی از آن دریافت نمی نماید. حرکت جالبی که به امید افزایش تعداد اپلیکیشن و ایجاد انگیزه برای توسعه دهندگان اجرا شده و باید دید چه نتیجه ای می دهد.

سازگاری

برای بسیاری از کاربران، تفاوت بین ویندوز 10 و 11 بیشتر به خاطر سازگاری آن هاست. ویندوز 11 را شاید بتوان تنها سیستم عامل مایکروسافت دانست که برای نصب آن، یک سری پیش احتیاج سخت افزاری وجود دارد. اگر صحبت های رسمی مایکروسافت ملاک باشد، کاربرانی که بخواهند بدون هیچ دردسری از ویندوز 11 بهره ببرند باید پردازنده ای نسل 8 یا تازهتر اینتل و یا پردازنده های AMD رایزن سری 2000 یا بالاتر را روی سیستم خود داشته باشند.

با این سیاست، بسیاری از کاربران سیستم های رومیزی دستشان از ویندوز تازه کوتاه شد و نمی توانند آن را نصب نمایند. پردازنده های نسل 8 اینتل سال 2017 و تراشه های سری رایزن 2000 هم در سال 2018 از راه رسیدند. به عبارتی ساده تر، اگر کامپیوتر شما بیش از 4 سال عمر داشته باشد، احتمالا نمی توانید ویندوز 11 را روی آن نصب کنید و باید به فکر خرید یک سیستم تازه باشید. این موضوع هم می تواند در تصمیم گیری بین این ویندوز و ویندوز 10 نقش بسیار مهمی داشته باشد.

یک مورد دیگر هم چیپ TPM 2.0 است که در بسیاری از سیستم های تازه در دسترس قرار گرفته است. علاوه بر این ها، حالت بوت هم باید روی UEFI Secure Boot قرار داشته باشد. اگر پردازنده شما تازه باشد، هیچ نگرانی از بابت موارد یادشده نخواهید داشت.

همانطور که در ابتدا هم گفته شد، یک راهی برای دور زدن محدودیت مایکروسافت و نصب ویندوز 11 روی سیستم قدیمی وجود دارد اما ما آن را به شما توصیه نمی کنیم. چون مایکروسافت شدیدا روی این موضوع حساسیت نشان داده و مدعی شده برای این سیستم ها آپدیت های امنیتی و ضروری را ارسال نمی نماید. اگر باز هم می خواهید این کار را انجام دهید، می توانید از ابزار Media Creation Tool بهره ببرید که احتیاجمندی سخت افزار را آنالیز نمی نماید.

پشتیبانی و چرخه آپدیت

مایکروسافت می خواهد ویندوز 10 را تا سال 2025 به روزرسانی کند. حرکتی تحسین برانگیز که باعث می شود این سیستم عامل، 3 سال دیگر در چرخه آپدیت شرکت باقی بماند و مجموعه مدت زمان پشتیبانی آن هم به 10 سال برسد. اخیرا هم اعلام شده که این ویندوز سالی یک بار آپدیت دریافت می نماید. تازهترین آپدیت این سیستم عامل هم در نوامبر (اواخر پاییز) سال جاری عرضه می شود.

ویندوز 11 اما حالا حالا هم تحت پوشش مایکروسافت قرار گرفته است و به این زودی ها بازنشسته نمی شود. این سیستم عامل تازه قرار است کلی قابلیت تازه هم دریافت کند و این یعنی تجربه کار با آن از آنچه که اکنون می بینیم هم عالی تر خواهد بود. بنابراین اگر تازهترین و منحصر بفردترین تجربه ها را می خواهید، ویندوز 11 می تواند احتیاج شما را رفع کند. اگر هم منتظر هستید تا این سیستم عامل به پایداری کامل برسد، ویندوز 10 می تواند اتاق انتظار خوبی برای شما باشد.

منبع: Digital Trends

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 18 تیر 1401 بروزرسانی: 18 تیر 1401 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 1884

به "ویندوز 11 چه تفاوتی با ویندوز 10 دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویندوز 11 چه تفاوتی با ویندوز 10 دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید