دنیا در سال 2022 بر مدار کدام فناوری ها می چرخد

به گزارش آفتاب صبا، به گزارش خبرنگاران، 2022 میلادی سالی پر از وعده های بزرگ برای صنعت فناوری است. در سال نو میلادی هر چند قرنطینه های ناشی از شیوع ویروس کرونا کاهش یافتند اما پیامدهای آن همچنان بر زندگی و صنعت فناوری مشهود است. از سوی دیگر تغییرات آب وهوایی، کمبود نیروی کار و بعلاوه ارتقای امنیت سایبری روی روندهای مربوط به فناوری در امسال میلادی موثر هستند.

دنیا در سال 2022 بر مدار کدام فناوری ها می چرخد

کارولینا میلانس یکی از تحلیلگران شرکت کریتیو استراتژیز (creative Strategies) در این باره می گوید: بزرگترین تحولات فناوری مانند متاورس و خودروهای خودران مدتی طول می کشد تا توسعه یابند. شرکت ها نباید در این باره وعده های زیادی بدهند. از سوی دیگر فناوری های خانه هوشمند، گجت های پوشیدنی سلامتی و واقعیت مجازی بر اساس داده های شخصی کاربران ارتقا می یابند. البته اگر کاربران برای اشتراک گذاری داده هایشان به شرکت ها اعتماد نداشته باشند، فناوری های مذکور چندان رشد نمی نمایند.

بر این اساس آنچه در زیر می خوانید بخشی از فناوری هایی است که نشریات مختلف معتقدند در 2022 میلادی شکوفا می شوند:

رقابتی برای دستیابی به متاورس

نشریه واشنگتن پست در گزارشی درباره تحولات صنعت فناوری در 2022 می نویسد: متا شرکت مادر فیس بوک با سرمایه گذاری در این فناوری سروصدای زیادی به پا کرد. متاورس در حقیقت یک فضای اشتراکی فرضی است که افراد در آن می توانند به یاری واقعیت مجازی وقت بگذرانند.

رولف ایلنبرگر مدیر ارشد اجرایی شرکت وی آر دایرکت(VRdirect) در این باره می گوید: اما فقط فیس بوک وارد این حوزه نشده است. در 2022 میلادی رقابت جدی برای ورود به متاورس شکل می گیرد زیرا بسیاری از شرکت های بزرگ فناوری سعی می نمایند سهمی از این بازار تازه را تصاحب نمایند.

گوگل، مایکروسافت و اپل ممکن است هدست ها و سیستم های عملیاتی خود برای فناوری را عرضه نمایند.

البته عرصه نو فقط به شرکت های بزرگ تعلق نخواهد داشت. در سال های اخیر بخش هایی از نمایشگاه محصولات مصرفی الکترونیکی لاس وگاس به زمین بازی برای استارت آپ هایی تبدیل شده بود که هدست های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده می ساختند. بسیاری از شرکت ها نیز مشتاق هستند وارد این حوزه شوند. در این میان این صنعت باید با چالش دیگری نیز روبرو گردد.

شرکت ها مشغول توسعه نرم افزاری هستند که در متاورس فعال می گردد و باید مطمئن شوند چنین برنامه ای در سیستم های عامل مختلف به راحتی فعال می شوند.

بقیه افراد نیز احتمالاً به تناسب شلغشان وارد متاورس خواهند شد. این در حالی است که همه گیری ویروس کرونا برگزاری جلسات و آموزش را به سمت واقعیت مجازی سوق داده است. همزمان با توسعه فناوری های مربوط به مصرف نمایندگان متاورس از محیط های کاری به زندگی روزمره انسان ها سرازیر می گردد اما قبل از آنکه چیزی که شرکت ها آن را متاورس می نامند به واقعیت تبدیل گردد، مدت زمان زیادی طول می کشد و طی آن باید به سوالات مختلفی پاسخ داده گردد.

خانه ها هوشمندتر می شوند

هرچند اکنون در بسیاری از فروشگاه ها ابزارهای مختلفی برای خانه وجود دارد که به اینترنت متصل هستند، اما بعضی از نام های بزرگ صنعت فناوری مانند اپل، آمازون و گوگل مشغول همکاری با یکدیگر هستند تا یک استاندارد خانه هوشمند به نام Matter توسعه دهند. هدفشان نیز آن است که تضمین گردد گجت های هوشمند خانگی که افراد در آینده می خرند، بدون در نظر گرفتن سازنده با یکدیگر همخوانی خواهد داشت.

اریک کی نایب رییس مهندسی در گوگل می گوید: امروز وقتی به دستگاه های هوشمند خانگی نگاه می کنید، باید ببینید آنها با چه زیست بومی کار می نمایند.

البته بعضی از این شرکت ها نسبت به حوزه عملکرد خود بسیار حساس هستند و تصور همکاری آنها در چنین پروژه ای مشکل است. اما آنها ادعا می نمایند این بار اوضاع متفاوت خواهد بود.

خودروی های برقی به فرایندی اصلی تبدیل می شوند

بعضی دیگر از حوزه های فناوری 2022 میلادی چندان هم نو نیستند. در امسال خودروهای برقی از یک فناوری نوین به استانداردی نو در دنیا تبدیل می شوند.

خودروهای برقی شرکت های بزرگی مانند فورد، جنرال موتورز، مرسدس بنز و فولکس واگن برای افراد بیشتری با قیمت مناسب تر قابل دسترس خواهد بود. تسلا نیز توسعه می یابد.

از سوی دیگر استارت آپ های خودروسازی مانند لوسید و ریویان نیز برای دستیابی به سهمی از این بازار رقابت می نمایند.

از سوی دیگر خریداران گزینه های انتخابی بیشتری میان خودروهای برقی خواهند داشت. به عنوان مثال شرکت فولکس واگن خودروی خانوادگی ID.4 را به طور گسترده تر عرضه می نماید. فورد نیز وانت f-150 را به بازار عرضه می نماید.

از سوی دیگر سایبرتراک تسلا نیز ممکن است در 2022 میلادی به بازار عرضه گردد.

در سال نو میلادی حمل و نقل الکتریکی مناسب برای تعداد زیادی از کاربران ارائه می گردد. علاوه بر آن باتری هایی با قدرت بهتر و بیشتر نیز عرضه می شوند.

ارتقای روش های مختلف برای تحلیل داده های بدن کاربران

محققان هم اکنون از داده های بیومتریک افراد برای جلوگیری، تشخیص و درمان مسائل سلامتی افراد استفاده می نمایند. با توجه به آنکه گجت های پوشیدنی بیشتری قلب، ریه، خواب، گام ها، کالری ها و حتی عرق بدن کاربران را رصد می نمایند، می توان تمام این فرایند نظارتی را در خانه نیز انجام داد.

در 2022 میلادی افراد می توانند با استفاده از حلقه ای در انگشتشان تأثیر تمرین های هوازی بر خوابشان را ببینند یا با استفاده از یک دستبند فشار خون را رصد نمایند.

دستیابی به داده های بیشتری از الگوها و رفتارهای روزانه افراد به آنها یاری می نماید تا تصمیمات بهتری برای حفظ سلامتشان بگیرند و مسائل را از قبل از بزرگ شدن رصد نمایند.

اما گجت های پوشیدنی بهداشتی نیز اندازه زیادی داده پزشکی شخصی فراهم می نمایند که به وسیله قوانین حریم خصوصی پزشکی فعلی، محافظت نمی شوند.

البته اشتراک گذاری داده ها درباره سلامتی با تأمین نمایندگان خدمات در این حوزه شاید چالش برانگیز باشد.

استفاده از ربات ها برای کاهش حجم کار

نشریه اینک نی، شکوفایی استفاده از ربات ها را یکی از حوزه های پیشروی فناوری 2022 می داند. در بخشی از گزارش این نشریه آمده است: در حال حاضر با ادامه پاندمیک مدیران ارشد اجرایی شرکت ها نمی توانند کاری برای محدود کردن این فرایند نمایند. در عوض آنها در پی ارتقای روش های تأمین تقاضا برای محصولات و سرویس هایشان هستند. کمبود نیروی کار به اقتصاد فشار وارد نموده و ربات ها یکی از راهکار های این چالش هستند. آنها پتانسیل زیادی برای انجام مشاغل بیشتری دارند.

رهبران تجاری به خصوص عده ای که با کمبود نیروی کار روبرو هستند باید با توجه به قابلیت ربات ها برای ارتقای بهره روی فرایندهای کسب وکاری خود آنالیز نمایند. آنها باید پروژه های آزمایشی استفاده موفقیت آمیز ربات ها در شرکت ها و صنایع تخصصی خود را مطالعه نمایند و دریابند ربات ها چگونه به ارتقای عملیات آنها یاری می نماید.

همگرایی هوش مصنوعی و اینترنت اشیا

AIot یا هوش مصنوعی اشیا در حقیقت ترکیبی از اینترنت اشیا و هوش مصنوعی و پاسخی برای شرکت های صنعتی است که در پی روش های بهتری برای ارتباط میان نیروی کار، ابزارهای تصمیم گیری و فرایندهای کسب و کاری مبتنی بر واقعیت افزوده یا مجازی هستند.

این شرکت ها سعی دارند از داده های صنعتی جمع آوری شده بهتر استفاده نمایند و به افراد یاری نمایند تصمیم های بهتری برای عملنمودهای تجاری بگیرند.

این فرایند در تمام وجوه فراوری، از مهندسی طراحی گرفته تا عملیات و زنجیره نگهداری و منابع انسانی دیده می گردد.

ایجاد هوش مصنوعی اشیا در حقیقت قابلیت جمع آوری مقادیر عظیمی داده با فرکانس بالا و استفاده از مخازن داده قابل دسترسی برای تصمیم گیری درسازمان های مختلف است.

تأثیرگذاری هوش مصنوعی و اینترنت اشیای صنعتی به ایجاد راهکار های نوی در حوزه دیجیتال منجر می گردد که در حقیقت همان هوش مصنوعی اشیا (AIot) است و محور آن کشف ارزش های تجاری در داده های صنعتی است.

شبکه های 5G سریع تر می شوند

بسیاری از کاربران موبایل های مجهز به نسل پنجم اینترنت همراه خریده اند. این در حالی است که آنها از مدت ها قبل مشتاق استفاده از این شبکه بی سیم سریع هستند. اما در واقع پوشش اینترنت 5G در حال حاضر مزایای اندکی نسبت به LTE دارد و فقط اندکی از آن بهتر است.

با این وجود نشریه تک رادار در گزارشی اعلام می نماید پوشش و بعلاوه استفاده از 5G در سال نو میلادی گسترده می گردد.

شرکت اریکسون ادعا می نماید تا انتها امسال میلادی 600 میلیون نفر کاربر نسل پنجم اینترنت همراه خواهند بود که علت این امر ارائه سرویس از سوی اپراتورها، تقاضای قدرتمند در چین و آمریکای شاقتصادی و بعلاوه فراهم شدن دستگاه های 5G مقرون به صرفه تر در بازار است.

با این وجود بسیاری از ناظران بازار بارها در سال های اخیر اعلام نموده اند 5G نخستین نسل از سیستم زیربنای موبایل است که فراهم شدن شدن آن اهمیت بیشتری از عرضه دستگاه هایی همخوان با این استاندارد دارد. البته باید توجه داشت همه گیری ویروس کرونا تأثیری اجتناب ناپذیر بر توسعه شبکه داشته و از سوی دیگر تأثیر کمبود دنیای تراشه نیز بر این فرایند ماندگارتر خواهد بود.

شرکت سی سی اس اینسایت پیش بینی می نماید در 2022 میلادی 900 میلیون دستگاه مجهز به 5G فروخته می گردد.

از سوی دیگر پیش بینی می گردد این فناوری در طیف وسیع تری از صنایع از فراوری کالا گرفته تا خدمات درمانی به کار گرفته گردد. با توجه به سرعت بالا و تأخیر اندک 5G، این فناوری وارد حوزه های نوتری از جمله کنترل رباتیک سه بعدی، نظارت با واقعیت افزوده و کنترل پزشکی از راه دور می گردد. این در حالی است که استانداردهای پیشین اینترنت موبایل جایی در این صنایع نداشتند. در کنار این موارد باید توجه داشت 5G تحولات در صنایعی مانند خودروسازی، تفریح، رایانش و غیره را تسریع می نماید و در نهایت روی شیوه کار و زندگی ما تأثیر می گذارد.

بلاکچین و Web3.0 شکوفا می شوند

فست کمپانی نیز در گزارش خود بلاکچین و Web3.0 را به عنوان 2 فناوری مهم در سال نو میلادی معرفی می نماید. در گزارش این نشریه آمده است: در 2022 میلادی بحث و حدس درباره آنکه بلاکچین و Web3 ستونی پایدار برای فناوری های آینده هستند یا خیر، انتها می یابد. اکنون به طور رسمی شاهد استفاده گسترده و مقبولیت فناوری بلاکچین برای پرداخت های همتا به همتا، و غیره و بعلاوه کاربردهای معمول و وسیع آن هستیم.

از سوی دیگر Web3.0 نیز ایده ای برای نسخه نو WWW و مبتنی بر شبکه های گسترده است. این کانسپت از آنچه تیم برنرز لی (مخترع www) در سال 1999 اعلام نمود، متمایز است. اصطلاح Web3.0 در سال 2014 و به وسیله گوین وود (یکی از بنیانگذاران اتریوم) ساخته شد که به یک زیست بوم آنلاین غیرمتمرکز و مبتنی بر بلاکچین اشاره داشت. این ایده در سال 2021 میلادی و با توجه به شکوفایی رمزارزها بسیار محبوب شد.

کیت کولبرت مدیر ارشد فناوری شرکت وی ام ویر می گوید: در 2022 شاهد آن خواهیم بود که بلاکچین های شرکتی بیش از پیش شفاف و قدرتمند می شوند و در صنایع مختلف مانند سرویس های اقتصادی به کار می فرایند.

از سوی دیگر سری ویسوانات مدیر ارشد فناوری شرکت آتلسیان درباره Web3.0 می گوید: این فناوری طی 5 سال آینده شیوه های تفکر ما درباره توسعه اپلیکیشن ها را تغییر می دهد. Web3.0 در حقیقت در نتیجه شکاف هایی در سیستم فعلی رشد نموده که داده های کاربران را در اختیار شبکه های اجتماعی قرار داده است.

Web3.0 نیز با یاری فناوری بلاکچین پیشرفته است. این نسخه نو وب آغازگر فصل نوی در تمرکززدایی اینترنت خواهد بود و به این ترتیب کاربران به جای شرکت های بزرگ می توانند داده هایشان را کنترل نمایند. این فناوری در صنعت نیز تغییراتی ایجاد می نماید و شیوه توسعه اپلیکیشن و حفظ حریم خصوصی را به طور کلی دگرگون می نماید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 1 اسفند 1400 بروزرسانی: 1 اسفند 1400 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 1762

به "دنیا در سال 2022 بر مدار کدام فناوری ها می چرخد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دنیا در سال 2022 بر مدار کدام فناوری ها می چرخد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید