نشست تحقیقاتی مزرعه انار در ساوه برگزار گردید

به گزارش آفتاب صبا، نشست تحقیقاتی مزرعه انار با موضوع موضوع انواع پوشش های سایبان بر کمیت و کیفیت میوه انار تحت نظارت پردیس تحقیقات و آموزش انار ساوه و با همکاری مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان، با حضور باغداران انار شهرستان در در روستای قره چای برگزار گردید.

نشست تحقیقاتی مزرعه انار در ساوه برگزار گردید

به گزارش آفتاب صبا، دکتر وحیده نرجسی از اعضای هیئت علمی پردیس تحقیقات و آموزش انار ساوه و مجری استانی پروژه ملی تاثیر تیمارهای مختلف سایه دهی بر ویژگی های کمی و کیفی میوه انار، در این جلسه به بیان مواردی در خصوص تاریخچه استفاده از سایبان، انواع سایبان و اثرات مثبت آنها بر کیفیت و کمیت میوه خصوصا در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری پرداخت.

وی اعلام کرد: کشت درختان میوه در محیط های حفاظت شده و کاربرد روش های سازگار با محیط زیست پایدار، در سال های اخیر یک جایگزین مناسب برای رویارویی درختان با تنش های زیستی و غیر زیستی است که فراوری میوه را تحت شرایط تغییرات شدید آب و هوایی تهدید می نماید.

نرجسی اضافه کرد: در طرح مذکور تیمارهای مختلفی از ترکیب دو رنگ سایبان(سفید و سبز) با دو درصد سایه دهی (30 و 50 درصد) و دو شکل اجرا (روی تاج درخت و روی داربست) با هدف افزایش کمیت و کیفیت میوه انار و کاهش عوارض آفتاب سوختگی و دانه سفیدی مورد آزمون قرار گرفته اند و در نظر است پس از سرانجام سال دوم اجرای طرح، بهترین تیمار معرفی گردد.

وی در ادامه به تشریح مراحل اجرای پروژه پرداخت و در خصوص اثرات مختلف پوشش های سایبان بر شرایط محیطی زیر پوشش (خصوصا کاهش دمای خاک و کانوپی درختان، کاهش شدت نور و افزایش رطوبت نسبی) و همچنین در خصوص نتایج مثبت کاربرد پوشش سایبان بر کاهش معنی دار آفتاب سوختگی میوه های انار خصوصا در شرایط اقلیمی شهرستان ساوه در مقایسه با شاهد (درختان بدون پوشش) پرداخت.

در این طرح، محققان، باغداران و کارشناسان از نزدیک نتایج پروژه تحقیقاتی را مشاهده و به بیان نقطه نظرات خود پرداختند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 آبان 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 237

به "نشست تحقیقاتی مزرعه انار در ساوه برگزار گردید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشست تحقیقاتی مزرعه انار در ساوه برگزار گردید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید