ناگفته هایی از کرونا دلتا

به گزارش آفتاب صبا، یک پزشک متخصص داخلی گفت: مطالعات نشان می دهند سرعت سرایت و انتقال در نوع دلتا حدود 50 درصد از کرونای معمول بیشتر است.

ناگفته هایی از کرونا دلتا

از وبسایت سازمان بهداشت جهانی دیدن نمایید.

به گزارش ایسنا، اشکان نقوی نیا تشریح کرد: کرونا واریان دلتا که در مجامع علمی به سویه B.1.617.2 هم یاد می گردد نخستین بار در کشور هندوستان شناسایی شد و به سرعت در کشور های مختلف دنیا رویت شد.

وی ادامه داد: این واریانت حاصل یک جهش در پروتئین اسپایک ویروس هست که باعث می گردد خصوصیات رفتاری ویروس اندکی نسبت به سویه معمول تغییر یابد که از جمله این تغییرات سرایت آسان تر بیماری بوده که نتیجه اتصال راحت تر ویروس به سلول های انسانی است.

این متخصص داخلی با بیان اینکه طبق مطالعات احتمال ابتلای افراد به کرونای دلتا 4 تا 5 برابر بیشتر از سویه معمول آن است، افزود: از خصوصیات دیگر نوع دلتا مقاومت بیشتر آن در مقابل واکسن های موجود است به نحوی که به اسم مثال در خصوص واکسن فایزر مصونیت فرد از حدود 94 درصد در خصوص سویه معمول به 76 درصد در خصوص نوع دلتا آن هم پس از دو دوز واکسن کاهش یافته است.

نقوی نیا توضیح داد: این نوع کرونا از نظر علائم و نشانه ها بسیار شبیه به کووید معمول می باشد هرچند در بعضی آنالیز ها گزارش شده است که سرفه و از دست دادن حس بویایی نسبت به کرونای معمول کمتر و سردرد و درد گلو بیشتر است و در مواردی بروز علائم گوارشی مثل اسهال و درد شکم هم در کرونای دلتا بیشتر گزارش شده است.

متخصص داخلی افزود: از خصوصیات دیگر نوع دلتا احتمال بالاتر ابتلای بچه ها و نوجوانان است هر چند که این موضوع تا به امروز در مطالعات به عمل آمده اثبات نشده است با این حال آموزشگاه اطفال ایالات متحده آمریکا اخیرا توصیه نموده است که تمام بچه ها بالای دو سال از ماسک استفاده نمایند و تمام نوجوانان بالای 12 سال واکسینه شوند.

افراد با علایم کرونا چگونه به پزشک مراجعه نمایند؟

وی افزود: در موارد بروز علائمی مانند سرفه، تنگی نفس، تب، درد گلو علی الخصوص نزد گروه های پرخطر مانند سالمندان، افراد دارای بیماری های زمینه ای مزمن مثل فشار خون، دیابت، بیماری قلبی عروقی، مصرف نماینده های دارو های مهار نماینده ایمنی و خانم های باردار توصیه می گردد به همکاران پزشک عمومی مراجعه و تحت معاینات لازم قرار گیرند که در صورت تشخیص پزشک خط اول، ارجاع نزد متخصصین مربوطه یا سانتر های مراقبت و درمان کرونا انجام خواهد شد.

نقوی نیا در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چگونه می توان خودمراقبتی انجام داد تا احتمال ابتلا به ویروس کرونا از نوع دلتا پایین بیاید، ادامه داد: از آنجایی که بیشترین احتمال انتقال به وسیله ذرات تنفسی می باشد بنابراین استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی موثرترین و الزامی ترین شرط پیشگیری از بروز پیک های کرونای دلتا می باشد.

پزشک متخصص داخلی با انتقاد از متولیان تصمیم گیری در خصوص کرونا توضیح داد: لازم می دانم گله ای از سیاست گذاران و متولیان امر در ستاد ملی و استانی کرونا کنم که با علم به این موضوع که عدم رعایت فاصله گذاری ما را با پیک سنگین واریان دلتا روبرو خواهد ساخت جدیت لازم در ممانعت از تجمعات، مراسم و گردهم آمدن ها را به خرج نمی دهند و نکته تاسف بار اینجا است که ما در طی دو سال اخیر به تجربه دیده ایم که پس از هر سهل گیری این چنینی پیک های کرونا ایجاد شده و متاسفانه آمار تلفات کرونا به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

به گفته نقوی نیا، عمده تفاوت واریان دلتا با کرونا معمول در افزایش شدت سرایت است که البته در بعضی مطالعات و آنالیز ها افراد نیازمند بستری در بخش مراقبت های ویژه در نوع دلتا از نوع معمول بیشتر بوده است که موید این موضوع است که شدت علائم و مرگ و میر در نوع دلتا بالاتر از نوع معمول خواهد بود بعلاوه بروز علائم گوارشی مثل اسهال، استفراغ و درد شکم در نوع دلتا بیشتر است.

منبع: فرارو
انتشار: 10 مرداد 1400 بروزرسانی: 10 مرداد 1400 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 1543

به "ناگفته هایی از کرونا دلتا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناگفته هایی از کرونا دلتا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید