مصالح ساختمانی در بورس عرضه می گردد

به گزارش آفتاب صبا، به گزارش تجارت نیوز، محمود محمودزاده درباره عرضه مسکن در بورس کالا گفت: ما بحثی درباره فروش مسکن در بورس کالا نداشتیم و مذاکرات ما در معاونت مسکن وزارت راه و شهرسازی با مدیران بورس کالا در مورد عرضه مصالح ساختمانی در بورس کالا بوده است.

مصالح ساختمانی در بورس عرضه می گردد

جهت دریافت خدمات طراحی حیاط خانه ویلایی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین خدمات طراحی و اجرای محوطه سازی و حیاط سازی می‌باشد.

وی اضافه نمود: قرار است تأمین منابع اقتصادی و عرضه مصالح ساختمانی در بازار سرمایه صورت گیرد.

محمودزاده تأکید کرد: در حال حاضر صرفاً فولاد در بورس کالا عرضه می گردد که کالایی فراتر از میلگرد و تیرآهن را شامل می گردد؛ ما خواستار راه اندازی تابلوی جدیدی در بورس کالا با عنوان مصالح ساختمانی هستیم که بتوان با قیمت کمتری پروژه های مسکونی اجرایی شوند.

وی در این خصوص که با توجه به اینکه منطق بازار سرمایه، اساساً کشف قیمت بر اساس عرضه و تقاضاست، نه قیمت گذاری، آیا ممکن است عرضه مصالح ساختمانی در بورس کالا، به افزایش قیمت ها منجر گردد؟، بیان داشت: ایجاد بستر عرضه مصالح ساختمانی در بازار سرمایه که تا پیش از این وجود نداشته، در مقیاس کلان می تواند تأثیر قیمتی خود را داشته باشد.

به گفته این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی، بورس کالا مجوزهای عرضه مصالح ساختمانی تحت تابلوی مستقل را از سازمان بورس و اوراق بهادار اخذ نموده است که زمان اجرایی شدن آن را سازمان بورس اعلام خواهد نمود.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در پاسخ به این پرسش که آیا آنچه در قانون بودجه سال جاری درباره واگذاری املاک وزارت راه و شهرسازی ذکر شده، قرار است به وسیله سازوکار بورس کالا انجام گردد یا خیر؟، گفت: در قانون بودجه 99 همانند قانون بودجه سال گذشته، فروش بعضی املاک وزارت راه و شهرسازی ذکر شده که منابع اقتصادی محدودی هستند و صرفاً برای پشتیبانی و ارتقای خدمات در بخش فراوری مسکن قابل استفاده است.

وی ادامه داد: قرار نیست دولت املاک خود را اعم از آنهایی که قرار است بسازد و آنهایی که در اختیار دارد را به مزایده بگذارد یا در بورس بفروشد؛ البته املاک قابل ملاحظه ای در حال حاضر نداریم و همین که بتوانیم با فروش املاک موجود، طرح ملی مسکن را پشتیبانی کنیم، اقدام بزرگی محسوب می گردد.

محمودزاده یادآور شد: یکی از کارهایی که انجام خواهیم داد، تأمین زمین برای تأمین مسکن اقشار متوسط به پایین خواهد بود که روی این موضوع متمرکز شده ایم و در این موضوع از سایر دستگاه های دولتی یاری خواهیم گرفت.

وی توضیح داد: طبق قانون هیچ دستگاه دولتی نمی تواند اراضی یا املاک خود را بدون اخذ مجوز از هیئت دولت بفروشد؛ بنابراین دستگاه های دولتی اگر نیازی به اراضی یا املاک در اختیار خود نداشته باشند، طبق قانون باید به وزارت راه و شهرسازی برگردانند تا برای طرح های خدماتی از آنها استفاده گردد. چون مالکیت این املاک برای دولت است و به دستگاه خاصی اختصاص ندارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: ماده 6 قانون ساماندهی مسکن مصوب سال 87 نیز این موضوع را مورد تأکید قرار داده است.

منبع: مهر

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 23 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 613

به "مصالح ساختمانی در بورس عرضه می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصالح ساختمانی در بورس عرضه می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید