مزایای ناشناخته اشک ریختن

به گزارش آفتاب صبا، بنابر اعلام محققان، زنان آمریکایی به طور متوسط در هر ماه 3.5 بار گریه می نمایند و این در حالی است که مردان در همین بازه زمانی، 1.9 بار به دلایل مختلف اشک می ریزند. این ارقام احتمالا برای شما نیز غافلگیرنماینده است؛ خصوصاً در جوامعی که غالبا گریه و اشک ریختن - به ویژه توسط مردان - را به عنوان نشانه ای از ضعف و عدم استقامت عاطفی می دانند.

مزایای ناشناخته اشک ریختن

فواید گریه برای سلامتی

گریه به عنوان یک پدیده منحصر به انسان، پاسخ طبیعی به طیف وسیعی از احساسات است؛ از غم و اندوه عمیق گرفته تا شادی و لذت فوق العاده. اما آیا این کار تاثیری بر سلامتی دارد؟ بله، تاثیر مثبت. فواید اشک ریختن از دیرباز اثبات شده بود: متفکران و پزشکان یونان و روم باستان تصور می کردند که اشک مانند یک ماده خلوص عمل نموده و ما را تخلیه و پاک می نماید. تفکر روانشناختی امروزنیز تا حد زیادی موافق است که گریه به عنوان مکانیزمی عمل می نماید که به ما امکان می دهد استرس و درد عاطفی را خود را بروز داده و تخلیه کنیم.

گریه یک دریچه ایمنی مهم برای افراد است، بیشتر به این دلیل که نگه داشتن احساسات در درون خود سخت است؛ آنچه روانشناسان آن را مقابله یا سرکوب می نامند و می تواند برای سلامتی ما مضر باشد. متخصصان این اقدام سرکوبگرانه را با سیستم ایمنی ضعیف، بیماری های قلبی عروقی، فشار خون بالا و همچنین با مسائل بهداشت روانی از جمله استرس، اضطراب و افسردگی مرتبط دانسته اند. همچنین معین شده که گریه باعث افزایش دلبستگی، تشویق به نزدیکی میان افراد، همدلی و حمایت از جانب دوستان و خانواده می گردد.

همه اشک ها یکسان نیستند

دانشمندان اشک ناشی از گریه را به سه دسته تقسیم می نمایند: اشک رفلکس، اشک مداوم و اشک احساسی. دو دسته اول عملکرد مهمی در از بین بردن آلودگی، دود و گردوغبار از چشمان ما داشته و از چشم در برابر عفونت محافظت می نماید. محتوای آنها 98٪ آب است.

دسته سوم، اشک های احساسی است که هورمون های استرس و سموم دیگر را از سیستم بدن ما خارج می نماید و بطور بالقوه بیشترین مزایا را برای سلامتی دارد. محققان ثابت نموده اند که گریه باعث ترشح اکسی توسین و مواد مخدر درونی بدن می گردد: موادی که به آن اندورفین نیز گفته می گردد.

این مواد شیمیایی احساس خوب مانند تسکین درد جسمی و روحی برای فرد ایجاد می نمایند. در فرهنگ عامه، همیشه یک گریه احساسی را به عنوان راهی برای دستیابی به احساس بهتر و شاید حتی تجربه لذت جسمی دانسته اند. میلیون ها نفری که فیلم های اشک آور مانند تایتانیک را تماشا نموده اند این واقعیت را تأیید می نمایند.

گریه برای مردان

من می دانم که یک مرد نباید گریه کند اما نمی توانم این اشک ها را در درون خود نگه دارم این جملات خلاصه ای از مشکل بسیاری از مردان در بروز احساسات شان است. از همان ابتدا به پسرن گفته می گردد که مرد واقعی گریه نمی نماید! هنگامی که این پسران عظیم می شوند، دچار احساسات مختلف در اعماق قلب خود شده و چون نحوه بروز این احساسات را بد می دانند از نظر عاطفی از عزیزان خود دور شده، یا با الکل و مواد مخدر خوددرمانی نموده یا حتی خودکشی می نمایند.

بنابراین بسیاری از مردان احتیاج به یادگیری مهارت های برقراری ارتباط مجدد با احساسات خود دارند. در دهه 1990، شاعر رابرت بلای سمینارهای مردانه ای را برگزار نموده که در آن به شرکت نمایندگان یاد می داد چگونه با احساس غم و اندوه خود که مدتها دردرونشان دفن شده، ارتباط برقرار نمایند و در صورت احتیاج، به راحتی اشک بریزند و گریه نمایند. این در حالی است که در حالت ایده آل، چنین آموزش هایی باید از همان اوایل کودکی، در خانه یا در مدرسه شروع گردد و عظیمسالان تبادل نظر در خصوص احساسات سخت را برای پسران تسهیل و امن نمایند.

منبع: Health/ مارس 2021

منبع: همگردی
انتشار: 9 تیر 1400 بروزرسانی: 9 تیر 1400 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 1483

به "مزایای ناشناخته اشک ریختن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مزایای ناشناخته اشک ریختن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید