دریس: 700 هزار تن کالای اساسی آماده خروج از بندر امام است، فراخوان عمومی برای گسیل کامیون ها

به گزارش آفتاب صبا، مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان با تشریح آخرین شرایط تخلیه و بارگیری کالای اساسی در بندر امام (ره) گفت: 700هزار تن کالای اساسی آماده خروج از بندر است.

دریس: 700 هزار تن کالای اساسی آماده خروج از بندر امام است، فراخوان عمومی برای گسیل کامیون ها

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، عادل دریس اظهار کرد: کل عملیات تخلیه و بارگیری تا روز 16 خرداد در مجتمع بندری امام خمینی (ره) و صنایع همجوار، 9 میلیون و 66 هزار تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 12 درصد رشد را نشان می دهد.

وی ادامه داد: از این میزان تخلیه و بارگیری شده، در زمان حاضر 3 میلیون و 445 هزار تن کالای اساسی در بندر امام است، از این میزان 2 میلیون و 720 هزار تن کالای اساسی از بندر خارج و وارد کشور شده است.

وی با بیان این که موجودی کالای اساسی بندر 3 میلیون و 565 هزار تن در بندر امام است، ابراز کرد: بر این اساس گندم 122 هزار تن، ذرت یک میلیون و 680 هزار تن، جو 310 هزار تن، دانه های روغنی 550 هزار تن، کنجاله 634 هزار تن، شکر 105 هزار تن، برنج 7 هزار تن و روغن خوراکی 156 هزار تن است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان با یادآوری این که به طور متوسط عمده کالای اساسی و نهاده های دامی به وسیله بندر امام وارد کشور می گردد، گفت: به طور متوسط همیشه 2.2 تا 2.5 میلیون تن کالای اساسی در بندر داشته ایم و برای مازاد بر آن که الآن موجود است باید برای ورود به کشور سریع تر تشریفات گمرکی انجام گردد.

دریس با اشاره به برگزاری جلسه دیروز با مدیران استانی مرتبط از قبیل پایانه ها، گمرک، پشتیبانی امور دام و بازرگانی برای پیگیری مصوبات تسریع در فرایند خروج کالای اساسی از بندر، اضافه نمود: برای بیش از 700 هزار تن کالا تمام فرآیند های گمرکی اجرا شده و آماده بارگیری برای ورود به کشور است. با فرآیندی که در حمل ونقل جاده ای داشته اند کار هایی در حال اجرا برای تسریع امور هستند. از ما خواسته اند بازه معطلی کامیون ها در بندر را به حداقل برسانیم.

وی ادامه داد: بخشی از این مشکل به ما و گمرک مربوط است، در این راستا تمهیداتی دیده شد؛ از جمله این که تمام باسکول ها و انبار ها به گمرک و بندر لینک شوند تا کامیون ها معطل نشوند. از سوی دیگر نیرو های کشیک دیتا بیشتر گردد تا فرآیند خروج سهل تر گردد.

وی اظهار کرد: پایانه ها هم تعداد کامیون ها را افزایش داد، هفته گذشته 1200 تا 1500 دستگاه کامیون در روز داشتیم که طی دو روز اخیر به 1600 کامیون افزایش یافته است. درخواست نموده ایم تعداد کامیون ها را به بالای 2000 دستگاه افزایش دهند تا به این ترتیب فرآیند خروج کالا از فرآیند تخلیه پیشی بگیرد، در این صورت در بندر مازاد بار خواهیم داشت.

وی اعلام کرد: قرار شد سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای برای کامیون ها فراخوان عمومی دهد و آن ها را به بندر امام برای حمل کالای اساسی به داخل کشور سوق دهد، همچنین جلسه ای با راه آهن داشتیم که اعلام کردیم ظرفیت خوبی برای حمل ریلی بالای 250 واگن (بارگیری در روز) داریم.

مقام مسئول سازمان بنادر و دریانوردی گفت: الآن زیر 100 واگن برای کالای اساسی بارگیری می گردد. در همین جلسه از مدیران پشتیبانی امور دام خواسته شد از صاحبان کالا بخواهند با بخش ریلی وارد قرارداد شوند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 14 تیر 1400 بروزرسانی: 14 تیر 1400 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 1492

به "دریس: 700 هزار تن کالای اساسی آماده خروج از بندر امام است، فراخوان عمومی برای گسیل کامیون ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دریس: 700 هزار تن کالای اساسی آماده خروج از بندر امام است، فراخوان عمومی برای گسیل کامیون ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید