تحقق رؤیای کشاورزی مدرن با جذب کربن از هوا

به گزارش آفتاب صبا، از مدتها پیش به جذب کربن از هوا به عنوان یکی از راههای مؤثر در جهت مقابله با گرمایش زمین و تغییرات جوی زمین نگاه می شد و حالا به نظر می رسد این ایده فاصله چندانی تا تبدیل شدن به یک واقعیت امیدوارکننده نداشته باشد.

تحقق رؤیای کشاورزی مدرن با جذب کربن از هوا

به تازگی دو شرکت در دو نقطه دنیا ضمن اعلام تمایل خود برای تحقق ایده جذب کربن از هوا، به روزرسانی های لازم در این زمینه را آغاز نموده تا جایی که این نوآوری را به مرحله تجاری نیز رسانده اند. آنچه که این دو تأسیسات متعلق به این دو شرکت انجام می دهند چیزی نیست جز جذب کربن معلق در هوا.

یکی از این شرکتها که در کانادا واقع شده در نظر دارد تا دی اکسید کربن جذب شده از هوا را به سوخت دیزل مورد احتیاج برای اتوبوسها تبدیل کند.

شرکت دیگر که در سوئیس قرار گرفته است ایده جالب تری دارد و مدیران این شرکت در نظر دارند تا کربن جذب شده از هوا را به شرکت دیگری بفروشند که در آن از دی اکسید کربن برای بهبود کیفیت کشاورزی در فضاهای گلخانه ای استفاده می گردد.

اگرچه ظاهر اینگونه به نظر می رسد که حجم کربنی که از این طریق جذب می گردد چندان چشمگیر نیست اما به گفته دیوید کیت، مدیر اجرایی شرکت کانادایی Carbon Engineering و از دانشمندان دانشگاه هاروارد، آنچه تأسیسات صنعتی این شرکت انجام می دهد راه را برای توسعه این نگرش جدید همیشه می سازد به طوریکه می توان انتظار داشت در آینده استفاده از آن در مقیاس قابل توجهی توسعه یابد.

در این شرکت کل فرآیند، از جذب دی اکسید کربن از هوا گرفته تا به کارگیری آن برای فراوری سوخت دیزل با بهره گیری از به روزترین فناوری های دنیا انجام می گردد و این برای نخستین بار در دنیا است که چنین رویدادی به ثبت می رسد.

نوا دیچ از مرکز دفع کربن کالیفرنیا از جمله کارشناسانی است که از این نوآوری شگفت زده شده است. او می گوید: آنچه که در این تأُسیسات در حال اجرا است هیجان انگیز و تأثیرگذار است.

در حال حاضر شرکتها و تأسیسات زیادی از جمله پالایشگاههای نفت و نیروگاههای برق سالانه میلیونها تن دی اکسید کربن از خروجی خود جذب می نمایند اما آنچه در این دو شرکت کانادایی و سوئیسی در حال اجرا است دشواری های خاص خود را دارد. آنها کربن را از اتمسفر جذب می نمایند یعنی جایی که غلظت این گاز گلخانه ای به مراتب کمتر از خروجی پالایشگاههای نفت است.

در سالهای اخیر این روش جذب کربن مورد توجه قرار گرفته اما همیشه در مقیاس محدود و آزمایشگاهی صورت می گرفته است. اکنون مهندسان این شرکت امیدهای تازه ای برای توسعه کاربردی این فناوری ایجاد نموده اند.

شرکت Carbon Engineering به تازگی تأسیساتی در بریتیش کلمبیا راه اندازی نموده که روزانه تا یک تن دی اکسید کربن را از هوا جذب می نماید. این میزان معادل دی اکسید کربنی است که یک خودرو به ازای 5 هزار کیلومتر حرکت فراوری و روانه هوا می نماید.

در ادامه فن های مخصوصی آغاز به کار نموده و جریان هوا را به برج هایی راهنمایی می نمایند که حاوی هیدروکسید پتاسیم هستند. این ترکیب با دی اکسید کربن واکنش نشان داده تا در نهایت کربنات پتاسیم فراوری گردد. هوایی که در ادامه فرآیند از سیستم خارج می گردد حاوی دی اکسید کربن کمتری نسبت به زمان ورود به فرآیند است و این به معنی جذب کربن از هواست.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 24 آبان 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 245

به "تحقق رؤیای کشاورزی مدرن با جذب کربن از هوا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحقق رؤیای کشاورزی مدرن با جذب کربن از هوا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید