انواع سردردها نشانه چیست؟

به گزارش آفتاب صبا، تهران (پانا) - سردردهای میگرنی از شدیدترین نوع سردردهاست که افراد زیادی در جهان با آن مواجهند. این نوع سردرد که شدت آن فرق دارد، یکی از پرشیوع ترین سردردها بین مردم است و درمانی متفاوت دارد.

انواع سردردها نشانه چیست؟

به گزارش ایسنا، مجید جعفری، متخصص مغز و اعصاب، در خصوص انواع سردرد و علائم هشدار در این خصوص، اظهار کرد: سردرد یکی از بیماری های شایع مغز و اعصاب محسوب می شود و بیشترین دلیل مراجعه به کلینیک های مغز و اعصاب در سراسر دنیا به دلیل این مشکل است و طبق تخمین حدود 99 درصد افراد در طول زندگی سردرد را تجربه می کنند.

این متخصص مغز و اعصاب در چهارمحال و بختیاری اضافه کرد: برخی بیماری ها وجود دارند که در سیستم مغز و اعصاب سردردهای میگرنی، تنشی و سردردهای ناشی از تومورهای مغزی را ایجاد می کنند، همچنین برخی بیماری های داخلی نیز می توانند موجب ایجاد سردرد در افراد شوند، مانند سردردهای ناشی از سینوزیت، فشار خون بالا، عفونت های تنفسی و سرفه های مزمن، نوع دیگری از سردردها نیز در اثر مصرف برخی داروها ایجاد می شوند.

وی ادامه داد: سردردها به طور کلی به دو نوع سردردهای اولیه و ثانویه تقسیم بندی می شوند که در سردردهای اولیه در بررسی های معمول در سیستم مغز و اعصاب و طی تصویربرداری ها و آزمایشات مایع نخایی که انجام می شوند دلیل سردرد تعیین نمی شود، اما براساس علائم کلینیکی و پاسخ به درمان تقسیم بندی انجام می شود مانند سردردهای میگرنی و تنشی.

جعفری مطرح کرد: سردردهای ثانویه نیز به سردردهایی گفته می شود که در پی یک مشکل مغزی ایجاد می شوند، مانند سردردهای ثانوی به تومور مغزی، ثانوی به خونریزی و یا لخته مغزی که این نوع سردردها معمولا در بررسی هایی که از طریق تصویربرداری و سایر آزمایشات دلیل اصلی قابل تشخیص است.

این متخصص مغز و اعصاب در چهارمحال و بختیاری اضافه کرد: شایع ترین سردرد در تمامی دنیا سردردهای تنشی هستند که یک سردرد خفیف تا میانه است، اما شایع ترین سردرد که بیماران به دلیل آن به اورژانس مراجعه می کنند سردردهای میگرنی هستند که از نوع سردردهای میانه تا شدید محسوب می شوند و ممکن است کیفیت زندگی بیمار را دچار تغییر کند.

وی یادآور شد: بیشترین فاکتور موثر در سردردهای تنشی عواملی مانند اضطراب و افسردگی است که این عوامل بیمار را مستعد سردردهای تنشی می کند، اما در خصوص سردردهای میگرنی زمینه خانوادگی بسیار موثر است و حدود 80 درصد بیمارانی که به سردردهای میگرنی مبتلا هستند دارای زمینه خانوادگی هستند.

جعفری شرح داد: علائم هشدار در سردرد علائمی است که افراد با مشاهده آن ها لازم است حتما به پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنند، زیرا این علائم حاکی از بیماری جدی داخل مغز است که می تواند تهدیدکننده حیات فرد باشد و یا یک نقص دائمی در فرد ایجاد کند که تشخیص و درمان به موقع نجات دهنده جان فرد باشد که یکی از این بیماری ها تومورهای مغزی، لخته و یا عفونت های مغزی و... هستند.

این متخصص مغز و اعصاب در چهارمحال و بختیاری اعلام نمود: سردردی که به تازگی در فرد ایجاد شده یکی از علائم هشدار است، برای مثال سردردهای میگرنی پیش از 40 سالگی در افراد ظاهر می شوند، بنابراین اگر شخصی در هیچ زمانی سردرد نداشته و به تازگی با این مشکل روبرو شده است باید این موضوع را پیگیری و به پزشک مراجعه کند.

وی گفت: سردردهای صبحگاهی که وخامت آن با خوابیدن و استراحت کردن بیشتر می شود یک علامت هشدار بوده که به بررسی بیشتر نیازمند است، همچنین سردردهایی که با استفراغ جهنده همراه هستند نیز نوعی علائم خطر محسوب می شوند که لازم است فرد به پزشک مراجعه و دلیل آن به صورت دقیق بررسی شود.

جعفری اضافه کرد: سردرد در افرادی که در گذشته سابقه بیماری سرطان داشته اند نیز باید جدی گرفته شود، زمانیکه سردرد با علائم عفونت مانند تب، کاهش سطح هشیاری و... همراه باشد نیز یکی دیگر از علائم خطر است که باید فرد به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کند. همچنین سردردی که در اثر ضربه به سر ایجاد می شود نیز خطرناک و نیازمند بررسی است، بروز سردرد در افرادی که داروهای ضدلخته خون استفاده می کنند نیز به پیگیری و مراجعه به پزشک نیامند است.

این متخصص مغز و اعصاب در چهارمحال و بختیاری ادامه داد: بنابراین شایع ترین سردرد که افراد به پزشک مراجعه می کنند سردردهای میگرنی هستند که این نوع از سردرد نیز در زنان بعد از بلوغ از شیوع بیشتری برخوردار بوده و بیشترین آمار مراجعه به اورژانس به دلیل سردردهای میگرنی نیز مخصوص زنان است، اما برخی سردردها مانند سردرد خوشه ای در مردان شیوع بیشتری دارد، بنابراین شیوع انواع سردرد در زنان و مردان فرق دارد.

وی مطرح کرد: باور غلطی در میان جامعه وجود دارد مبنی بر اینکه تمامی نکات مهم در خصوص بیماری سردرد محدود به تصویربرداری است، در صورتیکه برخی مواقع با سردردهایی رو به رو هستیم که در تصویربرداری دارای هیچ گونه نشانه ای نیستند، مانند سردردهایی که ناشی از عفونت مغز هستند و می توانند مرگ آور نیز باشند، همچنین سردردهایی که در اثر فشارخون بالا ایجاد می شوند و یا سردردهای تنشی و... نیز در تصویر برداری قابل تشخیص نیستند و با سایر بررسی ها مانند آزمایش مایع نخایی تشخیص ممکن می شود.

جعفری اضافه کرد: سردردهای ناشی از فشارخون معمولا در فشارخون های دیاستول بالای 12 ایجاد می شوند و یا زمانیکه فشارخون سیستول به صورت ناگهانی افزایش پیدا کند سردرد به همراه دارد که در برخی حالات که فشارخون بالای 22 روی 12 باشد و یا افزایش ناگهانی در فشارخون رخ دهد و می تواند منجر شود سطح هوشیاری بیمار کاهش پیدا کند و یا دچار تشنج های مکرر، نابینایی در اثر فشارخون بالا و یا آسیب هایی در عروق مغزی شود.

این متخصص مغز و اعصاب در چهارمحال و بختیاری یادآور شد: فشار خون خفیف بین عدد 11 تا 14 که بیماران بسیاری به این مقدار فشارخون مبتلا هستند موجب سردرد در افراد نمی شود، موردی که در موضوع فشارخون از اهمیت برخوردار بوده، عدد مطلق فشارخون و افزایش ناگهانی آن است که بررسی های ساده فشار خون می تواند دلیل سردرد ناشی از آن را آشکار کرده و با درمان به موقع از آسیب به عروق مغزی و سایر مسائل پیشگیری کرد.

وی در خصوص درد چشم هنگام بروز سردرد، شرح داد: بسیاری از سردردها نیز به دلیل مسائل موجود در چشم افراد ایجاد می شوند، مانند سردردهای ناشی از عفونت چشمی و یا افزایش فشار درون محفظه قدامی چشم. همچنین در برخی موارد برخی سردردها از مغز اطراف چشم را درگیر می کنند، مثل سردردهای میگرنی که گاهی ممکن است در اطراف چشم متمرکز باشد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 10 تیر 1401 بروزرسانی: 10 تیر 1401 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 1876

به "انواع سردردها نشانه چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انواع سردردها نشانه چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید