اگر این علایم را دارید غلظت خون شما بالاست ، برای غلظت خون چه بخوریم

به گزارش آفتاب صبا، فوق تخصص خون و سرطان بالغین و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران درباره علائم غلظت خون گفت: این علائم شامل سردرد، سرگیجه و عدم تمرکز است. همچنین تنگی نفس به دلیل خون رسانی نامناسب به ریه ها و همچنین خارش پوست پس از استحمام، از دیگر علائم غلظت خون محسوب می شوند.

اگر این علایم را دارید غلظت خون شما بالاست ، برای غلظت خون چه بخوریم

به گزارش خبرنگاران، آرش انوشیروان با حضور در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما درخصوص تشخیص غلظت خون بیان نمود: تشخیص غلظت خون، شامل شرح حال و معاینه، همراه با درخواست آزمایشات کامل است. اگر اندازه هموگلوبین در بانوان بیشتر از 16 میلی گرم در دسی لیتر و در آقایان بیشتر از 18 میلی گرم در دسی لیتر باشد و همچنین به تناسب آن اندازه هماتوکریت افزایش پیدا کند، این فکر که ممکن است فرد دچار غلظت خون باشد را در فکر ایجاد می کند. برای اطمینان از صحت آزمایش، یک بار دیگر آزمایش را تکرار می کنیم. در صورت بالا بودن هموگلوبین، اندازه اکسیژن خون را مقدار گیری می کنیم، در صورتی که اکسیژن خون کم شده باشد، هموگلوبین به صورت جبرانی، افزایش پیدا کرده است که این کم خونی را با علت ثانویه می نامیم، سپس سونوگرافی و اکوی قلبی و در مواردی سی تی اسکن درخواست می شود در صورتی که علت ثانویه کمتر مطرح شود، ممکن است به سمت آزمایشات ژنتیکی هم برویم. آزمایشات ژنتیکی به ما نشان می دهد، که منشاء اولیه کم خونی مغز استخوان است یا خیر.

وی به بیماران توصیه کرد: دخانیات را ترک کنند، اگر در ارتفاعات زندگی می کنند، محل زندگی خود را تغییر دهند و اگر بیماری هایی به طور ثانویه عامل باعث غلظت خون شده است، در پی درمان این بیماری ها باشند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: اگر کم خونی علل اولیه داشته باشد، باید شرایط مغز استخوان و دیگر اعضای بدن، مانند کبد و طحال را بررسی کنیم. در بیمارانی که غلظت خون باعث عوارضی چون ایجاد لخته، گیجی منگی و کاهش سطح هوشکمک شده باشد، فست خون با نظر پزشک انجام می شود.

انوشیروانی در پاسخ به این سوال که آیا داروهای رقیق کننده برای پیشگیری از غلظت خون توصیه می شوند گفت: به جهت پیشگیری از غلظت خون رقیق کننده ها توصیه نمی شوند، بسکمک از اوقات بیمار مبتلا به غلظت خون، به مصرف آسپرین با دوز پایین توصیه می شود، که تا حد امکان از عوارض غلظت خون جلوگیری کند، مصرف آسپرین تنها باید با نظر پزشک انجام گیرد، تا منافع و معایب آن برای بیمار سنجیده شود.

وی در پاسخ به این سوال که مصرف قرص زیاد آهن ممکن است فرد را به غلظت خون مبتلا کند، گفت: مصرف قرص آهن قاعده دارد و توصیه می شود مصرف آهن، تنها با توصیه پزشک انجام شود.

عضو هیأت علمی دانشگاه درباره اینکه آیا اهدای خون هم می تواند باعث کاهش غلظت خون شود، گفت: اهدای خون در خانم ها 3بار در سال و در آقایان 4بار در سال مجاز است، مگر اینکه فرد مبتلا به کم خونی یا فشار خون باشد که در این صورت برای فرد ایجاد محدودیت می کند. خون دادن تا حدی به کاهش غلظت خون کمک می کند اما به کسانی که غلظت خون جدی و شدید دارند، فست خون البته با نظر پزشک، توصیه می شود.

او به افرادی که غلظت خون دارند، توصیه کرد: از مصرف زیاد گوشت قرمز و فرآورده های آن پرهیز کنند و به جای آن از ترکیبات پروتئینی سفید, مانند: گوشت مرغ و ماهی استفاده کنند. همچنین مصرف سبزیجات را در غذای روزانه فراموش نکنند.

این متخصص در خاتمه گفت: افرادی که دخانیات استفاده می کنند، در خونشان اندازه اکسیژن کم و دی اکسید کربن بالا دارند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 3 آبان 1401 بروزرسانی: 3 آبان 1401 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 1954

به "اگر این علایم را دارید غلظت خون شما بالاست ، برای غلظت خون چه بخوریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر این علایم را دارید غلظت خون شما بالاست ، برای غلظت خون چه بخوریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید