کدام قابلیت گوشی سامسونگ اهمیتی ندارد؟

به گزارش آفتاب صبا، مجله دیجی کالا: جدیدترین پرچم دار سامسونگ گوشی گلکسی نوت 9 است که از ویژگی های سخت افزاری و نرم افزاری جذابی بهره می برد. سامسونگ بعد از سال ها آزمون و خطا در حوزه نرم افزار، حالا پیروز به عرضه قابلیت هایی شده که با اطمینان می توانیم بگوییم بیشتر آن ها برای کاربران مفید و سودمند محسوب می شوند.

کدام قابلیت گوشی سامسونگ اهمیتی ندارد؟

البته این کمپانی کره ای همیشه در حوزه نرم افزار چنین عملکرد خوبی نداشته و در سال های اخیر، انواع و اقسام قابلیت های نرم افزاری بی فایده و بی مصرف را معرفی نموده است. کاربران گوشی های سامسونگ احتمالاً رابط کاربری TouchWiz موجود در گوشی های گلکسی را به یاد می آورند که سرشار از قابلیت های مختلفی بود، قابلیت هایی که تعداد زیادی از آن ها بی مصرف و بی فایده به حساب می آمدند. در ادامه، به تعدادی از قابلیت های نرم افزاری بی مصرف موجود در گوشی های قدیمی سامسونگ نگاهی می اندازیم.

قابلیت Air View در گلکسی اس 4

این قابلیت برای اولین بار همراه با گلکسی نوت 2 معرفی گردید و کاربران با استفاده از قلم S. Pen و فشردن نوک آن بر موارد مختلفی مانند تصاویر، پیغام ها و ایمیل ها می توانستند پیش نمایشی از محتوای این موارد را مشاهده نمایند. از آنجایی که نمایشگر به خوبی و با دقت زیادی می توانست محل قرارگیری قلم S. Pen را تشخیص بدهد، کاربران برای استفاده از این مشخصه با مسئله ای روبرو نمی شدند و به راحتی از آن بهره می بردند.

سامسونگ برای گوشی گلکسی اس 4 که از چنین قلمی پشتیبانی نمی کرد، تصمیم گرفت قابلیت Air View را با انگشت انسان معرفی کند. قابلیتی که استفاده از آن کار چندان ساده ای نبود. زیرا پهنای نوک انگشت انسان بسیار بیشتر از نوک قلم است و علاوه بر این نگه داشتن انگشت در یک مکان خاص برای مشاهده پیش نمایش موارد مختلف، تجربه عجیب وغریبی محسوب می شد.

علاوه بر این باید خاطرنشان کنیم که دقت این نمایشگر برای ردگیری حرکات انگشت چندان هم بالا نبود و همین موضوع در کنار موارد دیگر باعث شد که این مشخصه اصلاً مورد توجه قرار نگیرد.

قابلیت Air Gestures در گلکسی اس 4

یکی دیگر از قابلیت هایی که همراه با گوشی گلکسی اس 4 سامسونگ معرفی گردید، Air Gestures است که بر روی کاغذ قابلیت جذاب و هیجان انگیزی به نظر می رسد، اما در واقعیت اصلاً مشخصه قابل توجهی نبود. این قابلیت را می توان نسخه ساده شده کینکت ایکس باکس 360 به حساب آورد و کاربران با حرکات افقی و عمودی دست خود می توانستند کار هایی مانند اسکرول کردن گالری یا مرورگر موجود در گوشی خود را انجام دهند. این یعنی به جای اینکه برای اسکرول کردن یا مثلاً تغییر موسیقی در حال پخش بر نمایشگر ضربه بزنید، کافی بود دست خود را جلوی دوربین گوشی حرکت دهید.

هرچند در بعضی مواقع مانند هنگام شست وشوی دست ها می شد از چنین قابلیتی استفاده کرد، اما همانند Air View، عملکرد این مشخصه هم اصلاً خوب و روان نبود. در حقیقت، اگر دست ها را سریع تر یا آهسته تر از حد خاصی حرکت می دادید، عملکرد های موردنظر انجام نمی شد. با توجه به اینکه سامسونگ این مشخصه را از جدیدترین گوشی های خود حذف نموده، نشان می دهد خود سامسونگ هم به بی فایده بودن آن پی برده است.

قابلیت Smart Pause در گلکسی اس 4

شاید با مشاهده این تعداد قابلیت های مربوط به سامسونگ گلکسی اس 4 فکر کنید که ما در خصوص این گوشی مته به خشخاش گذاشته ایم؛ اما باید بگوییم که هرچند این گوشی ویژگی های قابل توجه زیادی دارد، ولی از طرف دیگر از قابلیت های نرم افزاری بی فایده زیادی هم بهره می برد. یکی دیگر از قابلیت های نرم افزاری این گوشی، Smart Pause بود.

گلکسی اس 4، نگاه کردن یا عدم نگاه کردن کاربر به گوشی را تشخیص می داد و به همین خاطر اگر در حین پخش ویدیو سر خود را به جهت دیگری حرکت می دادید، پخش ویدیو متوقف می شد و برای ادامه مشاهده آن باید بر نمایشگر ضربه می زدید. این قابلیت هم عمدتا کاربران را عصبی می کرد و تا حد زیادی بدون مصرف بود.

سیستم تشخیص چهره در سامسونگ گلکسی اس 3

هرچند باور این موضوع برای بسیاری از طرفداران تکنولوژی سخت است، اما باید بگوییم که 6 سال پیش گوشی گلکسی اس 3 مجهز به سیستم تشخیص چهره بود. در آن موقع حتی حسگر اثر انگشت هم همه گیر نشده بود و به همین خاطر بهره گیری از این مشخصه قابلیت پر سروصدایی محسوب می شد. با این حال، از بین موارد امنیتی مختلف، این تکنولوژی کمترین امنیت ممکن را داشت.

در مقایسه با روش های امنیتی پین کد یا الگو، این سیستم به راحتی فریب می خورد و حتی با یک عکس از چهره کاربر هم ورود به این گوشی امکان پذیر بود. سامسونگ هم بالاخره فهمید که امنیت این سیستم هنوز به اندازه کافی بالا نیست و برای گوشی گلکسی اس 5 این مشخصه را حذف کرد.

قابلیت نمای مجازی در گلکسی اس 6

در طی این سال ها، سامسونگ قابلیت های نرم افزاری زیادی را در رابطه با دوربین ارائه داده است. یکی از این قابلیت ها، نمای مجازی یا Virtual Shot موجود در گوشی گلکسی اس 6 است که سامسونگ مدعی بود مشخصه نوآورانه ای محسوب می گردد. هرچند گفته می شد این قابلیت می تواند تصویر مجازی واحد از زوایای مختلف اشیاء را ایجاد کند، اما در حقیقت فقط کلیپ های کوتاه و معمولی مشابه فایل های گیف را ارائه می داد.

قابلیت Edge Lighting در گلکسی اس 6 اج

در سال 2015 سامسونگ با معرفی مدل اج گلکسی اس 6 توجهات زیادی را جلب کرد، زیرا لبه های این گوشی خمیده بودند و همین ظاهر جذابی را به آن بخشیده بود. در کنار این موضوع، سامسونگ قابلیت Edge Lighting را هم معرفی کرد که در هنگام دریافت تماس، حاشیه نمایشگر با رنگ های مختلفی روشن می شد.

هرچند چنین ایده ای بسیار جذاب است، اما این قابلیت یک مشکل بزرگ داشت؛ تنها در صورت قرار داشتن صفحه نمایش بر یک سطح، این قابلیت فعال می شد و حاشیه نمایشگر رنگ ها را نمایش می داد. بیشتر کاربران ترجیح می دهند که گوشی را از طرف پنل پشتی بر یک سطح قرار دهند تا به عنوان مثال نمایشگر دچار خط و خش نگردد.

با توجه به این موضوع، برای بهره گیری از این قابلیت در گوشی های جدید سامسونگ از جمله گلکسی نوت 9، دیگر لازم نیست که صفحه نمایش حتماً به طرف سطح موردنظر باشد و ضمناً می توان از این مشخصه برای نوتیفیکیشن های مختلف و نه فقط دریافت تماس استفاده کرد.

حرکت دادن گوشی برای زوم در گلکسی اس 3

سامسونگ علاقه زیادی به ارائه راه چاره های مختلف برای عملکرد های یکسانی دارد. به عنوان مثال می توانیم به فرایند زوم اشاره کنیم که کاربران معمولاً چنین کاری را با حرکات دو انگشت انجام می دهند. اما سامسونگ برای اولین بار در گوشی گلکسی اس 3، قابلیت حرکت گوشی را برای انجام این فرایند معرفی کرد.

برای بهره گیری از این مشخصه، در مثلاً محیط مرورگر، باید دو انگشت خود را بر ناحیه موردنظر قرار می دادید و با حرکت عمودی گوشی خود می توانستید ناحیه مذکور را به صورت زوم شده مشاهده کنید. چنین قابلیتی واقعاً بی فایده بود، زیرا کاربران هیچ مسئله ای با روش قدیمی نداشتند و سامسونگ هم بالاخره پیش از عرضه گلکسی اس 5 متوجه این موضوع شد.

قابلیت اسکرول هوشمند در گلکسی اس 4

از بین تمام قابلیت های نرم افزاری که در این مطلب اشاره کردیم، بدون شک مقام بی مصرف ترین، به قابلیت اسکرول هوشمند موجود در گلکسی اس 4 می رسد. روی هم رفته گلکسی اس 4 یک موش آزمایشگاهی برای تمام قابلیت های عجیب وغریب نرم افزاری سامسونگ محسوب می گردد.

قابلیت اسکرول هوشمند به کاربران اجازه می دهد که در مرورگر، صفحات وب را با حرکت دادن گوشی یا حرکت دادن سر فقط به صورت عمودی اسکرول نمایند. در خصوص حرکت سر، بعد از اینکه دوربین گوشی چشم های کاربر را تشخیص می داد، با حرکت دادن سر به بالا یا پایین، صفحه وب به صورت عمودی اسکرول می شد. عملکرد این مشخصه هم مانند بسیاری از دیگر مشخصه های عجیب وغریب این گوشی و گوشی های دیگر، به گلکسی اس 5 راه پیدا نکرد.

در این مطلب به تعدادی از بی فایده ترین مشخصه های نرم افزاری گوشی های قدیمی سامسونگ نگاهی انداختیم. خوشبختانه سامسونگ به نظرات و نقدها کاربران خود گوش می دهد و بسیاری از این مشخصه ها به گوشی های جدیدتر راه پیدا نکردند.

امروزه گوشی های سامسونگ تجربه کاربری نرم افزاری روان و خوبی را ارائه می دهند، هرچند هنوز هم در این زمینه هدف نقدها زیادی قرار می گیرند. شما در این باره چه فکر می کنید؟ به نظر شما بدترین ویژگی های نرم افزاری گوشی های سامسونگ چه چیز هایی هستند؟ نظرات خود را در بخش کامنت ها با ما و دیگران در میان بگذارید.

منبع: برترین ها
انتشار: 15 مرداد 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 26

به "کدام قابلیت گوشی سامسونگ اهمیتی ندارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام قابلیت گوشی سامسونگ اهمیتی ندارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید