چگونه قبض برق را رایگان کنیم؟ ، مشتریان پرمصرف هم بخوانند

به گزارش آفتاب صبا، طرح برق امید با هدف فرهنگ سازی و مدیریت مصرف از یک ماه و نیم دیگر اجرایی می شود و 30 میلیون نفر از مشترکان کم مصرف پرداخت هزینه برق معاف خواهند شد، حتی مشترکان پرمصرف نیز با انجام راهکارهایی می توانند از این مزیت بهره مند شوند.

چگونه قبض برق را رایگان کنیم؟ ، مشتریان پرمصرف هم بخوانند

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، وزارت نیرو در سه سال گذشته طرح های تشویقی مختلفی برای عبور از پیک بار اجرا کرده است، چراکه در تابستان مصرف برق افزایش بسیاری می یابد و نیروگاه ها با چالش های متعددی دست و پنجه نرم می کنند. حتی ممکن است همچون سال 1397 خاموشی های برنامه ریزی شده نیز مهمان خانه ها شود. از این رو برای جلوگیری از این مساله و تامین برق پایدار، وزارت نیرو فرهنگ سازی را مهم دانسته و در سال های اخیر نیز برنامه هایی را برای آن در نظر گرفته که تازه ترین آن طرح برق امید است.

در حال حاضر 30 میلیون مشترک خانگی در کشور وجود دارد که در دو دسته زیرالگو و بیش از الگو تقسیم بندی شده اند که برای هرکدام تعرفه خاصی تعریف شده است. در این بین 85 درصد از مشترکان زیرالگو برق مصرف می کنند و تنها 15 درصد بالاتر از الگوهای تعیین شده مصرف دارند، در طرح برق امید مشترکان زیرالگو هم به دو دسته خوش مصرف و کم مصرف تقسیم بندی می شوند.

30 میلیون نفر مشترک در طرح برق امید از تخفیف صد درصدی بهای برق بهره مند خواهند شد که حدود 8 و نیم میلیون مشترک در این محدوده هستند و تا زمانی که کم مصرف باقی بمانند، از تخفیف صد درصدی بهره مند خواهند شد.

البته مشترکان خوش مصرف هم می توانند با رعایت نکاتی ساده، خود را به جرگه کم مصرف ها رسانده و از تخفیف صد درصدی بهای برق مصرفی بهره مند شوند چراکه تعرفه های برق پلکانی است و هرچه از میزان مصرف برق مشترکان کاسته شود، مزایای اقتصادی برای خانوارها دارد، به طور مثال اگر مشترکان 10 درصد مصرف برق خود را کم کنند، 20 درصد از هزینه برقشان کم می شود و اگر 20 درصد مصرف را کاهش دهند، شاهد کاهش 40 درصدی هزینه برق مصرفی خواهند بود.

یکی از راهکارهای اساسی اصلاح مصرف برق را توجه به رده انرژی لوازم برقی و انتخاب لوازم برقی با رتبه انرژی بالاتر مانند رتبه A و +A است که علاوه بر طول عمر بالای این نوع لوازم، هزینه برق مصرفی را نیز طی سال های متمادی کاهش می دهد.

همچنین استفاده درست و به موقع از وسایل برقی از دیگر راهکارها عنوان می شود که به عنوان مثال فاصله یخچال از دیوار باید حداقل 15 سانتی متر باشد و کولرهای آبی روی دور کند و درجه برودت کولرهای گازی روی عدد 24 تنظیم شود، علاوه بر این استفاده از لوازم برقی پرمصرف مانند ماشین های لباسشویی و ظرفشویی، اتو و جاروبرقی به ساعات کم باری که تعرفه برق پایین تری دارد، منتقل شود.

  • هرکیلووات ساعت برق معادل انرژی مورد نیاز انتقال پراید به بالای برج میلاد است

در این رابطه مصطفی رجبی مشهدی - سخنگوی صنعت برق - گفت: یک کیلووات ساعت برق معادل انرژی مورد نیاز برای انتقال یک خودروی پراید به بالای برج میلاد یا 270 بار شارژ گوشی همراه است که بخش خانگی برای مصرف آن 80 تومان می پردازد.

وی مهمترین مساله برای اصلاح مصرف برق را شناخت واحد میزان مصرف یا همان کیلووات ساعت مطرح کرد که نسبت به انواع دیگر حامل های انرژی که بشر روزانه با آنها سروکار دارد ارزشمندتر بوده و طیف وسیعی از نیازهای بشر به انرژی را برطرف می سازد.

سخنگوی صنعت برق افزود: شناخت مردم از ارزش هر واحد انرژی مصرفی می تواند حساسیت آنها را به مصرف برق و اصلاح این انرژی ارزشمند بالا ببرد و لازم است بدانیم هرکیلووات ساعت برق که مشترکان خانگی حدود 80 تومان برای آن می پردازند برابر با 270 بار شارژ گوشی تلفن همراه است و با 100 ساعت استفاده از یک لامپ 10 وات برابری می کند.

وی به لحاظ انرژی، هرکیلووات ساعت برق را معادل انرژی مورد نیاز برای انتقال یک دستگاه خودروی پراید یا تیبا به بالای برج میلاد مطرح کرد و یادآور شد: به ازای هر متر مکعب سوخت گاز یا سوخت معادل گازوییل 3 تا 4 کیلووات ساعت برق و حدود 700 گرم آلاینده زیست محیطی در کشور تولید می شود.

رجبی در خصوص قبوض الکترونیکی برق یادآور شد: با حذف قبوض کاغذی مردم همچنان می توانند اطلاعات برق مصرفی خود را از طریق لینک گوشی همراه هوشمند یا از طریق سایت شرکتهای توزیع مشاهده کنند و مشترکان روستایی که به اینترنت دسترسی ندارند نیز می توانند با مراجعه به دفاتر روستایی از اطلاعات کامل قبض برق خود مطلع شوند.

  • توصیه متخصصان به صنایع و کارگاه های تولیدی

همچنین عبدالامیر احمدی زاده - معاون دفتر پاسخگویی بار توانیر- نیز در همین خصوص توصیه هایی برای کاهش هزینه برق مصرفی صنایع و کارگاه های تولیدی ارائه کرد.

وی اولین و مهمترین گام برای کاهش مصرف الکتروموتورها را استفاده از درایو به جای تابلوهای کنداکتوری ذکر کرد که به ویژه در فن ها، تجهیزات دمنده و تسمه نقاله های خط تولید می تواند مصرف برق را به میزان 30 درصد کاهش داده و عمر الکتروموتور را افزایش دهد.

احمدی زاده بیش از 60 تا 70 درصد مصرف برق صنایع را به بارهای الکتروموتوری مربوط دانست و توصیه کرد در صورت سوختن این وسیله، از سیم پیچی مجدد آن اجتناب شود چراکه الکتروموتورهایی که در کارگاهها سیم پیچی می شود 30 تا 40 درصد نسبت به الکتروموتورهای کارخانه سازنده، برق بیشتری مصرف می کند.

وی نکته کلیدی دیگر را استفاده از الکتروموتورهای دارای رده انرژی بالا و حداقل دارای رتبه D عنوان و شرح داد: الکتروموتورها با رده انرژی A و + A بین 40 تا 50 درصد برق کمتری نسبت به سایر رده های انرژی، مصرف می کند.

احمدی زاده یکی دیگر از راهکارها را جابه جایی بار مصرفی صنایع به ساعات کم باری و میان باری که تعرفه برق کمتری دارد مطرح کرد و گفت: فعالیت برخی از خطوط تولیدی نیز قابل انتقال به ساعات غیر پیک است و صنایع می توانند با شناسایی زمان پیک، بار مصرفی این خطوط را به ساعات کم باری منتقل و هزینه برق مصرفی خود را به میزان قابل ملاحظه ای کاهش دهند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 3 آبان 1399 بروزرسانی: 3 آبان 1399 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 1010

به "چگونه قبض برق را رایگان کنیم؟ ، مشتریان پرمصرف هم بخوانند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه قبض برق را رایگان کنیم؟ ، مشتریان پرمصرف هم بخوانند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید