چرا تهران را به اندازه تهران نمی شناسیم؟

به گزارش آفتاب صبا، هفته تهران (12 تا 18 مهر) فرصت مناسبی است تا آنالیز کنیم چرا فقط ابرشهر تهران را به ترافیک و آلودگی هوایش می شناسیم و با آنهمه جاذبه های تاریخی و طبیعی بی شمار، مقصد سفر حتی برای بیشتر پایتخت نشینان نیست.

چرا تهران را به اندازه تهران نمی شناسیم؟

ایرنا: 14مهر که به مناسبت انتخاب این شهر به پایتخت سیاسی کشور در عهد قاجار، توسط شورای اسلامی شهر تهران طی سال 95 به روز تهران نام گرفته، مناسبتی برای برنامه ریزی هفته تهران شده و این مناسبت ها فرصت خوبی است تا ضمن معرفی بیشتر زیبایی های تهران، به این پرسش ها هم پاسخ داده شود که چرا تهران را آنطور که هست نمی شناسیم.

خیلی ها جاذبه های تاریخی و گردشگری این کلانشهر را حتی با وجود سال ها سکونت در آن نمی شناسند یا برای دیدن آن وقت نمی گذارند.

طی سال های گذشته هم کمتر رخ داده مردم سایر استان های کشور راهی سفر شوند و شهر تهران را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب نمایند؛ نهایت، به طور مثال در ایام تعطیل نوروز وقتی می خواهند به شمال یا دیگر استان های شمالی یا شمال غربی کشور بروند توقفی هم در تهران می نمایند و معتقدند آن ایام این کلانشهر خلوت تر است.

البته این برداشت نادرست هم نیست، تهران شلوغ است، ترافیک زیادی دارد، آلودگی صوتی و هوای آن امان ها را بریده و تصویری که همیشه از پایتخت معرفی شده یا در اذهان جا مانده نیز بر همین مبنا قرار گرفته است.

اما پایتخت روی دیگری هم دارد و در کنار مشکلاتش از زیبایی های منحصر به فردی برخوردار است که در کمتر جایی از جهان شاید بشود مشابه آنها را یافت.

تهران، هم شهری است تاریخی و هم دارای جاذبه های متنوع طبیعی؛ جنوب تهران در شهرری یا حتی در بعضی نقاط شهر تهران مانند قیطریه، مولوی یا بازار بزرگ، قدمت و تاریخی حدود هفت هزارساله را باستان شناسان برای این شهر به ثبت رسانده اند؛ ضمن اینکه بسیاری از بناهای تاریخی موجود پایتخت از دوره صفوی به این طرف سرپا هستند و میزبان گردشگران.

قرار دریافت تهران در دامنه های البرز نیز مناظر بدیع طبیعی را در این شهر و اطراف آن در کنار آثار تاریخی ایجاد نموده است که حتی با یک یا چند سال سکونت در آن حتی با برنامه ریزی برای دیدن جاذبه های موجود، باز با کمبود زمان روبرو می شویم.

کسی که در تهران ساکن باشد به فاصله چند ساعت می تواند هم به مناطق کویری(در نزدیکی ورامین) دسترسی داشته باشد و هم از ورزش های زمستانی در شمال پایتخت استفاده کند و این موقعیت ویژه پایتخت را کمتر شهر یا منطقه ای در جهان دارد.

با یک جست و جوی ساده در اینترنت نیز می توان فهرست حداقل یکصد جاذبه تاریخی و طبیعی شهر تهران را یافت و برای دیدن آنها در طول سال برنامه ریخت، حال آنکه جاهای دیدنی این کلانشهر بسیار بیشتر از این شمار است.

اما نخستین پرسش در این زمینه اینکه چرا خیلی ها جاذبه های تهران را نمی شناسند و مهمترین پاسخی هم که به آن داده می شود این است این جاذبه ها خوب و به اندازه معرفی نشده اند.

به واقع این جاذبه ها به اندازه، ساختارمند، هدفمند و به شکل کارشناسی معرفی نشده اند و احتیاج است که به هر مناسبت و فرصت معرفی آنها کار کارشناسی و علمی با هدف مخاطبان داخل و خارج از کشور انجام شود.

حتی شاید اگر بگوییم عزمی جدی و برنامه محور طی سال های گذشته برای معرفی جاذبه های تهران وجود نداشته است گزاف نگفته باشیم؛ هنوز وقتی پای صحبت بعضی برنامه ریزان می نشینیم می گویند اگر بیشتر به تهران برسیم یا آن را معرفی کنیم، با سیل جمعیت بیشتری از مهاجران روبرو می شویم که این شهر را بیش از پیش غیرقابل سکونت می نمایند.

بر همین مبنا می بینیم که کمتر مشاهده شده در حوزه گردشگری تورهایی به مقصد خاص تهران برنامه ریزی شود و اگر هم طی چند سال اخیر اقداماتی مشاهده شده، قائم به فرد یا یک موسسه بوده و برنامه ریزی ساختاری نبوده است.

حتی نهادهای مرتبط با مسائل میراث فرهنگی هم در هرکدام از بخش ها تاکنون در این زمینه اقدامات درازمدت، اثرگذار و حرفه ای نداشته اند و اگر برنامه هایی هم اجرا شده متناسب با اصول حرفه ای تبلیغات یا اطلاع رسانی نبوده است.

صرفنظر از معرفی جاذبه های تهران برای شهروندان خارج از کشور یا خارج از تهران، این مشکل در شهر تهران هم بخوبی مشهود است و نگارنده پیشنهاد می نماید برای برنامه ریزی معرفی جاذبه های تهران در بعد مخاطب داخل، جامعه هدف به دو دسته تهران نشینان و ساکنان سایر شهرها و روستاهای کشور تقسیم شوند و برای این دو دسته از مخاطبان برنامه ریزی جداگانه در دستور کار گیرد.

چرا باوجود شناخت، از جاذبه ها دیدن نمی کنیم؟

اما در این میان بسیاری از افراد هم هستند که از جاذبه های دیدنی شهر تهران کم و بیش اطلاع دارند اما برنامه ای برای دیدن آنها نمی ریزند؛ اصولا تهران نشینان تا فرصتی برای تفریح به دست می آورند بیشتر به فکر رفتن به شمال یا مناطقی خارج از تهران هستند و این به نوعی به فرهنگ تبدیل شده است.

این نکته مهمی است که به نظر می رسد اگر به آن توجه شود نه تنها زمینه معرفی بیشتر جاذبه های تهران به واسطه این افراد به سایر شهروندان ایرانی و غیرایرانی فراهم شود، این کار زمینه نشاط اجتماعی و آرامش خاطر بیشتر افراد ساکن در پایتخت را نیز فراهم می نماید.

آنان که در تهران زندگی می نمایند خوب درک نموده اند که سبک زندگی در پایتخت با دیگر نقاط کشور تفاوت های بی شماری دارد؛ بیشتر افراد در تهران چند نوبت کار می نمایند، صبح زودتر از خانه بیرون می زنند و شب هم دیرتر به خانه باز می گردند.

در طول روز شهروندان عمدتا فرصت بازگشتن به خانه برای میل کردن ناهار یا استراحت ندارند و یکسره مجبورند کار نمایند تا بتوانند از پس هزینه های اقامت در تهران بر بیایند.

آلودگی هوا، آلودگی صوتی، ترافیک کلافه نماینده، ازدحام جمعیت در پیاده روها و مراکز مهمی که گذر انسان ها به آنجاها می رسد مثل بازار تهران یا ….، همه و همه سبب می شود که تردد در سطح شهر در خلال انجام کارها و فعالیت ها هم انسان را بیشتر خسته و کلافه تر کند؛ لذا احتیاج به استراحت و تفریح در انسان هایی که در تهران زندگی می نمایند بیشتر از سایر نقاط کشور احساس می شود.

دیدن آثار تاریخی شهر تهران هم برای تهران نشینان از رفتن به مناطق خارج از تهران یا شمال کم هزینه تر و آسان تر است؛ لذا اگر ساکنان تهران بتوانند برای دیدن جاذبه های شهر تهران بیشتر و بهتر از قبل برنامه ریزی نمایند، ضمن آشنایی با تاریخ و هویت بیشتر پایتخت، می توانند از آرامش فکری بیشتری هم برخوردار شوند.

اما اینک می توان مدعی شد در فرهنگ مسافرت یا تفریح شهروندان در تهران اکنون کمتر فرصتی به خود شهر تهران داده می شود که بیشتر علت های آن نیز به ناشناخته ماندن جاذبه های این کلانشهر یا رویکرد و نگرشی نزد مردم بر می شود که معتقدند تفریح و ایجاد فراغ بال، یعنی خروج از تهران.

لذا روز و هفته تهران فرصت مناسبی به شمار می رود تا هرچه بیشتر شهر تهران را معرفی، روی فرهنگ مسافرت و تفریح در پایتخت به شکل اصولی و حرفه ای کار کنیم و این معرفی و اقدامات البته به این هفته محدود نباشد.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 28 آبان 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 253

به "چرا تهران را به اندازه تهران نمی شناسیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا تهران را به اندازه تهران نمی شناسیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید