هر تصمیمی برای ناژون باید در راستای تثبیت حقوق مالکان قدیمی آن باشد

به گزارش آفتاب صبا، شهردار اصفهان گفت: : امروز ناژوان تک مدیریتی نیست، بلکه مدیریت های مختلفی در آن دخیل است و اگر قرار است اقداماتی در ناژوان انجام و مصوبه شورای عالی شهرسازی اجرایی شود، باید در راستای تثبیت حقوق مالکانی باشد که به صورت آبا و اجدادی در اینجا زندگی می کنند.

هر تصمیمی برای ناژون باید در راستای تثبیت حقوق مالکان قدیمی آن باشد

به گزارش خبرنگاران اصفهان، قدرت الله نوروزی امروز ظهر در آئین بهره برداری و رونمایی از طرح های حوزه فضای سبز ناژوان اظهار کرد: با توجه به تعداد زیاد پروژه ها و فرصت کم، علاوه بر یکشنبه ها روزهای دیگر نیز به افتتاح پروژه ها اختصاص یافته تا این روزها به ارائه خدمت به مردم تبدیل شود.

شهردار اصفهان با تأکید بر تعدد پروژه های آماده افتتاح در شهرداری شرح داد: منطقه ناژوان ثقل مثلثی متشکل از سلسله جبالی است که آن را در محاصره خود درآورده است؛ از یک سو کوه صفه در جنوب و ادامه سلسله جبال زاگرس، از سوی دیگر کوه دنبه یا قائمیه نقطه اوج زیبایی های اصفهان و در ادامه آن رودخانه زاینده رود و از سوی دیگر ضلع دیگری به نام کوه آتشگاه قرار گرفته است.

وی ادامه داد: کوه نخودی در شرقی ترین نقطه اصفهان واقع شده و سرمایه بزرگی است؛ کسانی که می گویند اصفهان می تواند در ایران محرک توسعه گردشگری باشد با تکیه بر این داشته های بزرگ این ادعاها را مطرح می کنند.

نوروزی گفت: ناژوان، ناژی است که نمونه آن وجود ندارد و همیشه توسعه یافته و تکثیر شده است و امروز در این منطقه هشت باغ جدید توسعه می یابد.

وی شرح داد: بسکمک افراد از ناژوان به عنوان ریه شهر یاد می کنند، اما در واقع ناژوان عنصری هویت بخش به اصفهان بوده است و به عنوان نقطه ای دارای تاریخ کهن و سابقه طولانی همیشه به عنوان تفرجگاه بزرگ تمام انسان ها مطرح بوده است.

شهردار اصفهان با بیان اینکه از گذشته های دور مردم همیشه در ناژوان و محلات متعدد آن حضور داشته اند و امروزه هم شرایط همین گونه است، گفت: باید از این نقطه ای که همیشه در اصفهان نقش آفرین بوده حفاظت کنیم، زیرا کسانی که اصفهان را شهر گردشگری می خوانند یکی از مکان های مهم و طبیعی آن را ناژوان می دانند.

وی خاطرنشان کرد: باغ پرندگان و میدان های تفریحی متعدد ناژوان می تواند بیش از این توسعه پیدا کند، لذا همه وظیفه حراست از باغ پرندگان را برعهده داریم.

نوروزی با اشاره به سه ضلع مهم پاسداری از ناژوان اظهار کرد: ضلع نخست تک تک شهروندان، ضلع دوم مالکان اراضی ناژوان و ضلع سوم شهرداری است که باید بتواند محور تمام هماهنگی ها باشد.

وی ادامه داد: امروز ناژوان تک مدیریتی نیست، بلکه مدیریت های مختلفی در آن دخیل است؛ از جمله اداره کل جهاد کشاورزی با توجه به اینکه بخشی از ناژوان در حریم قرار گرفته است نقش مهمی برعهده داشته همچنین استانداری، اداره کل راه و شهرسازی و شهرداری نیز در این راستا نقش دارند، اما یک جبهه مهم که بیش از همه می تواند کمک کند، مردم هستند.

شهردار اصفهان شرح داد: اگر قرار است اقداماتی در ناژوان انجام و مصوبه شورای عالی شهرسازی اجرایی شود، باید در راستای تثبیت حقوق مالکانی باشد که به صورت آبا و اجدادی در اینجا زندگی می کنند.

وی تأکید کرد: باید با نگاه عالی تر که این مجموعه می تواند برای شهر اعتبار و محور بزرگ گردشگری باشد و به توسعه منطقی دست یابد، توجه داشته باشیم.

نوروزی اضافه کرد: معتقدم سیاست هایی که در این دوره اعمال شده برای همیشه تداوم خواهد یافت.

وی با بیان اینکه کوه قائمیه به لحاظ موقعیت حساس و مجاورت با زاینده رود و ظرفیت آنچه از طریق فضا به کوه آتشگاه وصل می شود، می تواند به تفرجگاه بزرگی تبدیل شود، تأکید کرد: تحقق این اقدام حداقل سه سال مداوم زمان نیاز دارد تا به نقطه مرکزی گردشگری شهر تبدیل شود و در گردشگری داخلی نقش مهمی داشته باشد.

شهردار اصفهان ادامه داد: دامنه کوه قائمیه تا رودخانه زاینده رود و از آن سو کوه آتشگاه تا دامنه رودخانه می توان تله سیژ، تله کابین یا تکنولوژی های جدید با استفاده از فضا ایجاد کرد تا افراد از تماشای مناظر زیبای شهر لذت ببرند؛ در این باره مذاکراتی اجرا شده که امیدوارم در دستور کار قرار گیرد و به این مهم پرداخته شود.

وی با تاکید بر لزوم تقویت همکاری بین صنف کشاورزان و شهرداری بیش از پیش در ناژوان گفت: باید با کمک هم ناژوان را به سمتی هدایت کنیم که هم شهر منتفع و هم حقوق مالکانه کشاورزان نیز محترم شمرده شود.

نوروزی اضافه کرد: ناژوان علاوه بر محدوده گردشگری باید محور تحقیقات و پژوهش دانشکده کشاورزی و گیاه شناسی باشد تا این هم افزایی جایگاه مهم ناژوان را به نحو شایسته ای ارتقا دهد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 15 فروردین 1400 بروزرسانی: 15 فروردین 1400 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 1334

به "هر تصمیمی برای ناژون باید در راستای تثبیت حقوق مالکان قدیمی آن باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هر تصمیمی برای ناژون باید در راستای تثبیت حقوق مالکان قدیمی آن باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید