هامون، هفتمین تالاب دنیا

به گزارش آفتاب صبا، در شمال استان سیستان و بلوچستان و نزدیکی های زابل، دریاچه بزرگی واقع شده که اسم و آوازه اش را می توان هم در تاریخ ایران باستان دید هم در اشعار شاعران به نامی چون فردوسی. صحبت از دریاچه یا تالاب هامون است.

هامون، هفتمین تالاب دنیا

دریاچه و تالاب هامون یکی از بزرگترین دریاچه های ایران است. این دریاچه عنوان سومین دریاچه بزرگ ایران را دارد. همچنین، عنوان هفتمین تالاب بزرگ جهان را از آن خود کرده است. در کنار همه این عناوین، هامون بزرگترین دریاچه آب شیرین کشور نیز محسوب می شود. تا قبل از اینکه رخت خشکسالی بر تن هامون پوشانده شود، اقتصاد مردمان همسایه اش از محل این دریاچه تامین می شد. هامون یکی از مهمترین ذخیره های زیستی ایران بود و ماندگاری بالای آب در آن، این دریاچه را به محل امنی برای زندگی پرندگان مهاجر تبدیل کرده بود.

3820 کیلومتر از وسعت دریاچه هامون در ایران واقع شده، اما از آنجا که زندگی هامون وابسته به هیرمند بود، عدم عمل به تعهدات دولتمردان همسایه در ارائه حق آب این رود باعث شد تا سونوشت تلخی گریبان هامون را بگیرد. همه این اتفاقات تلخ مانع از این نشد که هامون در روزهای پایانی سال 94 از ثبت به عنوان ذخیره گاه زیست کره در چهارمین کنگره جهانی ذخیره گاه های زیست کره باز بماند.

سال های سال مردم سیستان با این وضعیت زابل کنار آمدند تا امسال که دوباره در سایه بارش ها و سیلابی که از سمت افغانستان وارد ایران شد، دوباره حیات به هامون برگشت تا دوباره صدای حواصیل ها بر فرازش شنیده شود.

در سفر به هامون می توانید از ماطق مسکونی همسایه این دریاچه هم دیدن کنید و با مردم خونگرم زابلی خاطرات خوشی را برای خود رقم بزنید. شب ها را می توانید در کنار کپرهای حصیری سپری کنید و از ساز و نوای سنتی اهالی سیستان لذت ببرید.

هنوز همسایه های صبور هامون در کنار این دریاچه به خولک بافی، حصیربافی، فرش نی و پرورش دام مشمغولند و شما می توانید در سفر خود حسابی از این سوغات زیبای دست بافت تهیه کنید.

منبع: همگردی
انتشار: 6 مهر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 96

به "هامون، هفتمین تالاب دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هامون، هفتمین تالاب دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید