مهم ترین رویداد سینمایی کشور می تواند با رعایت پروتکل های بهداشتی به راحتی برگزار شود

به گزارش آفتاب صبا، مدیرعامل موسسه تصویر شهر با حضور در برنامه هفت شبکه سه رسانه ملی از راهکارهای موجود برای زنده نگه داشتن سینماها و برگزاری جشنواره فیلم فجر در روزهای کرونایی سخن گفت.

مهم ترین رویداد سینمایی کشور می تواند با رعایت پروتکل های بهداشتی به راحتی برگزار شود

به گزارش شهر به نقل از پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ و هنر، هاشم میرزاخانی مدیرعامل موسسه تصویر شهر و دبیر جشنواره بین المللی فیلم شهر در برنامه هفت شبکه سه، به موضوع بررسی صندلی و اهمیت جشنواره های سینمایی و بحران های آن در دوران کرونا پرداخت .

میرزاخانی در این برنامه گفت: سینماها و جریان فرهنگ و هنر به عنوان اولین مدافعان از همان روزهای اولیه انتشار کرونا به میان آمدند، تمامی سالن ها را بستند و از تجمع مردم جلوگیری کردند و در کنار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای کنترل این بیماری لبیک گفتند و این مسئله منجر شد که حوزه سینما، تئاتر و موسیقی از نظر چرخش اقتصادی و اشاعه فرهنگ آسیب جدی ببیند.

برگزاری جشنواره ها انگیزه ای برای رقابت بین فیلم سازان است

او اضافه کرد: در طی این مدت شاهد بازگشایی اصنافی بوده ایم که هیچ قابلیت کنترل فاصله های اجتماعی را ندارند. مترو، بازار و مراکز تجمعی مملو از جمعیت است و فقط سالن های فرهنگی هنری از جمله سینما که کل ضریب اشغال آن به 30 درصد هم نمی رسد، بسته است. در حالی که سینماها تنها جایی است که قابلیت شماره گذاری دارد و ما به راحتی می توانیم فاصله اجتماعی را کنترل کنیم.

میرزاخانی اشاره کرد: در کشور ما پنج هزار نفر مستقیماً در حوزه پخش و اکران سینماها فعالیت دارند و شیوع ویروس کرونا سینماها را به نابودی کشانده و خانواده این صنف را دچار بحران کرده است.

مدیرعامل موسسه تصویر شهر با بیان اینکه ما باید با این بیماری زندگی کنیم، یادآور شد: تنها جایی که در اثر هر گونه اتفاقی در کشور آسیب می بیند، حوزه فرهنگ و هنر است. اگر جشنواره ای که موتور محرکه مردم برای فیلم دیدن و انگیزه ای برای رقابت بین فیلم سازان است تعطیل شود، چرخه اکران و تولید را عقب می اندازد و در نهایت فعالیت های فرهنگی نیز به تعویق می افتد. این موضوع اتفاق پسندیده ای نیست و باید برای آن تدبیری اندیشید.

جشنواره فیلم فجر را می توان با 20 درصد ظرفیت سالن های بزرگ کشور برگزار کرد

میرزاخانی ادامه داد: ما در کشوری زندگی می کنیم که کل جمعیت سینمارو در بالاترین میزان خود به دو میلیون نفر می رسد، یعنی از هر 80 نفر دو نفر علاقه مند به سینما و سینمارو هستند و اگر بخواهیم با همین شیوه رفتار کنیم و ادامه دهیم در آینده ای نزدیک مدیوم سینما در کشور کاملاً حذف خواهد شد.

میرزاخانی درباره شیوه برگزاری جشنواره فیلم فجر گفت: من درباره برگزاری مهم ترین رویداد سینمایی کشور در این ایام پیشنهادی داده ام که به راحتی می توان با 20 درصد ظرفیت سالن های بزرگ یعنی سینپلکس ها و کامپلکس ها، جشنواره فیلم فجر را برگزار کرد و ما هم به نوبه خود در موسسه تصویر شهر سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و به عنوان نماینده شهرداری تهران از هر امکاناتی که بتوانیم در اختیار این رویداد سینمایی بگذاریم، دریغ نخواهیم کرد.

او خاطرنشان کرد: در این طرح پیشنهادی سالن های با 300 صندلی می توانند با رعایت فاصله اجتماعی و اشغال حداکثر 50 صندلی و نمایش روزانه با حداکثر دو فیلم و فاصله زمانی مناسب در کنار جشنواره قرار بگیرند، یعنی 22 اثری که در بخش مسابقه سینمای ایران هستند با یک فاصله زمانی مناسب در جدول نمایش گنجانده شود. همچنین رسانه ها پوشش خبری دهند، آثار داوری شوند و مراسم اختتامیه محدودی نیز برگزار شود.

دبیر جشنواره فیلم شهر در مورد برگزاری نمایش های مردمی جشنواره فجر گفت: جشنواره فیلم فجر، سال تحویل سینمای ایران است و هر ساله با آغاز سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، علاقه مندان سینما مشتاقانه منتظر برگزاری مهم ترین رویداد سینمایی کشور هستند. بنابراین با توجه به تعدد پردیس های سینمایی که در کشور داریم می توانیم با رعایت ضوابط، مقررات و پروتکل های بهداشتی این بخش را نیز برگزار کنیم.

طرح سینما روباز راهکاری برای زنده نگه داشتن چراغ سینما

میرزاخانی درباره راهکاری برای زنده نگه داشتن چراغ سینما در روزهای کرونایی گفت: در این ایام که اجتماعات در فضاهای سربسته با محدودیت روبه رو است، باید سالن های روباز را فعال کنیم. یک زمانی در کل دنیا و حتی در ایران بهره برداری از سالن های روباز کاملاً مرسوم بوده است. به عنوان مثال ما در مجموعه باغ کتاب یک سالن روباز با ظرفیت 600 صندلی داریم که امکان اجتماع مخاطبان با فاصله اجتماعی مناسب وجود دارد و در صدد هستیم که با مدیران و همکارانمان در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و موسسه نشر شهر این سالن را احیا کنیم تا در فصول بهار و تابستان که بارندگی نیست بتوان از آن بهینه استفاده کرد. دولت هم می تواند در این خصوص به کمک سینماداران بیاید و چند سالن کنسرت هال راه اندازی کند.

او گفت: سینما صرفاً فیلم دیدن نیست، سینما یک آئین است و منظور از تعریف مدیوم سینما این است که مخاطب تمام حواس خود را به یک پرده نقره ای معطوف کند. پس باید برای حفظ این آیین تلاش کرد که این نیازمند کمک مردم و همه اهالی فرهنگ و هنر است.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 14 دی 1399 بروزرسانی: 14 دی 1399 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 1161

به "مهم ترین رویداد سینمایی کشور می تواند با رعایت پروتکل های بهداشتی به راحتی برگزار شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهم ترین رویداد سینمایی کشور می تواند با رعایت پروتکل های بهداشتی به راحتی برگزار شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید