مرمت بناهای تاریخی چیست

به گزارش آفتاب صبا، مرمت بناهای تاریخی در ایران و کشور هایی که بناهای تاریخی زیادی در آن ها وجود دارد و فرهنگ و تمدن غنی دارند امری الزام آور است. مرمت بناهای تاریخی علمی است که در چند قرن اخیر آغاز و توسعه یافته است و استفاده از آن در کشور های صنعتی همین طور ایران در قرن اخیر بسیار گسترده شده است. مرمت و بازسازی آثار و بناهای تاریخی نقش به سزایی را می توانند در رشد اقتصاد یک کشور به وسیله افزایش و رشد صنعت گردشگری ایفا نمایند. به عبارتی استفاده های باستان شناسی و گردشگری این بناها می تواند به یک محل برای کسب درآمد برای سازمان های مسئول مانند شهرداری ها و سازمان میراث فرهنگی بدل گردد.

مرمت بناهای تاریخی چیست

جهت دریافت خدمات بازسازی منزل با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

مرمت بناهای تاریخی چیست؟

مرمت بناهای تاریخی شاخه ای از هنر معماری است که با شناخت بناهای تاریخی و مطالعه آن ها از نظر قدمت، مواد بکار برده شده و سبک معماری زمان خود سعی در بازسازی این آثار و بناهای تاریخی دارد. در مرمت بناهای تاریخی در واقع به بازسازی فضای تاریخی و روح معماری زمان ساخت بنا پرداخته می شود و برای پایداری بیشتر بنا در طی زمان مداخله های فنی و عملی انجام می گیرد. منظور از مداخله فنی و علمی در واقع اقداماتی است که منظور هماهنگ سازی بنا با شرایط کنونی صورت می گیرد. به عنوان نمونه در عملیات مرمت بسیاری از بناهای تاریخی سعی شده است که با استفاده از روش هایی استحکام و مقاومت آن ها را افزایش داد.

در مرمت بناهای تاریخی واژه هایی برای تعریف دقیق تر مداخله فنی و عملی وجود دارد که شامل بهسازی، بازسازی و نوسازی است. بهسازی شامل مجموعه اقداماتی است که در کوتاه مدت انجام می گیرد و در واقع به توان بخشی یک بنای تاریخی می پردازد و شامل تعمیرات، حفاظت، حمایت و استحکام بخشی است.

نوسازی در واقع سلسله اقداماتی است که در جهت اضافه کردن یک بخش نو به بنا یا ایجاد یک چهر نو برای بنا، انجام می شود. بازسازی هم به ساخت دوباره یک بنای تخریب شده گفته می شود که در آن فکر و طرح اولیه بنا در نظر گرفته نمی شود و یک بنای جدید با طرح و فکری جدید ساخته می شود. به طور کلی مرمت بناهای تاریخی شامل دو فعالیت اصلی شامل حفاظت از آثار و بناهای تاریخی در برابر رطوبت و باثبات سازی استاتیکی بنا می شود که خود این دو فعالیت شامل زیر فعالیت هایی می شوند.

پیدایش مرمت بناهای تاریخی

مراقب از میراث فرهنگی سابقه دور و درازی دارد که هدف آغازین آن صرفاً در تفریح و لذت خلاصه می شد. تا اینکه در اوایل قرن بیستم هنرمندان تعمیر و بازسازی آثار هنری را امری مهم و لازم دانستند. با این وجود در قرن نوزدهم بود که دانشمندان برجسته ای همچون میشل فارادی در خصوص اثرات مخرب محیط زیست بر آثار و بناهای تاریخی به مطالعه پرداختند.

با این وجود اولین اقدام رسمی و جالب توجه به منظور تلاشی برای اجرای همه این چارچوب های نظری در جهت حفظ میراث فرهنگی با افتتاح جامعه حفاظت از بناهای تاریخی در سال 1877 مصادف بود. اقداماتی مشابهی هم در این سال ها توسط دولت فرانسه به بار نشست. در همین سال ها بود که نگهداری و محافظت از بناهای تاریخی به عنوان رشته تحصیلی مستقل بناگذاری شد و در سال 1888 فردریک راتگن اولین شیمی دانی بود که به استخدام یک موزه در می آمد. با این اقدام در سال های بعد شیمی دان های بیشتری وارد عرضه حفظ و نگهداری از آثار و بناهای تاریخی در ابعاد مختلف شدند.

روش های مرمت بناهای تاریخی کدام اند؟

مرمت بناهای تاریخی با توجه به ظن افراد مختلف به روش های مختلفی دسته بندی می شود. در ادامه چند دسته بندی برای مرمت بناهای تاریخی بیان می کنیم و هر کدام را به تفصیل شرح خواهیم داد. طبقه بندی مرمت بناهای تاریخی بر اساس نوع استفاده از بنا به دو دسته کلی مرمت آرکئولوژیک یا باستان شناسی و مرمت آرتیستیک یا هنری تقسیم می شود.

مرمت آرکئولوژیک

این نوع مرمت معمولاً برای بناهای کلاسیک روم و یونان انجام می شود و تنها به منظور مطالعه بر روی بناهای باقیمانده و جنبه های گردشگری انجام می شود. در این نوع مرمت سعی می شود روح اصلی بنا تغییر نکند و مرمت کار اجازه ندارد که بخش تازه ای به بنا اضافه یا بخشی از آن را حذف کند.

مرمت آرتیستیک

بناهای مربوط به دوران گوتیک و رنسانس را معمولاً به روش هنری مرمت می نمایند. در این روش مرمت کار می تواند بخش هایی از بنا که وجود نداشته اند را با طرح و فکر خود به آن اضافه کند و یک کاربری جدید به بنای تاریخی بدهد.

یک نوع دسته بندی دیگر هم برای مرمت بناهای تاریخی وجود دارد که در واقع به میزان و نحوه مرمت یک بنای تاریخی برمی شود. مرمت حفاظتی، مرمت آناستیلوسیس، پاک سازی سبکی، مرمت تکمیلی یا الحاقی، مرمت تاریخی یا زنده سازی، مرمت استحکامی و مرمت جامع از این دسته از مرمت های بناهای تاریخی هستند که در ادامه هر کدام را به صورت مجزا تعریف خواهیم کرد.

مرمت آناستیلوسیس

این نوع مرمت معمولاً در باستان شناسی رواج زیادی دارد. مرمت آناستیلوسیس در واقع به ترمیم بناهای تاریخی که قسمت زیادی از آن ها از بین رفته است می پردازد تا بتواند روحی از شکل تاریخی بنا را زنده کند. این نوع مرمت برای ترمیم بناهایی که خیلی قدیم و متعلق به زمان های دور هستند، مناسب است.

پاک سازی سبکی

این روش مرمت معمولاً پس از یک مرمت دیگر اجرا می شود. گاهی مرمت بناهای تاریخی با اضافه کاری و ایجاد فضاهایی که تعلقی به آن موقع و سبک معماری خاص ندارد روبرو می شود که در ادامه با آنالیز کارشناسان مرمت پاکسازی سبکی به کار برده می شود که فضاها و مرمت های اضافی و بی ارتباط برداشته می شود.

مرمت تاریخی یا زنده سازی

این نوع مرمت در واقع مخلوطی از مرمت پاکسازی سبکی و آناستیلوسیس است. در مرمت تاریخی کارشناس به بازسازی فضا، کاربری اصلی و روح بنا اقدام می نماید و سازهای غیر اصیل و اضافی را حذف می نماید و بخشی از هویت اصلی بنا را با توجه به بازمانده های آن ترمیم می نماید.

مرمت استحکامی

این نوع مرمت همان طور که از نامش پیداست، تنها به ایجاد استحکام بنای تاریخی می پردازد و در معماری و سبک آن دخالت ندارد. در مرمت استحکامی سبک بنا و فضاها دست نخورده باقی می مانند.

مرمت حفاظتی

مرمت حفاظتی بیشتر جنبه قانونی دارد. در این نوع مرمت تنها اقداماتی انجام می شود که بنا به شکل فعلی حفظ و نگهداری شود و حریم آن هم حفظ می شود تا اقدامات بعدی برای مرمت بنا انجام شود.

مرمت تکمیلی

این نوع مرمت در صورتی انجام می شود که بخش هایی از بنایی تاریخی از دست رفته باشد و برای بازسازی آن اقدام می شود تا به موجودیت بنا لطمه ای وارد نشود تا در ادامه با توجه به بودجه و نظر کارشناسان مرمت بناهای تاریخی اقدامات بعدی صورت گیرد.

مرمت جامع

این نوع مرمت در بر دارنده تمام انواع مرمت می شود. این نوع مرمت در کاروانسرای سرای سعدالسلطنه در قزوین دیده می شود.

مرمت بناهای تاریخی به سبک جهانی یا ایرانی

از قرن نوزدهم در اروپا انقلابی در بازسازی و مرمت آثار تاریخی به پا شد که اغلب این آثار از سبک معماری گوتیک بهره می بردند، در این بین فرانسه و ایتالیا پیشتاز بودند و افرادی چون ویلیام اتکینسون و امانوئل ویوله لودوک این هنر و معماری جدید را پایه گذاری کردند. در این بین بعضی به حفظ سبک و آثار همان طور که بود اعتقاد داشتند و بعضی هم به کارهای خلاقانه دست می زدند. مرمت بنا های تاریخی در ایران در دوران حاضر جانی تازه گرفته است و متولیان امر می کوشند تا این بناها را هر چه بیشتر به مردم بشناسانند و در کنار آن بهره ای هم در کنارش عایدشان می شود.

در ایران مرمت بناهای تاریخی بیشتر به روش جامع انجام می گیرد که در آن در بسیاری از موارد کاربری بنا به کلی عوض شده و شکلی جدید به خود می گیرد که خوشبختانه با اقبال و خوشایند عموم مردم و گردشگران خارجی روبرو شده است.

سخن آخر

اجرای انواع مختلف عملیات های مرمت بناهای تاریخی در سال های اخیر در بسیاری از کشورهایی با قدمت تاریخی زیاد از جمله کشورمان ایران رواج پیدا نموده است. بهره بردن از تمامی قابلیت های مرمت به دولت ها این امکان را می دهد که سطح صنعت گردشگری خود را با کمترین هزینه ممکن ارتقا بخشند که متعاقباً تأثیراتی به سزایی بر اقتصاد آن کشور خواهد گذشت.

منبع: ویکی ساختمان
انتشار: 31 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 700

به "مرمت بناهای تاریخی چیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرمت بناهای تاریخی چیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید