ماه لرزه بر تن زمین می اندازد!

به گزارش آفتاب صبا، ماه تأثیر غیرقابل انکاری بر جزر و مد در زمین دارد. کشش گرانشی آن باعث بالا و پایین رفتن سطح دریای سیاره ما می گردد؛ اما اگر قرار بود ماه تأثیر کمتری روی سیاره ما داشته باشد چه؟

ماه لرزه بر تن زمین می اندازد!

به گزارش خبرآنلاین، تعداد کمی از کارشناسان ادعا می نمایند که شواهدی در دست دارند که نشان می دهد ماه نیروهایی را فراوری می نماید که می تواند در زمین لرزه ایجاد کند. دانشمندان مدت هاست به این فکر نموده اند که آیا جزر و مد ماه می تواند با زلزله مرتبط باشد یا خیر. از این گذشته، ماه همواره آنجاست، وزن اقیانوس ها را جابجا می نماید و سیاره ما را می کشد.

دانشمندان پرسیدند، مطمئناً، تمام این فشار، حتی اگر افزایشی باشد، تأثیر قابل توجهی بر زمین خواهد داشت. اما تا همین اواخر، مجموعه داده ها برای نشان دادن ارتباط بین ماه و زمین لرزه به میزان کافی خوب نبودند، و کشش آن بسیار ضعیف به نظر می رسید که تأثیر قابل توجهی داشته باشد.

کریس شولتز، زمین شناس و استاد بازنشسته علوم زمین و محیط زیست در دانشکده آب و هوای کلمبیا، به اینسایدر گفت: با ظهور مجموعه داده های بیشتر و جامع تر در 20 سال گذشته، به نظر می رسد که در بعضی موارد، ماه به ایجاد زلزله در سراسر دنیا یاری نموده است.

ماه می تواند وزن اقیانوس را روی آتشفشان بیاندازد

یکی از مکان هایی که برخورد ماه به وضوح دیده می گردد، زمین لرزه های زیر آب است. با توجه به کشش ماه بر اقیانوس ها، این منطقی است. به عنوان مثال، مقاله ای در سال 2004 که در مجله معتبر Science منتشر شد، نشان داد که به نظر می رسد زمین لرزه ها در امتداد خطوط گسل زیر آب جزر و مد اقیانوس را دنبال می نمایند.

شولتز و تیمش تصمیم گرفتند تا آنالیز نمایند که ماه چگونه می تواند قدرت خود را در زمین لرزه های آتشفشان محوری در خط الراس Juan de Fuca در سواحل غربی ایالات متحده اعمال کند. شولتز گفت که احتمال وقوع زمین لرزه در اینجا ده برابر بیشتر از زمانی است که جزر و مد از بین رفته باشد.

طالعه آنها که در سال 2019 در Nature Communications منتشر کردند، توضیحی برای ارتباط بین ماه و زلزله یافت. این مطالعه نشان داد که فشار اقیانوس بر روی آتشفشان منجر به زمین لرزه شده است. او گفت: آنچه که اتفاق می افتد این است که جزر و مد در واقع باعث می گردد اتاق ماگما متورم و منفجر گردد. این همان چیزی است که باعث زلزله شده است.

سپس هنگامی که جزر و مد کم است، آب کمتر می گردد و جای خالی را هوا فرا می گیرد، این به نوبه خود فشار بیشتری بر روی خط گسل وارد می نماید و احتمال تکان خوردن و ایجاد زلزله را بیشتر می نماید.

منبع: فرارو
انتشار: 24 خرداد 1402 بروزرسانی: 24 خرداد 1402 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 2053

به "ماه لرزه بر تن زمین می اندازد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماه لرزه بر تن زمین می اندازد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید