شگفتی خوابیدن به سبک نهنگ های عنبر

به گزارش آفتاب صبا، زمانی که فرانکو بنفی (Franco Banfi)، عکاسی از کشور سوئیس و فعال در زمینه عکاسی حیات وحش به همراه یک تیم از غواصان حرفه ای در حال غواصی و تعقیب یک گروه از نهنگ های عنبر (نهنگ اسپرم) در امتداد سواحل جزیره دومینیکا در دریای کارائیب بودند، با پدیده ای عجیب و جالب توجه روبرو شدند. صحنه هایی که بی شک شگفت انگیز و تماشایی بوده و حیرت بینندگان را برمی انگیزد.

شگفتی خوابیدن به سبک نهنگ های عنبر

در آن موقع، پیش چشم آن ها اتفاقی عجیب رخ داد، ناگهان این مخلوقات غول پیکر یک باره بی حرکت شده و همگی به حالت عمودی درآمده و به خواب رفتند. البته این مسئله چندان هم ناشناخته نبود، چرا که نخستین بار در سال 2008 این پدیده مورد توجه جهانیان نهاده شد. در آن موقع یک تیم متشکل از زیست شناسانی از کشورهای انگلیس و ژاپن ندانسته با یک گروه از وا ل های عنبر روبرو شدند که زیر سطح آب شناور بوده و نسبت از محیط پیرامونی خود کاملا بی خبر بودند. اما زمانی که یکی از قایق ها به صورت تصادفی با یکی از نهنگ ها برخورد کرد، کل گروه ناگهان از خواب بیدار شده و دسته جمعی به سرعت محل را ترک کردند.

تا پیش از این رویارویی غیرمترقبه، دانشمندان اینگونه نتیجه گیری می کردند که وال های عنبر نیز همانند دیگر آبزیان دارای دندان، در حالی می خوابند که بخشی از مغزشان همچنان هوشیاری خود را حفظ نموده و اعمال مهمی که نیازمند حرکات فیزیکی بدن است را انجام می دهد، کارهایی همانند شنا کردن، رفتن به سطح آب برای تنفس و نیز فرار از دست شکارچیان احتمالی. این حالت درست شبیه این است که آن ها یک چشم خود را همواره و در همه حال باز نگه می دارند و هرگز گارد خود را پایین نیاورده و همواره در حال محافظت از خود هستند.

اما کشف ناخواسته سال 2008 تمامی احتمالات قبلی را تغییر داده و نشان داد که ممکن است مغر نهنگ ها هنگام خواب به طور کامل استراحت کند. محققان بعلاوه کشف کردند که وال ها اگرچه کوتاه، اما به صورت منظم به خواب می فرایند که این خواب معمولا بین 6 تا 24 دقیقه به طول می انجامد. از سوی دیگر معین شد از این مقدار، تنها هفت درصد آن نهنگ به خواب عمیق فرو می رود، این چرت های کوتاه ممکن است تنها زمانی باشد که وال ها حقیقتا در خواب به سر می برند.

به هر حال تصاویر ثبت شده به وسیله این عکاس خوش شانس، فرصتی در اختیار ما قرار می دهد تا این آبزیان بزرگ جثه را در حالتی دیگر مشاهده کنیم، وقتی آسوده خاطر و فارغ از محیط پیرامون خود، در دنیای رنگارنگ خواب ها غوطه ور شده اند.

جزیره دومینیکا- دریای کارائیب

امیدوارم از مطالعه این مطلب و همراهی با ما لذت برده باشید.

منبع: کجارو / amusingplanet.com
انتشار: 8 اسفند 1400 بروزرسانی: 8 اسفند 1400 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 1769

به "شگفتی خوابیدن به سبک نهنگ های عنبر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شگفتی خوابیدن به سبک نهنگ های عنبر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید