شروط سفر های نوروزی اعلام شد

به گزارش آفتاب صبا، معاون گردشگری می گوید: برقراری سفر های نوروزی به حاد نشدن ویروس کرونا در کشور مشروط شده است. ضمن این که سفر به شهر های قرمز و نارنجی در تعطیلات نوروز ممنوع خواهد بود و سفر به نقاط دیگر کشور به ارائه رزرو اقامتگاه منوط خواهد شد.

شروط سفر های نوروزی اعلام شد

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا پس از آخرین جلسه این ستاد به مصوبه های مربوط به سفر های نوروزی اشاره ای کلی کرد و برطرف محدودیت ها و برقراری سفر در تعطیلات نوروزی را مشروط به این دانست که در یک و نیم ماه باقی مانده تا انتها سال، شرایط را مناسب نگه داریم. ولی تیموری ـ معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ با درنظر دریافت این ملاحظات درباره آخرین تصمیم های گرفته شده برای سفر در تعطیلات نوروز به ایسنا گفت: بیش از یک ماه است که طرح سفر ایمن و هوشمند در مراجع مختلف، از وزارت بهداشت تا قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا و کمیته امنیتی و اجتماعی وزارت کشور مطرح شده و با نیروی انتظامی و وزارت راه و شهرسازی نیز رایزنی هایی اجرا شده، به هر حال موضوع حمل و نقل در سفر های نورزی بسیار اثرگذار است. جلسات مختلفی نیز برای برطرف ابهام و پرسش و پاسخ برگزار گردید تا در نهایت، طرح را پذیرفتند و تایید کردند و قرار شد مدیریت سفر ایمن در تعطیلات نوروز 1400 با وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی باشد، هرچند که دغدغه هایی از بابت حاد شدن شرایط ویروس کرونا در کشور وجود دارد.

او اضافه کرد: بنابر مذاکرات و توافق هایی که تا این مرحله اجرا شده است، فعالیت ها و خدمات مرتبط با سفر و گردشگری در تعطیلات نوروز به صورت محدود و کنترل شده خواهد بود و برقراری سفر های نوروزی نیز مشروط بر این است که در روز های پیش رو شرایط ویروس کرونا در کشور فوق العاده و یا بحرانی نگردد.

تیموری گفت: کلیت طرح سفر ایمن در ستاد ملی مبارزه با کرونا تصویب شده و پیش از آن نیز در قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا تایید شده است. قرار است سفر ها طبقه بندی شوند که این فرایند در اختیار و مدیریت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است. بخشی از این سفر ها به صورت برنامه ریزی شده و با تور خواهد بود که به وسیله دفاتر خدمات مسافرتی دارای مجوز اجرا می گردد؛ این بخش را به وسیله سامانه ثبت تور می توان مدیریت و کنترل کرد. این سامانه مدت ها است که راه اندازی شده و فقط نیروی انتظامی باید به آن اضافه گردد تا به وسیله کد رهگیری که برای هر تور صادر می گردد، سفر های گروهی رصد گردد. در این کد که روی وسلیه نقلیه نصب می گردد، نام راهنما، آژانس و اتومبیل نیز مشخص است. اگر توری این کد را نداشته باشد، پلیس اجازه حرکت نمی دهد. این اقدام نه تنها از فعالیت تور های بدون مجوز جلوگیری خواهد نمود که نظارت بر تور های دارای مجوز را نیز آسان می نماید.

او در ادامه بیان نمود: دغدغه بیشتر مربوط به سفر هایی است که مستقل و بدون برنامه ریزی انجام می گردد که برقراری این نوع سفر ها به ارائه رزرو محل اقامت مشروط شده است، در این صورت می توان این سفر ها را مدیریت کرد. اطلاعات تمام مراکز اقامتی مجاز نیز در سامانه جانا موجود است و مردم می توانند از این طریق محل اقامت مناسب خود را پیش از سفر، انتخاب و سپس رزرو نمایند. در واقع ما از این طریق روی شرایط ایمنی و بهداشت اقامتگاه ها نظارت می کنیم.

تیموری درباره چگونگی کنترل این دسته از مسافران که درصد بیشتری را حتما به خود اختصاص خواهند داد، شرح داد: طرح سفر ایمن به وسیله ستاد خدمات سفر پیش خواهد رفت که در هماهنگی کامل با ستاد ملی مبارزه با کرونا برای شناسایی و معرفی مقاصد ایمن و کم خطر خواهد بود. به وسیله همین ستاد با نیروی انتظامی هماهنگی می گردد تا ضمن جلوگیری از سفر به مناطق پرخطرِ قرمز و نارنجی، در مبادی ورودی مجوز اقامت مسافران کنترل گردد که در صورت نداشتن تاییدیه رزرو، اجازه ورود به شهر یا استان داده نمی گردد.

معاون گردشگری گفت: در کنار این گروه ها، افرادی هم هستند که شخصی، اما با وسایل نقلیه عمومی سفر می نمایند که پیش شرط فروش بلیت به آن ها مثل حالا، استعلام از ابتلا به کرونا و داشتن رزرو محل اقامت است، به همین منظور هم رایزنی هایی با وزارت راه و شهرسازی اجرا شده است.

تیموری بیان نمود: انگیزه ما از تاکید برای داشتن رزرو محل اقامت این است که مردم از مکان های قابل نظارت و کنترل شده استفاده نمایند. همه تاسیسات گردشگری ملزم هستند به وسیله سامانه ماسک اطلاعات بیماران را رصد و از پذیرش مبتلایان که دوران نقاهت 14 روزه آن ها تمام نشده است، خودداری نمایند.

او همچنین گفت: براساس مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا، فعالیت مدارس و کمپ های ورودی شهر ها در تعطیلات نوروز 1400 ممنوع خواهد بود و امکان پذیرش مسافر در این مراکز وجود ندارد. قرار شده از هرگونه تجمع آفرینی و استقرار چادر های مسافرتی در محل های عمومی نیز جلوگیری گردد.

معاون وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درباره شیوه نظارت بر سفر های نوروزی با توجه به محدودیت تعداد ناظران در سال های گذشته، اظهار کرد: قرار است نظارت ها به وسیله دستگاه های عضو ستاد هماهنگی خدمات سفر به صورت تلفیقی و ترکیبی صورت گیرد. در این فاصله همه پروتکل ها و هدایت های سفر در کرونا برای تاسیسات گردشگری، راهنماها، سایت های گردشگری و موزه ها یادآوری می گردد و همزمان کلاس های آموزشی برای شاغلان و فعالان گردشگری برگزار می گردد. سرفصل های این آموزش آماده و اعتبارات آن گرفته شده است که قرار بود بعد از تصویب طرح سفر ایمن در ستاد کرونا، اجرا گردد. نظارت، آموزش و اطلاع رسانی ضمیمه این طرح شده است.

تیموری لازمه اجرای درست این طرح در تعطیلات نوروز را همکاری همه دستگاه ها، فعالان گردشگری و بویژه مردم دانست و گفت: این یک ماه زمان طلایی است؛ اگر خوب مدیریت گردد و با پیک کرونا روبرو نشویم، نوروز کم دغدغه ای خواهیم داشت.

او در پاسخ به این که آیا همراه داشتن گواهی منفی تست کرونا از شروط سفر است، گفت: گواهی منفی تست PCR در سفر های داخلی شرط نیست، اما برای سفر های خارجی بنابر پروتکل های توافق شده بین کشور ها ضروری و الزامی است.

تیموری در پاسخ به این سوال که با توجه به دغدغه های مطرح شده درباره کنترل سفر های انبوه و بی برنامه، ظرفیت محدودی برای تورها، هتل ها و شهر ها مشخص شده است، اظهار کرد: این ظرفیت براساس پروتکل هایی که ستاد ملی مبارزه کرونا مشخص نموده، مشخص شده است.

معاون گردشگری با اعتقاد به این که ازسرگیری فعالیت های مرتبط با گردشگری در تعطیلات نوروز پس از یک سال تعطیلی و رکود، بیشتر جنبه حمایتی دارد، اظهار کرد: فعالان گردشگری نوروز سال 99 را به خاطر کرونا و نوروز 98 را به خاطر سیل از دست داده اند، اگر فرصت عید سال جاری هم از دست برود خسارت آن ها جبران ناپذیر می گردد، برای همین دولت همراهی کرد، اما طبیعی است که دغدغه هایی از بابت خارج شدن کنترل سفر ها و بحرانی شدن شرایط ویروس کرونا در کشور داشته باشد. نگاه دولت بر این است که اگر گشایشی ایجاد می گردد با هدف حمایت از کسب و کار ها باشد. از طرف دیگر، یک سال است که بیشتر مردم سفر نرفته اند یا تفریحی نداشته اند، حفظ نشاط اجتماعی دغدغه دیگر دولت بود که در تایید طرح سفر ایمن در تعطیلات نوروز تاثیر داشت.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 18 اسفند 1399 بروزرسانی: 18 اسفند 1399 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 1280

به "شروط سفر های نوروزی اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروط سفر های نوروزی اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید