سفر به هند ، تجربه حس آرامش در بناهای تاریخی هند

به گزارش آفتاب صبا، اگر می خواهید سفری متفاوت به یکی از شهر های تاریخی دنیا داشته باشید که قدمتی برابر با 5 هزار سال دارد می توانید به مرکز کشور هند یعنی دهلی نو بروید . این شهر بسیار جهانگرد پذیر بوده زیرا دارای زبان ، فرهنگ ، نژاد و مذهب متفاوتی است و همین امر باعث جذب جهانگرد و سفر به هند می گردد . اما برای بهره بردن از تمام این زیبایی ها و تفاوت ها و ... در جاهای دیدنی هند باید یک برنامه ریزی دقیق داشته باشید تا سفری خاطره انگیز را برای خود رقم بزنید . این شهر باستانی و زیبا با بناهای تاریخی هند چون دمشق و بنارس برابری می نماید .

سفر به هند ، تجربه حس آرامش در بناهای تاریخی هند

روز اول :

منار آرزوهای هند : روز اول سفر به هند می توانید با تماشا اولین مسجد ساخته شده در هند آغاز کنید . البته چیزی که توریستان را به سمت این مسجد می کشاند معماری آن نیست بلکه در ابتدا می توان گفت برای برآورده کردن آرزو ها به این مکان می آیند و همینطور مناره ای تاریخی که بر پای مسجد وجود دارد که در یونسکو به ثبت رسیده است . همین طور یک یک ستون آهنی 7 متری هم در حیاط وجود دارد . می توانید برای بازدید از این بنا از ساعات 7 صبح تا 5 بعد از ظهر مراجعه فرمایید .

آرامگاه شاه همایون

در سفر به هند اگر می خواهید ساعاتی را غرق در تاریخ ، گذشته هند و معماری آن موقع شوید می توانید همه روزه از ساعات 6 صبح تا 6 عصر به آرامگاهی باشکوه به نام آرامگاه همایون بروید . این آرامگاه که متعلق به شاه همایون است چندین نسل را به چشم دیده و چندین شاه مغول در این مکان دفن شدند . این بنا که اولین آرامگاه در شبه جزیره هند است به دستور بیوه شاه همایون ((بگا بیگم)) ساخته شد که تنها 18 دقیقه با تاکسی از معبد نیلوفر آبی فاصله دارد . این بنا با معماری محصر به فردش به صورت چهار باغ در مرکز باغی مربع شکل بنا شده است و جوی های آب کم عمقی را می توانید در اطراف بنا ببینید . آرامگاه همایون از مجموعه بناهای تاریخی هند بسیار توریست پذیر بوده . از این نکته نباید دور شد که آرامگاه همایون از نمونه جاهای تماشای هند در یونسکو نیز به ثبت رسیده است .

روز دوم :

دروازه با شکوه هند: روز دوم سفر به هند خود را می توانید با یکی از بناهای و یا مکان های شاخص هند یعنی دروازه با شکوه و جلال هند آغاز کنید که با آبنماهایی که در اطراف آن قرار گرفته اند زیبایی آن را دو چندان نموده اند . همه روزه و در 24 ساعت شبانه روز می توانید تعدادی از مردم و توریست را ببینید که برای بازدید از این بنا و یا پیک نیک و حتی تنها قدم زدن آمده اند .

موزه تاریخی هند

در هر کشوری برای نشان دادن آثار ملی ، تاریخی و حتی فرهنگ کشور خود موزه ای بزرگ دارند که در مجموعه جاهای تماشای هند هم موزه ملی با فاصله 12 دقیقه به صورت پیاده تا دروازه هند و 4 دقیقه با تاکسی وجود دارد . در این موزه برای هر سلیقه ای اشیایی دیه می گردد که توریست را ساعاتی سرگرم می نماید . از اشیایی که در این موزه می توان دید باید به آثار باستانی قدیمی ، اسلحه ها ، آثار هنری تزئینی ، مجسمه ها ، جواهرات ، نسخه های خطی قدیمی ، منسوجات ، نقاشی و مجموعه های مختلف و متنوعی از تمام تاریخ هند اشاره نمود به طور کلی اشیایی که وجود دارند را می توان از لحاظ زمان تاریخی می توان به بخش های ماقبل تاریخ هند تا بخش مدرن فرهنگی تقسیم کرد . برای ملاقات از این موزه و بناهای تاریخی هند می توانید همه روزه از ساعات 10 صبح تا 6 یعد از ظهر مراعه فرمایید .

باغ های باستانی ((لودی)) (Lodi Gardens)

در سفر به هند اگر می خواهید ساعاتی را در آرامش و در فضای باز بگذرانید می توانید به مجموعه باغ های لودی (Lodi) در ((لوتینز)) از مجموعه جاهای تماشای هند بروید این باغ بسیار به موزه ملی نزدیک بوده یعنی فاصله ای برابر با 11 دقیقه پیاده و 7 دقیقه با تاکسی دارد . بعد از خستگی ملاقات از موزه برترین کار آمدن به این پارک است . در نگاه اول افرادی که پارک سنترال نیویورک از مجموعه جاهای تماشای هند را دیده اند شباهت بسیاری با این پارک برقرار می نمایند . درباره مشخصات این پارک باید بدانید که مساحتی برابر با 90 هکتار دارد و مخصوص بازی بچه ها است هرچند که آثار خرابه های قرون وسطایی هندی ، اسلامی و بناهای تاریخی بسیایر از جمله آرامگاه محمد شاه ، سکندر لودی ، شیش گنبد و گنبد بارا در آن دیده می گردد . می توان از مزیت های این پارم پذیرش مردم در 24 ساعته شبانه روز را نام برد .

روز سوم

قلعه محبوب دهلی و اما روز آخر سفر خود را با یادگار حکومت مغول یعنی قلعه سرخ که برای جلوگیری از هجوم بیگانگان ساخته شده است آغاز کنید . این بنا در زمان حکومت مغول در هند یعنی در سال 1638 با دیوار هایی به طول 2 کیلومتر ساخته شده است اما این وسعت هم نتوانست جلوی هجوم انگلیسی ها و سیک ها را بگیرد و در نتیجه این قلعه تصرف شد . این قلعه بسیار پرطرفدار و توریست پذیر بوده زیرا در بدو ورود به این قلعه بازی نور و صدا شما را مبهوت می نماید و به گذشته ای زیبا و تاریخی می برد به همین سبب قلعه سرخ را مشهورترین بناهای تاریخی هند دهلی در سفر به هند می دانند .

مقبره پدر ملت هند ((گاندی))

بنیان گذار هند و پدر ملت هند را می توانید در مقبره ای که به نام او ساخته اند بشناسید . حتی برای آشنایی با این مرد بزرگ که گاندی نام دارد می توانید به خانه وی بروید و اتاق او را که همچون آخرین روز حیاتش است بروید . مزیت بزرگ این مقبره نزدیکی اش به قلعه سرخ با فاصله 6 دقیقه ای با تاکسی و 21 دقیقه ای به صورت پیاده است البته باید بدانید که ساعات بازدید از این مقبره از مجموعه جاهای تماشای هند تنها از 6:30 صبح الی 6 عصر می باشد . این مرد بزرگ در تاریخ 30 ژانویه 1948 ترور شد و به زندگی اش انتها داد .

معابد Swaminarayan Akshardham

در سفر به هند مخصوصا دهلی نو می توانید مکان های بساری را برای آرامش در بناهای تاریخی هند پیدا کردن همینطور در عین حال شناختن بناهایی زیبا پیدا کنید که یکی از باشکوه ترین اما در عین حال بی آلایش ترین آن ها مجموعه معابد ساده Swaminarayan Akshardham می باشد که از ساعت 9:30 صبح الی 6 عصر برای بازدید عموم باز هستند . یعنی می توانید به راحتی بعد از ملاقات و آشنایی با فرد بزرگی چون گاندی با فاصله 12 دقیقه ای با تاکسی و 30 دقیقه ای با اتوبوس به این معابد برسید . این معابد از جاهای تماشای هند هم با وجود شاهکار معماری شگفت انگیز دست انسان اما به نوعی دارای تعداد کمی بازدید نماینده است و تا حدودی بسیار کم مورد لطف قرار داده شده است .

منبع: همگردی
انتشار: 18 دی 1401 بروزرسانی: 18 دی 1401 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 1985

به "سفر به هند ، تجربه حس آرامش در بناهای تاریخی هند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر به هند ، تجربه حس آرامش در بناهای تاریخی هند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید