درخواست آمریکا از طالبان برای حضور موقت نظامی در افغانستان

به گزارش آفتاب صبا، در حالی که بر اساس توافقنامه قطر همه نیروهای خارجی باید افغانستان را ترک نمایند، منابعی به رسانه ها در افغانستان گفته اند که آمریکا از طالبان خواسته تا با تمدید حضور نیروهایش موافقت کند.

درخواست آمریکا از طالبان برای حضور موقت نظامی در افغانستان

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، منابعی به رسانه ها در افغانستان گفته اند که آمریکا از طالبان خواسته است تا با تمدید حضور سه تا شش ماه نیروهای این کشور موافقت کند.

این منابع به طلوع گفته اند که طالبان تا به امروز دربارۀ تمدید حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان، تصمیم نهایی را نگرفته است.

بر اساس توافقنامه قطر بین آمریکا و طالبان، همه نیروهای خارجی باید در ماه می امسال میلادی خاک افغانستان را ترک نمایند.

با این حال، گفته می گردد که طالبان خواهان آزادی هفت هزار زندانی این گروه است و بر خروج سران این گروه از فهرست سیاه سازمان ملل نیز تاکید دارد.

فیض محمد زلاند استاد دانشگاه کابل نیز گفته است آمریکایی ها تقاضای تمدید حضور نظامی را دارند اما طالبان بر عملی شدن توافقنامه دوحه تاکید می نماید.

حدود دو هفته قبل نیز دو منبع مطلع درباره فرایند خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان به ان بی سی نیوز گفته بودند که جو بایدن در گفت وگو با اعضای تیم امنیت ملی آمریکا با اقدامات وزارت دفاع برای حفظ نیروها در افغانستان تا فراتر از اول ماه می مخالفت نموده است، اما ترغیب شده که تمدید 6 ماهه حضور نیروها را آنالیز کند.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان: تنها با خروج نظامیان خارجی مذاکرات صلح به نتیجه می رسد

طالبان: اشغال افغانستان و ادامه جنگ به نفع کسی نیست

براساس این گزارش، ارتش آمریکا چندین گزینه از جمله خروج کامل نیروها تا اول ماه می، حضور نیروها در افغانستان به مدت نامحدود یا حفظ نیروها در افغانستان به مدت مشخص شده توسط بایدن را ارائه نموده است.

از سوی دیگر طالبان همیشه هشدار داده است که اگر آمریکا توافقنامه قطر را به تاخیر بیندازد و یا نقض کند این تصمیمی اشتباه خواهد بود و حملات علیه نیروهای این کشور از سرگرفته می گردد.

ذبیح الله مجاهد سحنگوی طالبان گفته بود: اگر آن ها این پیمان را نقض نمایند، ما نیز وظیفه داریم که یک کشور آزاد داشته باشیم، ولی اگر آن ها به روش مسالمت آمیز به ما اجازه آزادی نمی دهند، ما از طریق جنگ کشور خود را آزاد خواهیم کرد.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 29 فروردین 1400 بروزرسانی: 29 فروردین 1400 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 1365

به "درخواست آمریکا از طالبان برای حضور موقت نظامی در افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست آمریکا از طالبان برای حضور موقت نظامی در افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید