خواص روغن گیاه چریش

به گزارش آفتاب صبا، در بعضی انواع شامپوها از روغن چریش استفاده می گردد که می تواند گزینه خوبی برای افرادی باشد که پوست سر آنان خشک و پوسته پوسته می گردد.در ادامه همراه ما باشید.

خواص روغن گیاه چریش
درخت چریش بسیار زود رشد می نماید و می تواند به ارتفاع 15 تا 20 متر برسد. اگر بخواهیم دقیق تر به نژاد این درخت اشاره کنیم، باید بگوییم که چریش درختی است از تیره سنجدتلخیان و افراسانان. این درخت بومی شبه قاره هند و میانمار است و از آن حتی به عنوان یاس بنفش هندی یاد می نمایند. این درخت در نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری رشد می نماید. درخت چریش در پاکستان و بنگلادش نیز یافت می گردد.

میوه این درخت دانه هایی دارد که از آن دانه ها روغن می گیرند بیشترین کاربرد روغن چریش در انواع شامپوهاست. شامپو هایی که حاوی روغن چریش باشند گزینه خوبی برای افرادی است که پوست سرشان خشک و پوسته پوسته می گردد. در کشور ما هم درخت چریش در جنوب شرق بلوچستان زیاد می روید. اینکه چرا این درخت را چریش می نامند جالب است. در زبان سواحلی چریش به معنای چهل است و از آنجایی که این درخت می تواند 40 بیماری مختلف را درمان کند آن را چریش نامیده اند.

داروهایی که از درخت چریش تهیه می گردد برای رفع مسائل پوستی و لکه های آن مفید است. این داروها بعلاوه ضدباکتری، ضد قارچ، تصفیه نماینده خون و برافروخته نماینده رنگ پوست هستند. حکیم عقیلی که از حکیمان طب قدیم ایرانی می باشد داروهای تهیه شده از درخت چریش را محلل و منضج می داند. او شیوه ساخت مرهم، روغن و حلوای چریش را نیز در کتاب قرابادینش تدوین نموده است.

از چریش در غذا، لوسیون، شامپو، دارو، مراسم مذهبی و نیز به عنوان آفت کشی طبیعی استفاده می گردد.

روزگاری در حیاط پشتی خانه های هندی درخت چریش کاشته می شد و این اصلاً تعجب برانگیز نبود چراکه این گیاه جزو مصارف روزانه هندی ها به شمار می رفت.

چریش درختی گرمسیری و همواره سبز است که 15 تا 20 متر رشد می نماید. در کشور هند، این درخت را مقدس می دانند و در پاکستان و بنگلادش و ایران یافت می گردد.

درخت چریش در تمام سال های عمر برای فرد مصرف نماینده مفید است. با گذشت زمان، استفاده از خواص درمانی این گیاه رو به افزایش است و با استقبال بیشتری روبرو می گردد. امروزه در هند، محققان در حال آنالیز خواص این گیاه برای درمان سرطان هستند.

تمام قسمت های درخت چریش قابل استفاده است. برگ های باریک، پوست، دانه ها و گل های معطرش همگی خواص خاص خود را دارند.1

در اینجا بعضی از مهم ترین مزیت های روغن چریش را ذکر می کنیم:

مبارزه با حشرات رختخوابحشرات رختخواب بعضی از آفات شهری است که کنترل آن سخت است. نیش حشرات رختخواب چیزی است که همه ما می خواهیم از آن جلوگیری کنیم. آژانس حفاظت از محیط زیست گزارش داده است که استفاده از روغن چریش، می تواند در مقابله با حشرات رختخواب در خانه و در محیط های تجاری موثر باشد. در حقیقت، آژانس حفاظت از محیط زیست می گوید که روغن چریش، تنها آفت کش بیو شیمیایی است که برای استفاده در برابر حشرات رختخواب ثبت شده اند.

به عنوان یک حشره کش طبیعی استفاده می گرددچریش یک حشره کش سالم و طبیعی است. محققان پژوهشی در زمینه مبارزه با حشره ها انجام دادند. هدف از انجام این پژوهش و انتشار آن، یافتن روشی برای کنترل پشه با تکنولوژی پایین است که می تواند به وسیله مردم محلی، به ویژه در آفریقا انجام گردد. همان طور که مطالعه نشان می هد، برنامه های کنترل با استفاده از حشره کش های معمولی بسیار گران هستند. علاوه بر این، نگرانی های جدی محیط زیست در خصوص استفاده گسترده از حشره کش های معمولی وجود دارد. واضح است که به روش های جایگزینی احتیاج است که مؤثرتر، مقرون به صرفه تر و سازگار با محیط زیست هستند.

یاری به گیاهانچریش بعلاوه می تواند به تقویت سلامت گیاهان به وسیله تخریب آفات و بعلاوه قارچ یاری کند. در حقیقت، آژانس حفاظت از محیط زیست اشاره می نماید که روغن و عصاره چریش صد ها سال است که برای کنترل حشرات و بیماری های گیاهی مورد استفاده قرار گرفته است.2

از رشد انگل های ایجاد شده از زخم جلوگیری می نمایدکاربرد موضعی روغن چریش می تواند یک روش درمانی یاریی برای غلبه بر آلودگی زخم باشد. روغن چریش چرخه هورمونی انگل ها را هدف قرار داده و از فراوری مثل آنها جلوگیری می نماید.

به جای کشتن انگل ها، روغن چریش با محدود کردن رشد تخم آنها و مهار توانایی تغذیه آنها، رشد آنها را محدود می نماید. استفاده مکرر منجر به نابودی کامل انگل با گذشت زمان می گردد. بنابراین، برای این که روغن چریش در برابر زخم کار کند، باید به طور مرتب از آن بهره ببرید.

روغن چریش بعلاوه از علائم تورم، خارش و التهاب ناشی از این نوع از آلودگی انگلی، علائم را تسکین می بخشد.

آکنه را درمان می نمایدروغن چریش به علت خاصیت ضد باکتریایی و ضد التهابی دارای پتانسیل های زیادی به عنوان یک ماده طبیعی مراقبت از پوست است. این امر بخصوص در خصوص آکنه های هورمونی که معمولاً دارای یک پایه باکتری هستند صادق است.

اسیدهای چرب ضروری، از جمله اسید اولئیک، اسید استئاریک، اسید پالمیتیک و اسید لینولئیک که روغن چریش از آنها تشکیل شده است، برای از بین بردن باکتری های ایجاد نماینده آکنه با یکدیگر همکاری می نمایند.

در عین حال، اسید سالیسیلیک موجود در روغن به کاهش قرمزی پوست و التهاب مرتبط با این بیماری یاری می نماید. روغن چریش با بهبود خاصیت ارتجاعی پوست، پوست را قادر می سازد تا به ظاهر سالم برگردد.

در خصوص درمان آکنه، چریش به علت فعالیت چندین ماده سازنده که بین داروهای معمولی متداول است کار می نماید.

با پیری زودرس پوست مبارزه می نمایدروغن چریش غنی شده با اسیدهای چرب ضروری (EFAs)، تری گلیسیریدها، ویتامین E و کلسیم به عنوان یکی از برترین روغن های محافظ پوست، ضدعفونی نماینده پوست و ضد پیری در نظر گرفته شده است.

هرچه پیرتر می شویم، به علت کاهش سنتز کلاژن، پوست ما از بین می رود که خاصیت ارتجاعی خود را از دست بدهد. این با بالا رفتن سن ادامه می یابد. حمله مداوم رادیکال های آزاد باعث تسریع در بروز زودرس چین و چروک، خطوط ریز و سایر علائم پیری پوست می گردد.

در حالی که کاری برای بازگشت به جوانی برای شما نمی توان انجام داد، روش هایی وجود دارد که پیری پوست شما را به مراتب بهتر می نماید. روغن چریش می تواند با تحریک فراوری کلاژن، آغاز پیری زودرس پوست را به تأخیر بیندازد. کلاژن مهمترین پروتئین سازنده پوست است که به پوست شما یاری می نماید بافت، درخشش و سفتی جوانی خود را حفظ کند.

ویتامین E یکی از قوی ترین آنتی اکسیدان های طبیعی است و روغن چریش حاوی اندازه زیادی از آن است. ویتامین E به عنوان یک دستگاه محافظ رادیکال آزاد برای خنثی کردن فعالیت این عناصر ناپایدار عمل می نماید.

رادیکال های آزاد به وسیله استرس اکسیداتیو باعث آسیب بافت می شوند که به صورت خشکی پوست، ترک ها، چین و چروک ها، خطوط ریز و سایر علائم زودرس پیری پوست منعکس می گردد. استفاده از روغن چریش به پوست می تواند مانع از اکسیداسیون سلول های پوستی در دست رادیکال های آزاد گردد.

در خصوص پوست های بسیار خشک، اسیدهای چرب و ویتامین E موجود در روغن چریش برای ترمیم ترک ها به داخل منافذ نفوذ می نمایند.

زخم و کبودی را درمان می نمایدخواص روغن گیاه چریش برای بهبود پوست در طیف وسیعی از زخم ها از جمله بریدگی، کبودی، پارگی و سوختگی شناخته شده است. هنگامی که لایه سطحی پوست به خطر بیفتد، این روغن ضد میکروبی یک پوشش محافظ در برابر باکتری ها و سایر میکروارگانیسم هایی که می توانند زخم یا ضایعه را آلوده نمایند، فراهم می نماید.

این مرهم طبیعی پوست با اسیدهای بنزوئیک، اسید سالیسیلیک و گوگرد غنی شده است که همگی خاصیت ضد عفونی نماینده قابل توجهی دارند. روغن چریش نیز به علت داشتن اسید سالیسیلیک در تسکین درد و تب یاری می نماید.

علاوه بر بهبود سریع زخم، استفاده از روغن چریش در به حداقل رساندن خطر زخم یا تغییر رنگ پوست بعد از بهبودی یاری می نماید.

مطالعات بالینی بعلاوه حاکی از خاصیت ضد التهابی روغن چریش است که به خواص روغن گیاه چریش افزوده است. اگر می خواهید از ترمیم سریع و کامل پوست اطمینان حاصل کنید، کنترل التهاب مهم است. این روغن گیاهی بی خطر و مؤثر دارای ترکیباتی مناسب برای پوست است که شامل گلیسیریدها یا اسیدهای چرب، اسید مارگزیک، اسید بوتیریک و اثری از اسید والریک می باشد.

با زگیل مقابله می نمایدزگیل ها برآمدگی غیر سرطانی روی پوست هستند که به علت عفونت سطحی ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است. این ویروس معمولاً به وسیله نقض اپیدرم یا لایه محافظ بالای پوست، وارد بدن شما می گردد. بنابراین، هر نوع بریدگی یا پارگی در پوست شما می تواند راه را برای زگیل هموار کند.

یک مطالعه در سال 2010 که در ژورنال تحقیقات شیمیایی و دارویی منتشر شده است، تأثیر کارآیی روغن چریش را به عنوان یک درمان ضد ویروسی برای زگیل ها تایید می نماید. هنگامی که این معجون درمانی به طور مستقیم بر روی پوست آسیب دیده اعمال می گردد، با ویروس آلوده نماینده ارتباط برقرار می نماید تا بتواند تکثیر آن را مهار کند.

علاوه بر جلوگیری از انتشار عفونت، روغن چریش بعلاوه حاوی ترکیبات ضد درد، ضد التهابی و کاهش دهنده تب است که می تواند باعث بهبودی کامل پوست در محل زگیل گردد.3

شوره سرشوره سر در افرادی که پوست سرشان چرب و یا خشک است، دیده می گردد که در بسیاری از موارد، روغن چریش آن را درمان می نماید. برگ های چریش را در روغن نارگیل بجوشانید و با آن پوست سر را ماساژ دهید.

خارش پوست سرچریش باکتری های خارش زا را از بین می برد و استفاده از آن یکی از برترین راه های مقابله با خارش پوست است.

ریزش موماساژ پوست سر با روغن چریش به بهبود گردش خون و رشد مو یاری می نماید وبا تقویت کردن فولیکول های مو از ریزش مو جلوگیری می نماید.

پوست سر بد بوگاهی اوقات وجود باکتری بیش از حد روی پوست سر، باعث بد بو شدن پوست و موی سر می گردد . شما می توانید با استفاده از روغن چریش یا ماسک موی تهیه شده از مخلوط برگ های چریش و آب این مشکل را رفع کنید.

شنمایندگی مومشکلی که بسیاری از زنان با آن روبرو می شوند، شکستگی مو است. برای رهایی از این مشکل، باید رشته های مو را مرطوب نگه داشت. بنابراین هفته ای یکبار پوست سر را با این روغن چرب کنید.

آکنه پوست سربسیاری از مردم از آکنه پوست سر رنج می برند که می تواند بدتر از آکنه روی صورت باشد زیرا به تاول های قرمز و بزرگ تبدیل می گردد. روغن چریش با کاهش التهاب، جوش ها و آکنه پوست سر را درمان می نماید.

پوست سر چربروغن چریش را مستقیم روی پوست سر بمالید تا با ایجاد تعادل چربی در پوست سر این مشکل رفع گردد.4

پی نوشت:

1.www.oiltti.com

2.www.hidoctor.ir

www.7ganj.ir.3

4.www.namnak.com

منبع: راسخون
انتشار: 2 آذر 1400 بروزرسانی: 2 آذر 1400 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 1669

به "خواص روغن گیاه چریش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواص روغن گیاه چریش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید