خبرنگاران آسترازنکا جایگزین جدی واکسن آمریکایی فایزر

به گزارش آفتاب صبا، تهران- خبرنگاران- واکسن محصول مشترک شرکت آسترازنکا و دانشگاه آکسفورد انگلیس که ارزانتر از بعضی دیگر از واکسن ها از جمله فایزر ارزیابی شده، به سرعت در حال دریافت تاییدیه در کشورهای اروپایی است.

خبرنگاران آسترازنکا جایگزین جدی واکسن آمریکایی فایزر

واکسن آسترازنکا پس از واکسن های ساخت شرکت فایزر و مدرنا به نظر با اینکه درصد تاثیرگذاری کمتری نسبت به آنها دارد اما در حال دریافت مجوز برای واکسیناسیون در کشورهای اروپایی است.

آژانس تنظیم داروها و محصولات بهداشتی و همچنین کمیته مشترک واکسیناسیون و ایمن سازی انگلیس اعلام کردند که تزریق اولین دوز از این واکسن از سه هفته پس از ایمن سازی حدود 70 درصد اثرگذاری دارد.

به نوشته تارنمای شبکه خبری اسکای نیوز، داده ها نشان می دهد که هنگام تزریق دومین دوز از این واکسن سه ماه پس از تزریق دوز اول، تاثیر گذاری واکسن بیش از 80 درصد می گردد.

اگرچه واکسن فایزر/بیونتک و مدرنا که کشورهای زیادی درخواست خرید آن را داده اند، به ترتیب 95 و 94 درصد اثر گذاری دارند.

بر اساس این گزارش ، به تازگی دولت انگلیس این واکسن برای درمان بیماری کووید-19 را که ارزان تر و توزیع آن راحت تر از بعضی دیگر از رقبای خود است، برای استفاده تایید کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مقام های ارشد در حوزه فراوری واکسن آلمان اعلام کردند که برلین انتظار دارد که اتحادیه اروپا واکسن آسترازنکا که روز چهارشنبه توسط انگلیس مورد تایید نهاده شد را تایید کند.

همچنین خبرگزاری فرانسه گزارش داد که انتظار می رود دولت آمریکا مجوز واکسن مزبور را تایید کند.

حمایت آلمان از این واکسن درحالی است که کشورهای عضو اتحادیه اروپا به دنبال تکمیل زنجیره واکسیناسیون خود با استفاده از واکسن های مختلف هستند. کشورهای اروپایی هفته گذشته استفاده از واکسن فایزر- بیونتک تنها واکسن مورد تایید اتحادیه اروپا را شروع کردند.

آلمان به سرعت کارزار واکسیناسیون را با مجموع تزریق بر روی 78 هزار نفر شروع کرد اما بعدها کارزار به علت کمبود در مراکز واکسیناسیون به صورت موقتی متوقف شد.

انگلیس نخستین کشوری است که واکسن آسترازنکا/آکسفورد را تایید نموده است و این واکسن روز 4 ژانویه (15 دی) به صورت رسمی عرضه می گردد. انگلیس چند هفته قبل به عنوان اولین کشور دنیا واکسیناسیون با استفاده از محصول شرکت فایزر/ بیونتک را شروع نموده بود.

آسترازنکا وعده داده است که صدها میلیون دوز از واکسن خود را در اختیار کشورهای کم درآمد قرار دهد. این واکسن بر خلاف محصولات رقیب خود به علت اینکه احتیاج به نگهداری در دمای انجماد ندارد، انتقال و توزیع آن در کشورهای در حال توسعه آسان تر است.

با توجه به قیمت مناسب این واکسن که تفاوت قیمت آن هنوز با رقبایش اعلام نشده است و همچنین نحوه توزیع و انتقال راحت آن، انتظار می رود آسترازنکا به راحتی در بعضی از نقاط دنیا بتواند جایگزینی برای فایزر گردد چرا که این شرکت وعده ارائه محصول خود به کشورهای کم درآمد را نیز داده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 17 بهمن 1399 بروزرسانی: 17 بهمن 1399 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 1222

به "خبرنگاران آسترازنکا جایگزین جدی واکسن آمریکایی فایزر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران آسترازنکا جایگزین جدی واکسن آمریکایی فایزر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید