تلاش جهادی برای رونق و توسعه تولید داخلی

به گزارش آفتاب صبا، خبرنگاران/خراسان رضوی رئیس بنیاد بهره وری موقوفات آستان قدس رضوی در سفر به شهرستان نیشابور از کارخانه نخریسی و نساجی خسروی خراسان بازدید و بر تقویت پشتیبانی ها برای رونق تولید و توسعه این کارخانه تاکید کرد.

تلاش جهادی برای رونق و توسعه تولید داخلی

مالک رحمتی ضمن بازدید از سالن های ریسندگی، بافندگی و منسوجات این کارخانه، با مهندسان و کارگران کارخانه گفتگو کرد و سپس در نشست با اعضای هئیت مدیره کارخانه، درباره اهداف و برنامه های آستان قدس در این حوزه نکاتی را مطرح نمود.

وی گفت: کارخانه نخریسی و نساجی خراسان از جمله کارخانه های وابسته به آستان قدس رضوی است که بر حمایت و پشتیبانی از آن تاکید داریم، چرا که این صنعت برای کشور استراتژیک بوده و از قدیمی ترین صنایع بشری است.

رحمتی ادامه داد: لباس و پوشاک همواره جزو نیازهای اساسی مردم بوده و هست و بایستی در این زمینه به خودکفایی برسیم. در گذشته آغاز خوبی برای رشد این صنعت در کشور آغاز شد اما به دلیل بی برنامگی و عدم حمایت عملیاتی و جدی از این صنعت، طی دو دهه گذشته این صنعت بسیار ضعیف شد، در حالی که بر اساس برنامه و سند چشم انداز 20 ساله کشور در افق 1404 ایران می بایست جزو 50 کشور برتر صادراتی دنیا می شد اما متاسفانه به دلیل فقدان حمایت هوشمند و اثر گذار از این صنعت توسط دولت ها، همواره شاهد کوچک شدن این صنعت استراتژیک در کشور بودیم.

رئیس بنیاد بهره وری موقوفات آستان قدس رضوی شرح داد: بنابراین معتقدیم باید در این صنعت با تکیه بر توان و ظرفیت های داخلی، توسعه و رشد داشته باشیم و این جزو اولویت های ما در سال پیش رو خواهد بود.

وی افزود: صنعت نساجی در کشور سابقه ای درخشان دارد. ما در گذشته توانایی تولید بخش عمده پوشاک و پارچه های مورد نیاز کشور را در داخل تولید می کردیم اما به مرور به دلیل چالش های اساسی که در این صنعت به وجود آمد تولید جای خود را به واردات داد، به همین دلیل شرایط فعلی این صنعت قابل قبول نیست و متاسفانه منجر به افزایش واردات پوشاک، پارچه و حتی چادر مشکی شده است.

رئیس بنیاد بهره وری موقوفات آستان قدس رضوی شرح داد: این اتفاق در حالی رخ داده که صنعت نخریسی و نساجی کشور می تواند مانند گذشته پویا باشد و علاوه بر تامین نیاز داخل، در حوزه صادرات و ارزآوری نیز اثرگذار باشد.

رحمتی تحقق اهداف مدنظر برای احیای این صنعت را نیازمند الزاماتی دانست و گفت: در گام اول نیازمند تدوین قوانین و دستورالعمل های حمایتی و تشویقی از این صنعت توسط مجلس و وزارت صمت هستیم که بسیار اثر گذار خواهد بود.

ضرورت کاهش واردات مواد اولیه با تقویت تولید داخلی

وی افزود: دومین نیاز ضروری، تلاش برای کاهش واردات مواد اولیه این صنعت با استفاده از ظرفیت های داخلی و طراحی نظام تشویقی برای کشت پنبه، نوغان داری و دیگر نیازهای اولیه است.

رئیس بنیاد بهره وری موقوفات آستان قدس رضوی ادامه داد: سومین نیاز اساسی، تقویت صنایع تولیدکننده ماشین آلات نساجی و حمایت از شرکت های دانش بنیان است تا ماشین آلات قدیمی و فرسوده کارخانجات با ماشین آلات داخلی جایگزین شود.

وی افزود: اقدام دیگر نیز ضرورت سرمایه گذاری جدی در فناوری های به روز با رویکرد خلق زنجیره ارزش است، چرا که این صنعت به دلیل ماهیت آن، اگر رونق پیدا کند عامل رشد چندین حوزه دیگر از جمله کشاورزی، ماشین سازی، کارگاه های تولیدی متوسط و بسیاری از کسب و کارهای خانگی خواهد شد و می توان با سرمایه گذاری اندک علاوه بر تولید مواد اولیه، اشتغال زایی پایدار می شود در کشور ایجاد کرد.

مسئولیت سنگین برای تحقق شعار سال

به گزارش آستان نیوز رئیس بنیاد بهره وری موقوفات آستان قدس رضوی در ادمه گفت: با توجه به مشخص شعار تولید؛ پشتیبانی ها، مانع زدایی ها برای سال 1400 توسط رهبر معظم انقلاب، مسئولیت ما در این حوزه سنگین تر از گذشته است و باید تلاش هایمان برای پشتیبانی از تولید و مانع زادیی از راستا آن را بیشتر کنیم. بر همین اساس آستان قدس رضوی پشتیبانی های خود از کارخانه نخریسی و نساجی خراسان را تقویت خواهد کرد و تلاش می کنیم با رفع موانع پیش پای این صنعت و برخی از چالش ها، بستر رونق تولید و توسعه آن را با رعایت ادبیات سرمایه گذاری فراهم کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 فروردین 1400 بروزرسانی: 22 فروردین 1400 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 1351

به "تلاش جهادی برای رونق و توسعه تولید داخلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تلاش جهادی برای رونق و توسعه تولید داخلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید