اقدامات یکجانبه آمریکا باعث بازگشت به بربریت می شود

به گزارش آفتاب صبا، معاون حقوقی رئیس جمهور با انتقاد از سیاست های آمریکا علیه کشورهای مستقلی چون ایران اظهار کرد: مسیری که آمریکایی ها علیه دیگر کشورها آغاز کرده اند به مدنیت ختم نمی شود بلکه نوعی بازگشت به بربریت است.

اقدامات یکجانبه آمریکا باعث بازگشت به بربریت می شود

به گزارش آفتاب صبا، لعیا جنیدی عصر روز چهارشنبه در نشست مالی جهانی و تحریم ها که در دانشگاه الزهرا برگزار شد، در باره اقدامات آمریکا علیه ایران و دیگر کشورهایی که با سیاست این کشور همسو نیستند اظهار کرد: این اقدامات به هیچ وجه مآغاز نیست و بر خلاف اصل سرزمینی بودن قوانین و همچنین نقض تجارت آزاد است.

این مقام مسئول در دولت با تاکید بر اینکه اقدامات آمریکا خلاف یکی از سنتی ترین قواعد بین الملل یعنی اصل سرزمینی بودن قوانین است که در این ارتباط می توان به اقدام آمریکا در تصویب قوانینی چون داماتو، کاستا و همچنین تحریم بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی کشور اشاره کرد، گفت: آمریکا با تکیه بر قوانین خود کوشش دارد در ارتباط با تعاملات دیگر کشورها نیز دخالت کند و برای آنها مشخص تکلیف کند.

وی با بیان اینکه در دو قرن اخیر شاهد انجام اقدامات موثری در حوزه تقنین و قضا در حمایت از اقتصاد جهانی و بازار آزاد و تسهیل اقتصاد آزاد بوده ایم گفت: ایالات متحده با اعمال تحریم ها علیه دیگر کشورها در حال رشته کردن این کوشش ها و کوشش هاست و به نوعی در حال بازگشت به راستای است که پیش از این طی شده است.آمریکا حوزه تقنین خود را در خدمت محدود کردن تجارت آزاد قرار داده و این موضوعی است که باید باعث نگرانی فعالان مالی باشد.

جنیدی با بیان اینکه پیش از این حوزه تقنین در عرصه جهانی به دنبال تسهیل تجارت آزاد بود، ولی اکنون آمریکایی ها با ایجاد فشار به دنبال ایجاد محدودیت هستند، گفت: حوزه قضا نیز قرار بود که امنیت مورد نیاز را برای تجارت آزاد ایجاد کند، ولی آمریکایی ها در راستا سلب امنیت در این حوزه حرکت می کنند. چنانکه می بینید که دادگاه های آمریکا راه به راه با شکستن قواعد بین المللی احکامی را صادر می کنند که راستا فعالیت تجارت آزاد را تحت تاثیر قرار می دهد و از دیگر سو با فشارهای خود باعث شده اند که سطح شکایت در این ارتباط در نهادهای بین المللی داوری با مشکل روبرو شود یا رای این نهادها در اجرا با مسائل جدی روبرو باشد.

وی با بیان اینکه ما قاعده مصونیت دولت ها و مصونیت قضایی دولت های خارجی را پذیرفته ایم و به آن پایبندیم، گفت: وقتی آمریکایی ها راه به راه اصل سرزمینی بودن قوانین را نادیده می گیرند و به حاکمیت سرزمین ما تعرض می کنند و به دادگاه های خود به نام انجام برخی از شبه جرم ها که آنها مدعی آن هستند اجازه صدور احکام علیه ایران می دهند ما نیز در همین چارچوب مجبور به انجام اقدامات متقابل می شویم. چنانکه قوانینی در کشور دراین راستا تصویب کردیم و طرح های مختلفی نیز از سوی کنندگان مجلس در این ارتباط بعضا جهت انجام اقدام علیه آمریکا یا مقامات آمریکایی مطرح می شود.

وی با بیان اینکه نتیجه اقدامات آمریکا باعث به هم خوردن نرم ها و نهادهای بین المللی و همچنین مدنیت در این عرصه می شود، گفت: در واقع آمریکا در حال حاضر به نوعی آغاز کننده جنگ تقنینی - قضایی و تعرفه ای و مالی در جهان است و انتهای روندی که آنها آغاز کرده اند نه تنها به مدنیت ختم نمی شود بلکه باعث بازگشت بربریت خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 آبان 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 250

به "اقدامات یکجانبه آمریکا باعث بازگشت به بربریت می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقدامات یکجانبه آمریکا باعث بازگشت به بربریت می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید