آیا راه دیگری به جز انتقال آب دریای خزر وجود ندارد؟

به گزارش آفتاب صبا، در حالی که وزارت نیرو می گوید راهی به جز انتقال آب از دریای خزر برای جبران کم آبی فلات مرکزی وجود ندارد، یک استادیار ژئوشیمی زیست محیطی دریایی دانشگاه تهران ضمن انتقاد از تصمیم سازمان حفاظت محیط زیست برای موافقت با انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی گفت که راهکارهای ساده تری برای تامین آب در فلات مرکزی کشور وجود دارد.

آیا راه دیگری به جز انتقال آب دریای خزر وجود ندارد؟

به گزارش ایسنا، وزارت نیرو به سازمان حفاظت محیط زیست اعلام نموده است که راهی به جز انتقال آب از دریای خزر برای جبران کم آبی فلات مرکزی وجود ندارد. این موضوع در حالی بیان می گردد که به گفته عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، بخش کشاورزی در ایران حدود 80 تا 90 درصد آب مصرفی تجدیدپذیر را به خود اختصاص داده است. از سوی دیگر سیستم آبیاری کشاورزی در کشور به گونه ای است که بیش از 50 درصد این آب اتلاف می گردد.

عبدالرضا کرباسی در پاسخ به این پرسش که آیا راهکارهای دیگری به جز انتقال آب از دریای خزر وجود ندارد، گفت: انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی سرمایه گذاری زیادی می خواهد علاوه بر آن تبعات زیست محیطی به همراه دارد بنابراین وزارت نیرو با یاری دستگاه های دیگر می تواند از راهکارهای باصرفه تری برای مقابله با خشکسالی و تامین آب سمنان استفاده کند.

وی ادامه داد: برای مثال ما در بخش کشاورزی حدود 40 تا 60 درصد اتلاف آب داریم در حالی که سالانه حداقل 15 میلیارد متر مکعب آب در بخش کشاورزی قابل صرفه جویی است بنابراین می توان به جای صرف هزینه برای واحدهای نمک زدا، آبیاری قطره ای را در زمین های کشاورزی اجرا و آب صرفه جویی شده در این بخش را به مناطق مختلف کشور منتقل کنیم.

این استادیار ژئوشیمی زیست محیطی دریایی دانشگاه تهران به بیان راهکاری برای تامین آب فلات مرکزی پرداخت و گفت: تعداد زیادی رودخانه به دریای خزر می ریزند که نقش مهمی در تامین آب دریای خزر ندارند چون حدود 85 درصد آب دریای خزر از رودخانه ولگا تامین می گردد بنابراین با رعایت حق آبه دریاچه می توان از آب شیرین این رودخانه ها استفاده کرد بدون آن که احتیاج به عملیات پرهزینه شیرین کردن آب داشته باشیم.

کرباسی در انتها با اشاره به اینکه متاسفانه به جای انتخاب راه های کم هزینه تر و آسان تر، گزینه انتقال آب از دریای خزر را روی میز گذاشته ایم، گفت: دمای پساب و شورآبی که قرار است در دریا تخلیه گردد با دمای آب دریای خزر تفاوت دارد و می تواند سبب آلودگی حرارتی در دریا گردد و فلزات سنگینی را به آب دریاچه اضافه کند که روی آبزیان تاثیر داشته باشد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 14 آذر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 288

به "آیا راه دیگری به جز انتقال آب دریای خزر وجود ندارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا راه دیگری به جز انتقال آب دریای خزر وجود ندارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید