آیا آمریکا می تواند گریس 1 را توقیف کند؟

به گزارش آفتاب صبا، یک کارشناس ارشد مسائل سیاست خارجی اظهار کرد: این احتمال وجود دارد که دولت آمریکا - مطابق توافقاتی که احیاناً با دولت جبل الطارق دارد -تلاش کند حکم دادگاه داخلی خود را در نظام حقوقی جبل الطارق و دادگاه آن به شناسایی و تصویب برساند و از این طریق، با طی کردن روند دادرسی مختص به احکام خارجی، کنترل کشتی گریس 1 (آدریان دریا) را در دست بگیرد.

آیا آمریکا می تواند گریس 1 را توقیف کند؟

رضا نصری، در گفت وگو یا آفتاب صبا در پاسخ به سووالی در خصوص احتمال اجرایی شدن حکم اخیر دادگاهی در آمریکا در ارتباط با توقیف نفت کش گریس 1 در آبهای آزاد یا منطقه جبل الطارق گفت: دو سناریو در این ارتباط متصور است. اول اینکه دولت آمریکا -مطابق توافقاتی که احیاناً با دولت جبل الطارق دارد- کوشش کند حکم دادگاه داخلی خود را در نظام حقوقی جبل الطارق و دادگاه آن به شناسایی و تصویب برساند و از این طریق، با طی کردن روند دادرسی مختص به احکام خارجی، کنترل کشتی را در دست بگیرد. البته، این کار هم چندان آسان نیست و مستلزم طی شدن مراحل قانونی است که چالش های خاص خود را دارد. چه بسا -اگر برنامه آمریکا همین باشد- این کوشش توسط خود مقامات جبل الطارق در دادگاه به چالش کشیده گردد و اگر نهایتاً با ملزومات حقوقی یا سیاست و منافع ملی بریتانیا و جبل الطارق در تعارض تشخیص داده گردد، ناکام بماند.

این حقوقدان بین المللی گفت: سناریوی دوم می تواند این باشد که دولت آمریکا بخواهد -بدون اینکه از نظام حقوقی جبل الطارق عبور کند- با استناد به همین حکم مستقیماً جهت توقیف این کشتی در آب های آزاد اقدام کند. البته این سناریو نیز با حقوق بین الملل -اعم از موازین منشور، موازین حقوقی حاکم بر آب های آزاد و اصول مربوط به کشتی رانی- به شدت در تعارض است. در حکمی که دادگاه فدرال آمریکا صادر نموده، به نقض چند قانون آمریکایی اشاره شده و به ضابطین قضایی این کشور دستور داده شده کشتی را به قلمروی قضایی دادگاه منتقل نمایند. اما طبیعتاً، از آنجا که چنین کاری نمی تواند توسط پلیس و ضابطین قضایی معمول آمریکا انجام گردد، ضروری است وزارت دفاع یا رئیس جمهور آمریکا بواسطه یک فرمان نظامی و به وسیله ارتش این کشور این کار را انجام دهد. یعنی در عمل مرتکب یک تعرض نظامی و توسل به زور علیه منافع ایران گردد که این کار هم با موازین منشور سازمان ملل و هم با قوانین داخلی جاری در آمریکا -که به اذعان کنگره حق توسل به قوای نظامی علیه ایران را نمی دهد- مغایرت دارد. البته، از آنجا که دولت ترامپ دولت نامتعارف و قانون شکنی است، ضروری است تدابیر لازم برای پیشگیری از چنین کاری فراهم گردد.

نصری گفت: نکته دیگر اینکه حتی اگر دولت آمریکا برای توقیف این کشتی خاص اقدام نکند، صرفِ صدور این حکم و تبلیغاتی که پیرامون آن صورت خواهد گرفت، نزد سایر دولت ها و صاحبان کشتی ها این ذهنیت غلط را ایجاد خواهد نمود که -در صورت کار با ایران- قوای نظامی آمریکا مجوز توقیف کشتی های آن ها را خواهند داشت. احتمالاً یکی از اهداف دولت ترامپ هم ایجاد همین فضای منفی روانی است. در نتیجه ضروری است برای پیشگیری از شکل گیری این فضا هم تدابیر لازم اندیشیده گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 شهریور 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 63

به "آیا آمریکا می تواند گریس 1 را توقیف کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا آمریکا می تواند گریس 1 را توقیف کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید