شروع طرح سلامت نوروزی اورژانس از 25 اسفند، بکارگیری اورژانس ریلی و دریایی در نوروز 1400

به گزارش آفتاب صبا، سخنگوی سازمان اورژانس کشور از شروع طرح سلامت نوروزی سال 1400 از 25 اسفند ماه امسال اطلاع داد و گفت: با 3000 پایگاه اورژانس، 5500 دستگاه آمبولانس، 64 دستگاه اتوبوس آمبولانس، 47 فروند بالگرد اورژانس و پنج شناور دریایی کوشش می کنیم که طرح سلامت نوروزی را شروع کنیم.

شروع طرح سلامت نوروزی اورژانس از 25 اسفند، بکارگیری اورژانس ریلی و دریایی در نوروز 1400

مجتبی خالدی در گفت و گو با خبرنگاران، با اشاره به طرح سلامت نوروزی 1400 و چگونگی اجرای آن اظهارکرد: طبق دستور دکتر نمکی وزیر بهداشت سال جاری مسئولیت طرح سلامت نوروزی برای دکتر کولیوند رییس سازمان اورژانس کشور ابلاغ شده است و با توجه به شرایط کرونا انتظار سفرها را نداریم، اما به جهت اینکه باید آمادگی لازم در این حوزه صورت گیرد طرح سلامت نوروزی را از 25 اسفندماه شروع می کنیم و این طرح تا 14 فروردین ماه سال 1400 ادامه خواهد داشت.

سخنگوی سازمان اورژانس کشور گفت: این طرح در تمام حوزه های مرتبط با سلامت در وزارت بهداشت و در سازمان های همکار ما انجام خواهد شد، طبیعتاً یکی از سازمان هایی که به صورت ویژه باید برنامه ریزی انجام دهد اورژانس پیش بیمارستانی است.

اورژانس پیش بیمارستانی بیشترین احتیاج مردم در نوروز

وی با بیان اینکه بیشترین احتیاج مردم در طول مدت طرح سلامت نوروزی، اورژانس های پیش بیمارستانی است، گفت: با 3000 پایگاه اورژانس، 5500 دستگاه آمبولانس، 64 دستگاه اتوبوس آمبولانس، 47 ففرایند بالگرد اورژانس و پنج شناور دریایی کوشش می کنیم که طرح سلامت نوروزی را شروع کنیم و تمام کوشش ما این است که دسترسی مردم برای خدمات اورژانسی در تمام نقاط ایران، فراهم باشد.

تهیه دستورالعمل ویژه طرح نوروزی

خالدی درباره اقداماتی که در این زمینه تا کنون اجرا شده است، گفت: دستورالعمل ویژه طرح تهیه شده و در حال آماده شدن است که برای تمام روسای دانشگاه ها ارسال گردد.

وی اضافه کرد: این طرح فقط مخصوص اورژانس پیش بیمارستانی نیست و برای تمام مراکز درمانی از جمله دولتی و خصوصی اجرا خواهد شد، همچنین اقدامات خوبی توسط کارشناسان بهداشت وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی انجام خواهد گرفت و همچون سال های قبل طرح سلامت نوروزی، رسیدگی به تمام اقدامات بهداشتی، آنالیز مراکز اقامتی، رفاهی و مراکز تهیه و توزیع غذا به صورت ویژه توسط کارشناسان بهداشتی، بازرسی و ارایه توصیه های لازم برای ارتقاء سطح بهداشتی با توجه به شرایط ویژه ای که در مورد کرونا مطرح است، انجام خواهد شد.

نوروز 1400 شهرهای قرمز مهمانپذیر نخواهند بود

وی در ادامه با ارائه توصیه هایی به مردم در ایام نوروز گفت: طرح سلامت نوروزی مطابق با دستورالعمل و پروتکل های کرونا انجام خواهد شد، یعنی شهرهایی که در طول طرح توسط ستاد ملی مبارزه با کرونا قرمز عنوان شوند، طبیعتاً مهمانپذیر نخواهند بود و این توصیه را حتما هموطنان رعایت نمایند که همچنان داشتن ماسک، رعایت فاصله اجتماعی، رعایت بهداشت از الزاماتی است که طرح سلامت نوروزی به آن می پردازد و انتظار داریم که توسط تمام مردم عزیز رعایت گردد.

اعلام مسائل بهداشتی و سلامتی نوروزی شهفرایندان به وسیله 190

وی ادامه داد: ما برای بازرسی هایمان هم از دانشگاه و هم از وزارت بهداشت برای آنالیز فرایند ارائه خدمات در طرح سلامت نوروزی نیرو اعزام می کنیم و خواهش من این است اگر هموطنان مسئله ای در زمینه بهداشتی و سلامتی داشتند بدون احتیاج به پیش شماره با شماره 190 تماس بگیرند و نکاتی که مورد احتیاج هست را اطلاع دهند تا آنالیز گردد.

بکارگیری اورژانس ریلی و دریایی در طرح سلامت نوروزی 1400

خالدی در مورد به کارگیری اورژانس ریلی و دریایی در طرح سلامت نوروزی نیز گفت: چند اقدام متفاوت را در طرح سلامت 1400 داریم که اولین آن طرح امداد ریلی است که در چند نقطه واگن های آمبولانسی را طراحی کردیم، البته امیدواریم در طرح سلامت نوروزی به آن احتیاج نگردد، چرا که عموما برای مصدوم های انبوه یا بیماران تعداد بالا به کار گرفته می گردد که البته این آمادگی هم ایجاد شده است.

طراحی آمبولانس های دریایی

وی اضافه کرد: در مورد شناورهای دریایی یا آمبولانس دریایی، پنج ففرایند شناور استاندارد دریایی که آمبولانس دریایی محسوب می شوند را در سازمان اورژانس کشور طراحی کردیم و در حال ارائه خدمات به خصوص به جزایر جنوبی کشور هستیم، بهطوریکه این آمبولانس بیماران و مصدومان جزایر را به مرکز بیمارستان های تخصصی یا مراکز درمانی تخصصی و فوق تخصصی منتقل می نماید.

خالدی در مورد توصیه های اجرا شده به مراکز درمانی اظهار کرد: توصیه شده که اورژانس های مراکز درمانی به صورت ویژه فعال باشند؛ چند بخش مثل بخش های ویژه، آی سی یو، بخش مراقب های بیماران قلب، سی سی یو، بخش های دیالیز، بخش اقدامات کلینیکی یا پاراکلینیکی و... باید فعالیت صد درصدی خود را حفظ نمایند.

وی اضافه کرد: می خواهیم این اطمینان خاطر را ایجاد کنیم که مردم عزیز احساس ننمایند اگر تعطیلات نوروزی وجود دارد کم و کسری در ارائه خدمات حوزه سلامت صورت می گیرد. به همین دلیل تمام کوشش خود را انجام می دهیم. به همین دلیل با سازمان نظام پزشکی، سازمان انتقال خون و تمام سازمان های همکار، مثل بیمارستان های مراکز خصوصی یا حتی نظامی هماهنگی های لازم اجرا شده است تا طرح سلامت نوروزی 1400 از سال های گذشته قوی تر باشد.

وی در انتها تاکید نمود: در طرح نوروزی سال 1400 از تمام امکانات خود استفاده خواهیم کرد تا تمام هموطنان ما در سراسر کشور با کمترین مشکل و گرفتاری به خدمات لازم دسترسی داشته باشند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 اسفند 1399 بروزرسانی: 28 اسفند 1399 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 1302

به "شروع طرح سلامت نوروزی اورژانس از 25 اسفند، بکارگیری اورژانس ریلی و دریایی در نوروز 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع طرح سلامت نوروزی اورژانس از 25 اسفند، بکارگیری اورژانس ریلی و دریایی در نوروز 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید