7 نوع مختلف گردن درد

به گزارش آفتاب صبا، اگر شما هم از درد گردن خود رنج می برید، بدانید که تنها نیستید و افراد زیادی در این دسته قرار دارند. طبق تخمین دکترها، از هر 10 نفر، 7 نفر آنها در مراحلی از زندگی خود از این مشکل رنج می برند. اما اگر بخواهید از هر یک از این افراد برای توصیف درد گردنشان بپرسید، احتمالا داستان های متفاوتی خواهید شنید.

7 نوع مختلف گردن درد

با توصیف واضح و روشن علائم درد گردن خود، یا ترکیبی از علائم می توانید به دکتر خود یاری کنید تا بهتر متوجه گردد که علت درد گردن شما چیست و چگونه می توان آن را بهبود بخشید.

در ادامه به رایج ترین انواع گردن درد می پردازیم:

1- درد عضلانی

درد و تیر کشیدن عضلات گردن یا شانه، ممکن است در واکنش به فعالیت فیزیکی شدید و زیاد یا استرس های عاطفی رخ دهد. در چنین شرایطی عضلات گردن دچار گرفتگی و درد می گردد.

2- اسپاسم یا گرفتگی عضلات

این مشکل زمانی اتفاق می افتد که عضلات گردن به شدت سفت شوند. در چنین شرایطی ممکن است گردن شما درد بگیرد و احساس سفتی و گرفتگی در گردن خود کنید و بعلاوه امکان دارد نتوانید سر خود را زیاد تکان دهید و بچرخانید. هنگامی که با درد گردن از خواب بیدار می شوید احتمالا دچار اسپاسم عضلانی شده اید. اسپاسم عضلانی می تواند منجر به آسیب عضلانی گردد، اما ممکن است در پاسخ به یک مشکل دیسک نخاعی، مشکل عصبی و یا حتی استرس عاطفی نیز بوجود آید. با اینحال اغلب علت روشنی وجود ندارد.

3- سردرد

گردن درد مرتبط با سردرد اغلب در پشت سر و بالای گردن احساس می گردد و معمولا نتیجه تنش یا اسپاسم عضلانی است. در این مواقع گردن شخص تیر می کشد البته ممکن است شخص در گردن خود احساس سفتی یا درد داشته باشد.

4- درد در مهره گردن

این درد اغلب به عنوان درد عمیق، تیز یا تیر کشیدن توصیف می گردد و به علت مشکل در بخشی از مهره های گردن است. در چنین دردی اگر فرد سر خود را به سمت قسمت آسیب دیده گردن خود بچرخاند، دردش تشدید می گردد و ممکن است این درد به بالای کمر و شانه ها نیز کشیده گردد. چنین دردی ممکن است در صبح یا بعد از یک دوره عدم فعالیت بدتر گردد.

5- درد عصبی

تحریک ریشه های اعصاب نخاعی سبب چنین دردی می گردد که ممکن است زودگذر، شدید یا حس سوزن سوزن شدن داشته باشد. بسته به عصب درگیر، درد ممکن است به بازو ها و یا حتی به دست برسد.

6- درد ارجاعی

درد ارجاعی، دردی در یک قسمت از بدن است که باعث می گردد قسمت دیگر بدن درد کند. به عنوان مثال درد گردنی که با فشار آوردن به خود بدتر می گردد ممکن است به علت مسائل قلبی در فرد باشد، یا درد گردنی که هنگام غذا خوردن رخ می دهد ممکن است به علت یک مشکل در مری باشد.

7- درد استخوانی

درد در مهره های مربوط به گردن خیلی کمیاب تر از درد در بافت های نرم گردن است و با درد مفصلی گردن تفاوت دارد. درد استخوانی به مراقبت پزشکی احتیاج دارد زیرا ممکن است علامت یک مشکل سلامتی جدی باشد.

منبع: فوت و فن / health.harvard.edu
انتشار: 18 مرداد 1401 بروزرسانی: 18 مرداد 1401 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 1912

به "7 نوع مختلف گردن درد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 نوع مختلف گردن درد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید