10 نظریه عجیب درباره دنیا هستی

به گزارش آفتاب صبا، چرا دنیا به این شکل است؟ دانشمندان شیوه های زیادی برای شرح کیهان کشف نموده اند که منجر به ایده هایی دیوانه کننده شده است. از سناریوی شاخه ای از دنیا گرفته که به شناور شدن دنیا در فضایی با ابعاد بالاتر می پردازد گرفته تا نظریه Big Splat یا فروپاشی بزرگ که توصیف می نماید که چگونه یک دنیا حاصل از فروپاشی درونی پدید می آید.

10 نظریه عجیب درباره دنیا هستی

در اینجا بعضی از عجیب ترین ایده ها درباره دنیا هستی را مطرح می کنیم.

1- دنیا غشایی

جنبه ای از دنیا که ما آن را ثابت و مسلم می دانیم این است که دنیا سه بعدی است. یعنی سه جهت عمود بر هم وجود دارد که می توانید در آن ها حرکت کنید. با این حال، بعضی نظریه ها بعد فضایی دیگری را، که ما نمی توانیم مستقیماً آن را درک کنیم در جهت دیگر نشان می دهند. به این ترتیب دنیا ما یک غشاء سه بعدی است که در داخل یک توده شناور است.

هر چند که فهم چنین وضعیتی پیچیده به نظر می رسد، اما تصویری که این نظریه ارائه می نماید چندین مشکل در فیزیک را حل می نماید. به اسم مثال، فیزیکدانان نظری، نسخه ای از دنیا شاخه ای را پیشنهاد کردند که عدم تقارن در نیروهای زیر اتمی را ما شرح می دهد و دلیل آن را وجود دنیا های موازی با ما می داند. بعلاوه می توان با میزان گیری امواج گرانشی ساطع شده از سیاهچاله بحث اتصال یک غشا به غشای دیگر را شرح داد.

2- فروپاشی بزرگ

در آینده ای دور، کهکشان ها خاتمه آنقدر دور می شوند که نور یکی از آن ها هرگز به دیگری نمی رسد. وقتی ستاره ها پیر می شوند و می میرند، زمانی فرا می رسد که دیگر نور یا گرمایی باقی نمی ماند. دنیا یک فضای تاریک، سرد و خالی خواهد بود. به نظر می رسد این خاتمه همه چیز است. اما بر اساس یک نظریه، این در واقع شروع دنیا در یک چرخه تکراری بی خاتمه است. این زمانی اتفاق می افتد که یک غشای سرد و خالی با دیگری برخورد می نماید. چنین برخوردی انرژی کافی برای ایجاد یک دنیا کاملاً نو فراوری می نماید.

3- کیهان پر از پلاسما

بیگ بنگ همچنان نظریه ترجیحی بسیاری از دانشمندان است که دو مشاهدات کلیدی آن را تایید می نمایند: توسعه دنیا و زمینه مایکروویو کیهانی. بلافاصله پس از انفجار بزرگ، دنیا بسیار کوچک تر و گرم تر بود و با یک پلاسمای درخشان مانند خورشید پر شده بود. ما هنوز شاهد خاتمه این مرحله فوق داغ به شکل دریایی از تشعشعات هستیم که کل فضا را پر نموده است. انبساط دنیا در طی میلیاردها سال، دمات را تا منفی 454 درجه فارنهایت (منفی 270 درجه سانتیگراد) خنک نموده است، اما هنوز هم این انفجارها به وسیله تلسکوپ های رادیویی قابل تشخیص است.

امواج ماکروویو کیهانی تقریباً از هر جهت یکسان به نظر می رسد یعنی اگر دنیا همواره با سرعت فعلی خود توسعه یافته باشد، نمی توان توسعه و چگونگی عمل این امواج را شرح داد. بسیاری از دانشمندان بر این باورند که در کسری از ثانیه مه بانگ یا انفجتر بزرگ رخ داد و از مقیاس زیراتمی به چندین سال نوری رسید.

4-دنیا هولوگرافیک

به یک هولوگرام امنیتی فکر کنید. این هولوگرام در اصل یک شی دو بعدی است که یک تصویر کامل سه بعدی را رمزگذاری می نماید. بر اساس این نظریه، ممکن است کل دنیا سه بعدی در مرز دو بعدی خود رمزگذاری گردد. این نظریه با مشاهدات و آزمایش هایی که دانشمندان داشته اند همخوانی دارد.

در این زمینه بخوانید:

مرکز دنیا کجاست؟؛ پاسخی ساده به پرسشی پیچیده

9 نکته درباره درباره ماده تاریک؛ مرموزترین ماده کیهان

5- دنیا حالت پایدار

به گفته ناسا، انفجار بزرگ یا مه بانگ برترین حدس ما در خصوص چگونگی شکل گیری دنیا است. دنیا در گذشته متراکم تر بود و در آینده متراکم تر خواهد شد. همه دانشمندان از این موضوع راضی نبودند، بنابراین راهی برای ثابت ماندن چگالی دنیا در حال توسعه ارائه کردند. این تفکیک شامل ایجاد مستمر ماده با سرعت حدود سه اتم هیدروژن در متر مکعب در میلیون سال است. این مدل با کشف ماکروویو کیهانی از بین رفت و با مشاهدات تجربی اخیر ناسازگار از آب عایدی.

6- دنیا چندگانه

بعضی از دانشمندان تصور می نمایند که وقتی دنیا ما از این مرحله تورمی خارج شد، تنها یک حباب کوچک در دریایی وسیع از فضای در حال تورم بود. در این نظریه که تورم ابدی نامیده می گردد و به وسیله پل اشتاین هارت پیشنهاد شده است، دنیا های حبابی دیگری دائماً در سایر نقاط دریای تورمی در حال ظهور هستند و کل یک دنیا چندگانه را تشکیل می دهند.

7- گرانش را اشتباهی فهمیده ایم

نظریه هایی که دربارۀ دنیا ارائه می شوند به درک دقیق گرانش بستگی دارد. گرانش تنها نیرویی است در فیزیک که در مقیاس بسیار بزرگ بر ماده تأثیر می گذارد. اما گرانش به تنهایی نمی تواند مشاهدات نجومی خاصی را شرح دهد. اگر سرعت ستارگان در حومه یک کهکشان را میزان گیری کنیم، می بینیم که آن ها بسیار سریع حرکت می نمایند تا در مدار باقی بمانند، تنها چیزی که آنها را عقب می اندازد، گرانش کهکشان قابل مشاهده است. به طور مشابه، به نظر می رسد که خوشه کهکشان با نیرویی قوی تر از آنچه که با گرانش ماده مرئی محاسبه می گردد، در کنار هم نگه داشته شده اند. دو راه چاره ممکن برای فهم این مسئله وجود دارد. استانداردی که بیشتر دانشمندان از آن استقبال می نمایند این است که دنیا حاوی ماده تاریک دیده نشده است که گرانش گم شده را شرح می دهد.

8- فضا-زمان فوق سیال

حتی اگر فضا فقط سه بعد داشته باشد، هنوز بعد چهارم در قالب زمان وجود دارد، بنابراین می توانیم دنیا موجود در فضا-زمان چهار بعدی را تجسم کنیم. بر اساس بعضی نظریه ها، این فقط یک چارچوب انتزاعی نیست که حاوی اجسام فیزیکی مانند ستارگان و کهکشان ها باشد، اما به خودی خود یک ماده فیزیکی است، شبیه اقیانوس آب. همانطور که آب از مولکول های بی شماری تشکیل شده است، فضا زمان-بر اساس این نظریه-از ذرات میکروسکوپی در سطحی عمیق تر از آنچه ابزارهای ما به آن دسترسی دارند، تشکیل شده است.

این نظریه فضا-زمان را به اسم یک ابرسیال با ویسکوزیته صفر تجسم می نماید. ویژگی عجیب چنین مایعاتی این است که نمی توان آنها را مانند یک مایع معمولی هم زد. وقتی این کار را بکنید آنها به گرداب های کوچکی تجزیه می شوند-کهبر مبنای این نظریه- ممکن است دانه هایی باشند که کهکشان ها از آنها تشکیل می شوند.

9- نظریه شبیه سازی

تا کنون، همه نظریه ها از دانشمندان آمده است اما در اینجا یکی از فیلسوفان را هم داریم که نظریه ای درباب دنیا دارد. اگر همه اطلاعات دنیا به وسیله حواس و ابزار علمی به مغز ما برسد، چه کسی می تواند بگوید که همه این ها به صورت یک توهم هوشمندانه طراحی نشده است؟ ممکن است کل دنیا چیزی جز یک شبیه سازی کامپیوتری فوق العاده نباشد. این ایده ای است که بعد از فیلم هایی از قبیل ماتریکسرواج یافت. هرچقدر که این ایده عجیب به نظر برسد، اما بعضی از فیلسوفان آن را جدی می گیرند.

10. سفر کیهانیِ خودمحور

قوانین فیزیک در بر دارنده مفاهیم ثابتی است که قدرت گرانش، الکترومغناطیس و نیروهای زیر اتمی را مشخص می نماید. تا آنجا که می دانیم، این اعداد می توانند هر میزان ممکن داشته باشند اما اگر آن ها حتی از مقادیری که در واقع دارند کمی فاصله بگیرند، دنیا مکان متفاوتی خواهد بود. اما بسیاری از افراد این تصور را دارند که دنیا به شکلی ساخته شده است که برای تکامل زندگی بشر باشد. این نوع نگاه عمیقاً انسان محور است.

منبع: LIVESCIENCE

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 27 مهر 1400 بروزرسانی: 27 مهر 1400 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 1631

به "10 نظریه عجیب درباره دنیا هستی" امتیاز دهید

1 کاربر به "10 نظریه عجیب درباره دنیا هستی" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 نظریه عجیب درباره دنیا هستی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید