کودک 14 ماهه؛ فاکتورهای رشد و بازی های مناسب

به گزارش آفتاب صبا، رشد کودک 14 ماهه، در مقایسه با یک نوزاد، شگفت آور است. کودک 14 ماهه کاملا مستقل و متحرک است. او به طور مداوم از راه حرکت، دستکاری و اکتشاف اجسام در حال یادگیری است. در این زمان کودک در حال توسعه مهارت های زبانی، اجتماعی و حرکتی است.

کودک 14 ماهه؛ فاکتورهای رشد و بازی های مناسب

خبرنگاران | سرویس مادر و کودک - در این دوران توانایی روز افزون کودک در تعامل با پیرامون خود بیشتر شده و کاملا مشهود است. همان طوری که مهارت های جسمی و ذهنی او افزایش می یابد، از هر فرصتی برای کشف و بررسی محیط خود استفاده می کند. توانایی جدید او که می تواند در محیط خود حرکت کند، گاهی خواسته های او را در تقابل با شما قرار می دهد! محیط امنی برای او فراهم کنید تا فرصت کشف توانایی های خود را بیابد.

کودک شما در حال حاضر یک کودک نوپاست. در این سن احساسات خود را در هنگام برقراری ارتباط با دیگران بیان می کند و این یک گام بزرگ در پایه ریزی شخصیت عاطفی او در آینده است.

رشد کودک 14 ماهه از لحاظ ذهنی

اولین کلماتی که کودک ادا می کند، نشان دهنده رشد ذهنی اوست. همچنین شروع یک مرحله جدید و حیرت آور است. او با کلام با دیگران ارتباط می گیرد و اطلاعاتش پیرامون کارکرد اشیا هر روز کامل تر می شود.

اگر در این سن میان محرک ها و زمان جذب تجربیات جدید برای کودک توازن مناسبی برقرار باشد، رشد ذهنی او بیشتر می شود. این رشد بر مبنای آنچه که در سال گذشته جذب کرده پایدار است.

فعالیت هایی در جهت رشد ذهنی

 • با کودک مکالمه تلفنی داشته باشید. کودک در این سن با تلفن اسباب بازی اش درست مانند یک تلفن واقعی رفتار می کند. گوشی را برداشته و به سمت گوش خود می برد و صدایی شبیه الو از خود در می آورد. سپس آن را به زمین می گذارد. برای درک بهتر کارکرد تلفن اجازه دهید به صدای کسی از پشت تلفن واقعی گوش کند.
 • لمس یک جسم برای کودک نوپا فرصتی فراهم می کند تا بداند که دست فقط برای حرکت دادن یک جسم نیست. بلکه می توان به چگونگی آن نیز پی برد.

  تمرین

 • با تلفن اسباب بازی با کودک بازی کنید. اجازه دهید کودک با تلفن اسباب بازی اش بازی کند و با او یک مکالمه تلفنی به صورت سوال و جواب داشته باشید. حتی اگر کودک در پاسخ شما صدایی هم از خود در نمی آورد، دلسرد نشده و به مکالمه ادامه دهید.
 • تابلوی لامسه برای کودک درست کنید. بر روی یک مقوا یا تابلو، اشیایی با جنس های مختلف مانند صدف، سنگ، پارچه مخمل، پنبه، کلید و چیز های دیگر بچسبانید و اجازه دهید کودک آن ها را لمس کند.

  تذکر مهم: مراقب باشید کودک چیزی در دهانش نگذارد!

بیشتر بخوانید: دیر حرف زدن کودک؛ نشانه های هشدار دهنده را بشناسیم

رشد کودک 14 ماهه از لحاظ جابجایی حرکتی

در این سن کودک شما می تواند به تنهایی بایستد و اولین قدم خود را به تنهایی بردارد.

فعالیت هایی در جهت رشد جابجایی حرکتی

 • برای اینکه از موفقیتی که به دست آورده است، احساس غرور کند، کاری کنید بداند شما تا چه اندازه از اینکه او می تواند بایستد و یک قدم به تنهایی بردارد، راضی هستید. با تشویق های فراوان همراه با او شادمانی کنید.
 • به منظور اینکه او را تشویق کنید به تنهایی بایستد، یک اسباب بازی محکم سرپایی که بتواند به آن تکیه کند برای او فراهم کنید.
 • برای کفش پوشاندن به او عجله نکنید. تا زمانی که شروع به راه رفتن در بیرون از منزل نکرده است به کفش نیازی ندارد.

  تمرین

 • سرپا ایستادن را به او تمرین دهید. اسباب بازی های محکم یا اثاثیه ثابت با لبه های گرد برای تکیه دادن جهت قدم برداشتن مستقل ایده آل هستند. از زمانی که کودک شروع به حرکت می کند باید دائما مراقب او باشید.

رشد کودک 14 ماهه از لحاظ مهارت های دستی

کودک شما هر چه بیشتر به تنهایی غذا می خورد و مقدار کمتری از غذا را می ریزد. او می تواند دستش را برای رساندن غذا به دهان بچرخاند. او از پرتاب کردن اشیا لذت می برد. می تواند با مداد خط بکشد و قادر است دو مکعب را در دستش بگیرد. چون بر رها کردن اشیا تسلط یافته است می تواند برجی با دو مکعب بسازد.

فعالیت هایی در جهت رشد مهارت های دستی

 • برای اجتناب از سرخوردگی ناشی از ریختن غذا، فقط بگذارید، غذا های نیمه مایع را به تنهایی بخورد.
 • یک مداد یا مداد رنگی کوتاه و کلفت و مقدار زیادی کاغذ ارزان قیمت برای خط خطی کردن در اختیار وی بگذارید. نقاشی هایش را در معرض دید او قرار دهید.

  تمرین

 • غذا هایی بدهید تا با قاشق بخورد. اگر بیشتر اوقات غذا های جامدی به کودک بدهید که به قاشق می چسبند و به سادگی نمی ریزند، او تشویق می شود مستقل غذا بخورد.

بیشتر بخوانید: غذای کودک یک ساله تا دو ساله چیست؟

رشد کودک 14 ماهه از لحاظ اجتماعی

کودک شما گردهمایی های اجتماعی را دوست دارد و مصاحبه ها را تعقیب و در فواصل مصاحبه سر و صدا می کند. او می تواند یک یا دو کلمه بامعنی به زبان بیاورد، از شما چیزی بخواهد، تشکر خود را نشان دهد و با شنیدن کلمه نه از انجام کاری خودداری کند. سعی می کند در فعالیت ها شرکت کند. او دوست دارد دست شما را برای احساس امنیت و آرامش در دست بگیرد.

فعالیت هایی در جهت رشد اجتماعی

 • امکان شرکت در وقایع اجتماعی را برای کودک فراهم کنید. صندلی مخصوص او را در کنار میز غذا، روروک او را در مرکز اتاق و محل نشستن او در اتومبیل را در بین دیگران قرار دهید.
 • کودک شما ممکن است از غریبه ها بترسد یا آن ها را دوست نداشته باشد. برای تقویت احساس استقلال وی، او را به ماندن با دیگران عادت دهید.
 • آموزش تشکر کردن را شروع کنید.
 • هر وقت نیاز به پشتیبانی دارد، دست او را بگیرید و حمایتش کنید.

  تمرین

 • او را در مرکز امور قرار دهید. کودک خود را تا حد ممکن در فعالیت ها شرکت دهید و او را در نزدیک ترین مکان به جمع بنشانید. مراقب باشید!

وظیفه شما به عنوان پدر و مادر کودک 14 ماهه

 • به یاد داشته باشید، همانطور که شغل کودک کشف محیط اطراف او است، وظیفه شما دور کردن وسایل شکننده و خطرناک از دسترس اوست.
 • به طور کامل خانه خود برای کودک ایمن کنید، به طوری که نخواهید هر حرکت او را متوقف کنید. اگر او را از انجام هر کاری بازدارید، بیشتر تحریک می شود.
 • شما می توانید بازی های ایمن و سرگرم کننده با کودک خود کنید، مانند ایجاد کوهی از پوشک. اجازه دهید او آن ها را بریزد و دوباره روی هم بچیند.
 • کودک شما عاشق این است که در کار های منزل به شما کمک کند. اجازه دهید با پهن کردن لباس ها و یا جمع آوری آن ها و چیدن در کمد به شما کمک کند.
 • گریه کردن همیشه بد نیست. در این سن کودک شما، خشم، غم و ناامیدی را با گریه بیان می کند. هنگام گریه او را در آغوش بگیرید و با او همدردی کنید. او هنگامی که احساس کند از سوی شما درک می شود، آرام تر می شود.

بازی های مناسب رشد کودک 14 ماهه

 • اسباب بازی چیدنی. کودک با این نوع اسباب بازی ها اندازه را یاد می گیرد و می فهمد چگونه آن ها را در کنار هم قرار دهد. در عین حال تمرینی برای برداشتن و گذاشتن با دست است. به او نشان دهید چگونه دو تکه را روی هم قرار دهد. سپس او از شما تقلید می کند. در شروع فقط می تواند دو قطعه را هم بگذارد. اما پس از مدتی تمرین یاد می گیرد بدون هیچ مسئله ای سه یا چهار قطعه را روی هم قرار دهد.
 • اسباب بازی های پایین کشیدنی و بالا کشیدنی. این گونه اسباب بازی ها علاوه بر هماهنگ کردن چشم و دست به کودک کمک می کنند علت و معلول را یاد بگیرد: وقتی من این کار را می کنم (آن را پایین می کشم)، بعد این اتفاق می افتد (مثلا بالا می رود).

  این عمل توجه او را جلب می کند. چون او در حال یادگیری این موضوع است که هر اتفاقی پس از اتفاق دیگری خواهد افتاد. اما هنوز نمی داند هربار همان اتفاق تکرار می شود. کار اسباب بازی را به او نشان دهید و سپس بگذارید خود امتحان کند. مثلا بفهمد با کل دست آن را پایین بکشد یا فقط از یک انگشت استفاده کند.

 • لمس اجناس متفاوت. مواد مختلفی مثل تخم مرغ، جعبه، لگو، کاغذ های براق، پارچه و اسباب بازی های نرم در اختیار کودک بگذارید و به او اجازه بدهید به خصوصیات متفاوت آن ها پی ببرد. البته بر کار او نظارت کنید. به این ترتیب او به نرمی و قابلییت های دیگری مانند مچاله شدن و چسبندگی آن ها پی می برد.
 • کتاب خوانی. کودک را در بغل خود بنشانید. کتاب را جلوی او باز کنید به طوری که بتواند تصاویر آن را به راحتی ببیند و برایش بخوانید. به او وقت کافی بدهید که هر صفحه را به دقت ببیند. به واکنش هایش در مقابل عکس ها و داستان کتاب پاسخ بدهید. از لذت او لذت ببرید و از تعجب های او تعجب کنید.

فضای امنی برای کودک فراهم کنید و اوقات خوشی در روز با او بگذرانید. کودک در پناه این فضای امن عاطفی است که به رشد و یادگیری خود ادامه می دهد.

برگرفته از: momjunction، همه بچه ها تیزهوشند اگر / دکتر میریام استاپرد، کودک از یک تا دو سالگی / هریت گریفی

منبع: setare.com
انتشار: 22 اسفند 1399 بروزرسانی: 22 اسفند 1399 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 1288

به "کودک 14 ماهه؛ فاکتورهای رشد و بازی های مناسب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کودک 14 ماهه؛ فاکتورهای رشد و بازی های مناسب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید