کشف یک شی باستانی متعلق به 3 هزار سال پیش در سوئیس

به گزارش آفتاب صبا، ایسنا/ براساس آخرین اخبار منتشر گشته، کشف یک شی باستانی متعلق به 3 هزار سال پیش در سوئیس صورت پذیرفت.

کشف یک شی باستانی متعلق به 3 هزار سال پیش در سوئیس

یک نوک پیکان باستانی در سوئیس پیدا شده که دانشمندان پس از آزمایش ترکیب آن دریافتند که از یک شهاب سنگ آهنی ساخته شده است.

بنابراین یک سلاح 3000 ساله که از آهن فرازمینی ساخته شده کشف شده است.

این نوک پیکان به وسیله پژوهشگران دانشگاه برن (Bern) در مکانی باستانی متعلق به عصر برنز به نام موریگن (Mörigen) در سوئیس پیدا شد. زمین شناسان ترکیب این ساخته دست بشر را آزمایش کردند و دریافتند شامل آلومینیوم-26، ایزوتوپ کوتاه عمری است که زمانی در اوایل منظومه شمسی فراوان بود اما به طور طبیعی در زمین یافت نمی گردد.

با این حال، تنها سه شهاب سنگ با ترکیبی از فلزات مشابه در اروپا در همان زمان به زمین سقوط نموده اند که یکی در جمهوری چک، دیگری در اسپانیا و سومی در استونی یافت شده است.

این تیم بر این باور است که این نوک پیکان احتمالا از سنگ فضایی سقوط نموده در استونی ساخته شده، در حالی که محل سقوط آن بیش از 1400 مایل از سوئیس فاصله دارد.

طول این نوک پیکان 1.5 اینچ و وزن آن تنها 2.89 گرم است.

این تیم پژوهشی از روشهای مختلفی برای آزمایش ترکیب آن از جمله تصاویر میکروسکوپ الکترونی، پرتوی ایکس و تجزیه و تحلیل تابش پرانرژی استفاده کردند.

پژوهشگران می گویند این قطعه نوک پیکان تیز از یک شهاب سنگ آهنی ساخته شده است که عمدتاً از کانی های کاماسیت و تانیت ساخته شده، ترکیباتی که فقط به علت سقوط از فضا در زمین یافت می گردد.

شهاب سنگ های آهنی از هسته های سیارات باستانی آمده اند که حدود 4.5 میلیارد سال پیش در اثر برخوردهای مهیب در طول شکل گیری منظومه شمسی ما نابود شدند.

پژوهشگران در این مطالعه نوشتند: شکل این سر پیکان آهنی به شدت شبیه به نوع نوک پیکان های برنزی یافت شده از همان مکان است، با وجود اینکه فرآیند ساخت آنها بسیار فرق دارد.

در حالی که این نوک پیکان در ابتدا در قرن نوزدهم در دریاچه بیل (Biel) پیدا شد، در موزه تاریخ برن مغفول مانده بود و حالا دوباره کشف و آزمایش شده است.

پژوهشگران در ابتدا تصور کردند که سنگ فضایی مورد استفاده برای ساخت این سلاح از شهاب سنگ توانبرگ (Twannberg) که حدود 160 هزار سال پیش در سوئیس سقوط نموده، بوجود آمده است. با این حال، تجزیه و تحلیل بیشتر شهاب سنگ هایی با ترکیب مشابه نشان داد که این فرض درست نیست.

در این مطالعه آمد: نوک پیکان موریگن براساس طیف سنجی گاما و ترکیب عنصری، باید از یک شهاب سنگ آهنی بزرگ (حداقل 2 تن پیش از ورود به جو زمین) مشتق شده باشد. در میان شهاب سنگ های بزرگ از این نوع در اروپا، سه شهاب سنگ دارای ترکیب شیمیایی مطابق با نوک پیکان موریگن هستند که شامل شهاب سنگ Bohumilitz (جمهوری چک)، Retuerte de Bullaque (اسپانیا) و Kaalijarv (استونی) است.

کالیجارف یک شهاب سنگ بزرگ است که مجموعه ای از دهانه های برخوردی (بزرگترین آنها به نام Kaalijärv با قطر 110 متر در جزیره Saarema در استونی) را ایجاد نموده است. بنابراین پژوهشگران بر این باورند که نوک پیکان موریگن از استونی آمده و نشان می دهد که مردم سلاح ها را در مسیرهایی از منطقه بالتیک معامله می نموده اند.

منبع: همگردی
انتشار: 12 مرداد 1402 بروزرسانی: 12 مرداد 1402 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 2073

به "کشف یک شی باستانی متعلق به 3 هزار سال پیش در سوئیس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف یک شی باستانی متعلق به 3 هزار سال پیش در سوئیس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید