چگونه در ایام کرونا اعتماد به نفس بچه ها را افزایش دهیم؟

به گزارش آفتاب صبا، یک روانشناس با تاکید بر اینکه در ایام فراگیری ویروس کرونا به سبب تقویت آموزش های مجازی بچه ها، دور بودن از محیط هم سالان و کاهش ارتباطات اجتماعی آن ها، امکان کاهش مهارت های ارتباطی و کاهش اعتماد به نفس در بچه ها وجود دارد، به تبیین راهکارهایی برای افزایش اعتماد به نفس آن ها پرداخت.

چگونه در ایام کرونا اعتماد به نفس بچه ها را افزایش دهیم؟

گوهریسنا انزانی در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان اینکه با توجه به شرایط کرونا و بروز نابه هنجاری ها، پرداختن به مسائلی نظیر اجتماعی شدن و افزایش اعتماد به نفس بچه ها اهمیت پیدا می کند، گفت: هدف نهایی رشد اجتماعی بچه ها، دست یابی به سعادت فردی و اجتماعی است بنابراین والدین باید به بچه ها مدیریت افکار، رفتار، هیجان و احساس را بیاموزند تا بتوانند شرایط ایمنی را در جامعه داشته باشند.

این روانشناس اظهار کرد: تجارب محیطی اولیه خانواده و بودن فرزند در کنار والدین از زمان شیرخوارگی در شکل گیری و افزایش اعتماد به نفس بچه ها بسیار موثر است همچنین فرآیند اجتماعی شدن از طریق مشاهده، الگو برداری، تقید، پاداش و تنبیه شکل می گیرد بنابراین نیاز است والدین مهارت هایی را در این زمینه بیاموزند.

به گفته وی، اعتماد به نفس یعنی فرد بتواند ویژگی های مثبت و منفی خود را بشناسد، از مهارت و توانمندی های خود در کنار محدودیت ها و ناتوانی هایش آگاه شود و به کمک ویژگی های مثبت، ویژگی های منفی خود را کاهش دهد.

انزانی ادامه داد: اعتماد به نفس کمک می کند تا کودک بتواند فعالیت و کارهای بیشتری انجام دهد و نسبت به توانمندی هایش واقع بین باشد و با بررسی دقیق محدودیت ها و استفاده از توانمندی ها در جهت کاهش محدودیت های خود قدم بردارد.

این روانشناس با اشاره به تعدد بیشتر خواهر و برادرها در گذشته و ارتباطات بیشتر کودک با خواهران و برادران خود اظهار کرد: در گذشته ارتباطات هسته ای بین خانواده ها بیشتر بود بنابراین شکوفایی توانمندی ها افزایش می یافت و مسئولیت پذیری بچه ها نیز بیشتر می شد اما امروزه اسباب بازی ها جای ارتباطات را گرفته است همچنین شبکه های اجتماعی جای ارتباطات خانوادگی را گرفته است و از این رو خلاقیت خانواده ها و بچه ها کاهش پیدا کرده است.

این روانشناس معتقد است که امروزه ترس، استرس و وسواس والدین به شدت افزایش یافته و بچه ها نمی توانند در فضای ایمن تجارب طبیعی داشته باشند و روزهای پر استرس و پر تنشی را سپری می کنند، از جهت دیگر نیز لزوم استفاده از شبکه های اجتماعی در شرایط کرونا مانع ارتباط مناسب بچه ها با خانواده ها ، دوستان و فضای مدرسه شده است.

انزانی گفت: والدین باید بداننداعتماد به نفس بچه ها رابطه تنگاتنگی با روابط والدین، مهارت های اجتماعی آنها و مهارت های فرزند پروری آنها دارد بنابراین والدین باید تشویق و تنبیه مناسب با سن و استعداد فرزند را بیاموزند، احترام متقابلی در خانواده میان خود و کودک ایجاد کنند و جو گرم و مملو از محبت و عشق میان خود و فرزند ایجاد کنند.

این روانشناس افزود: والدین باید اجازه تجارب جدید را به کودک خود بدهند و به نیازهای جسمانی کودک بیشتر رسیدگی کنند، از طرفی اجازه دهند بچه ها خودشان کارهای ساده را انجام دهند.

وی با تاکید بر اینکه والدین باید از تحقیر، انتقاد و سرزنش فرزندان خود جلوگیری کنند اظهار کرد: والدین باید اجازه معاشرت بچه ها با دوستانشانشان را به آن ها بدهند و تا جایی که ممکن است از مقایسه آنها با هم سالان بپرهیزند.

به گفته انزانی، والدین می توانند از کتب مناسب و اسباب بازی های مناسب برای بچه ها استفاده کنند و خودشان به عنوان والدین الگوی مناسبی در روابط اجتماعی، نحوه بیان و صحبت کردن باشند و برنامه ریزی را یاد بگیرند تا بچه ها در یک خانواده با برنامه رشد کنند و نه خانواده بی برنامه ای که توقع زیادی از فرزند خود دارد.

وی افزود: والدین می توانند برای بچه ها خود قصه گویی کنند و یا از بچه ها بخواهند برای عروسک ها، اسباب بازی هایشان قصه بگویند و یا درس هایشان را برای عروسک ها شرح دهند تا اینگونه تکلم و فن بیانشان افزایش یابد و ترس هایشان از بین برود.

به گفته این روانشناس والدین باید ارتباط موثر را بلد باشند و با مذاکره سالم اشتباهات بچه ها را بررسی کنند، همچنین باید بیاموزند چگونه به عنوان والد از رفتار جرات مند استفاده کنند.

انزانی معتقد است که والین باید با کودک خود ارتباط موثر و صمیمانه ای برقرار کنند، اجازه دهند کودک از تفکرات و احساس خود با آن ها سخن بگوید و ایده ها خواسته هایش را بیان کند چراکه اینگونه می توان استانداردهای رفتاری واقع بینانه ای برای بچه ها در نظر گرفت.

وی در انتها با تاکید بر کاهش ارتباطات اجتماعی بچه ها در حال حاضر با توجه به شرایط کرونا و حضور کمتر دانش آموزان در جمع شرح داد: والدین باید بچه ها خود را تشویق به صحبت کردن کنند و از مهارت هایی مانند اجرای پانتومیم، قصه گویی، صحبت کردن در مقابل والیدن و نفس عمیق میان صحبت هایشان برای تقویت فن بیان آن ها استفاده کنند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 آبان 1399 بروزرسانی: 21 آبان 1399 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 1048

به "چگونه در ایام کرونا اعتماد به نفس بچه ها را افزایش دهیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه در ایام کرونا اعتماد به نفس بچه ها را افزایش دهیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید