چرنوبیلی جدید؟، انفجاری مشکوک در روس اتم

به گزارش آفتاب صبا، ایسنا نوشت: براساس اعلام شرکت دولتی انرژی اتمی روسیه موسوم به روس اتم در انفجاری که در زمان تست موتور یک موشک با سوخت مایع در منطقه ای در شمال روسیه در روز پنجشنبه رخ داد، پنج تن کشته و سه تن زخمی شدند؛ حادثه ای که البته منجر به ثبت افزایش غیرعادی تشعشعات هسته ای در منطقه شده و منابع و رسانه های غربی برخلاف گفته مقامات روسیه آن را مربوط به انفجار موشکی با سوخت هسته ای دانسته اند.

چرنوبیلی جدید؟، انفجاری مشکوک در روس اتم

به نوشته بی.بی.سی، در ابتدا مقامات روسیه گفته بودند که در این حادثه در محل سایت موسوم به نیونوکسا دو تن کشته و شش تن زخمی شدند. روس اتم به رسانه های روسیه اعلام کرده که تیم های فنی و مهندسی اش در حال رسیدگی به آن چه که این شرکت یک منبع قدرت ایزوتوپی برای سیستم پیشران موشک خوانده، بودند.

سایت نیونوکسا تقریبا برای تمامی آزمایشات موشک های مورد استفاده نیروی دریایی روسیه استفاده می شود. مقامات شهر سورودوینسک گفتند که بعد از این انفجار برای حدود 40 دقیقه سطح تشعشات رادیواکتیوی بالاتر از حد معمول رفت اما در ادامه این تشعشات کاهش یافت.

در عین حال گزارش شده مقامات محلی سریعا به دنبال خرید قرص های یُد رفتند و گزارش شده که محموله های قرص های یُد نزد داروخانه ها در شهرهای سورودوینسک و آرخانجلسک تمام شده اند.

رسانه ها گزارش دادند که وضعیت چیزی شبیه به وضعیت زمان وقوع فاجعه هسته ای سال 1986 در نیروگاه هسته ای چرنوبیل اوکراین است که متعاقب آن محموله های قرص های ید برای مردم منطقه های اطراف این نیروگاه استفاده شدند.

این دومین حادثه رخ داده در یک هفته گذشته در ارتباط با انفجار مهمات و موشک ها در روسیه است. روز دوشنبه گذشته نیز یک تن در آن چه که مقامات روسیه انفجار انبار مهمات در سیبری خواندند کشته و هشت تن دیگر زخمی شدند. در پی این حادثه نیز مقامات اعلام کردند که نزدیک به 11 هزار نفر را از مناطق اطراف تخلیه کرده اند و فیلمی تایید نشده نیز در شبکه های اجتماعی از این حادثه منتشر شد که وقوع آن را نیز منتسب به انفجار مواد و مهمات هسته ای دانسته بود.

خبرگزاری رویترز گزارش داد کارشناسان هسته ای آمریکا در پی انفجار روز پنجشنبه، آن را ناشی از یک اشتباه سهوی در زمان تست یک موشک کروز مجهز به سیستم پیشران هسته ای دانسته اند که در نتیجه آن افزایش تشعشعات رادیو اکتیو در شمال روسیه ثبت شده است.

به نوشته خبرگزاری رویترز، وزارت دفاع روسیه ببعد از این انفجار آن را مرتبط با انفجار یک موشک با سیستم پیشران سوخت مایع دانسته بود و خبر از کشته شدن دو تن و زخمی شدن شش تن دیگر در این رخداد داده بود.

با این حال با ادعای وزارت دفاع روسیه این انفجار هیچ نشت مواد خطرناکی را در پی نداشته است. هر چند که یک سخنگوی شهرداری شهر سورودوینسک واقع در نزدیکی محل آزمایش این سلاح در منطقه آرخانجلسک، طبق یک بیانیه در وب سایت شهرداری این شهر خبر از افزایش کوتاه مدت تشعشعات پس زمینه ای در این منطقه در روز پنجشنبه داد اما این بیانیه روز جمعه از این وب سایت حذف شد.

سفارت روسیه در آمریکا نیز به درخواست خبرگزاری رویترز برای اظهارنظر درباره این تحولات پاسخ نداد.

با این حال دو کارشناس هسته ای در مصاحبه هایی جداگانه با رویترز گفتند اگر این انفجار در ارتباط با یک موتور موشکی با سوخت مایع رخ داده بود، این تشعشعات رادیو اکتیوی ثبت نمی شد. آنها گفتند که مظنون به این هستند که این انفجار و انتشار تشعشعات رادیو اکتیو، مربوط به یک حادثه ناگوار در زمان تست یک موشک کروز با سوخت هسته ای در تاسیساتی خارج از روستای نیونوکسا بوده است. آنکیت پاندا، یک کارشناس ارشد در فدراسیون دانشمندان آمریکایی گفت انفجار مربوط به موتورهای موشکی با سوخت مایع تشعشعی به جا نمی گذارند و ما می دانیم که روس ها مشغول به کار بر روی نوعی پیشران با سوخت هسته ای برای یک موشک کروز هستند.

این در حالی است که روسیه مدل این موشک را از نوع موشک بورِسوستنیک 9M730 معرفی کرده است. ائتلاف ناتو نیز این موشک را با مدل اسکای فال SSC-X-9 ثبت کرده است. یک مقام ارشد دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا که نامش را فاش نکرد، گفت: اینکه در این حادثه یک اشتباه سهوی در ارتباط با یک موشک کروز با سوخت هسته ای رخ داده باشد را تایید یا تکذیب نمی کنیم. با این حال این مقام نسبت به شرحاتی که مسکو درباره این حادثه ارائه کرده، اظهار تردید می کند. این مقام گفت: ما به رصد حوادث در منطقه دوردست شمالی روسیه ادامه می دهیم اما اطمینان دهی مقام های مسکو در خصوص اینکه همه چیز عادی است، از نظر ما توخالی هستند.

این مقام تاکید کرد: این وضعیت ما را به یاد رشته حوادثی که در زمان حادثه چرنویل رخ داد، می اندازد که نهایتا این که کرملین رفاه مردم روسیه را به حفظ قدرت خود و کنترلش بر جریان های فاسد ضعیف ترجیح بدهد را زیر سوال برد.

این در حالی است که ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه ماه مارس 2018 در یک سخنرانی برای مجلس این کشور به توسعه این موشک کروز با سوخت هسته ای مباهات کرده بود.

او گفته بود، این موشک اواخر 2017 با موفقیت تست شده و دارای بُرد نامحدود بوده و در برابر تمامی سیستم های دفاع موشکی و هوایی در جهان شکست ناپذیر است.

جفری لوییس مدیر برنامه عدم اشاعه هسته ای در شرق آسیا وابسته به انستیتوی مطالعات بین الملل میدلبری گفت، بر مبنای تحلیل تصاویر ماهواره های تجاری و داده های دیگر معتقد است که یک اشتباه سهوی در زمان تست یک موشک کروز با سوخت هسته ای رخ داده است.

او گفت که به همراه تیمش با استفاده از تصاویر ماهواره ها فهمیدند که روسیه سال گذشته میلادی ابتدا یک تاسیسات مخصوص پرتاب آزمایشی موشک را در سایتی در نوایا زملیا جمع آوری کرده و آن را به پایگاهی در نزدیکی نیونوکسا منتقل کرده است.

همچنین این تصاویر نشان دادند که یک به اصطلاح سرپناه محیطی آبی رنگ در نیونوسکا وجود دارد که در زیر آن موشک ها قبل از پرتاب نگهداری می شوند.

لوییس و تیمش همچنین به بررسی سیگنال های سیستم شناسایی اتوماتیک(AIS) مربوط به کشتی های مستقر در ساحل منطقه در همان روز وقوع انفجار پرداختند. آنها یکی از این کشتی ها را تحت عنوان کشتی سربریانکا شناسایی کردند. این کشتی یک کشتی حمل ونقل با سوخت هسته ای است که آنها سال گذشته رد آن را در منطقه نوایا زملیا گرفته بودند.

لوییس گفت: این چنین کشتی برای آزمایشات مربوط به موشک های متعارف نیاز نیست بلکه این کشتی زمانی نیاز می شود که شما بخواهید واحد پیشران با سوخت هسته ای را از کف دریا جمع آوری کنید.

او شرح داد که سیگنال های مربوط به سیستم شناسایی اتوماتیک نشان دادند که کشتی سربریانکا در داخل یک منطقه انحصاری قرار داشته که یک ماه پیش از انجام این تست ایجاد شد تا اجازه ورود به کشتی های غیرمجاز به آنجا ندهد.

او اظهار کرد: چیزی که مهم است این است که کشتی سربریانکا در این منطقه انحصاری قرار داشته است و حضور این کشتی در آنجا تصادفی نیست و احتمالا آنها آنجا بودند تا یک واحد پیشران موشک را از کف اقیانوس بردارند.

او گفت که نمی داند این سیستم روسی چه خطرات رادیواکتیوی می تواند در پی داشته باشد زیرا به جزئیات فنی آن نظیر سایز راکتور هسته ای اش واقف نیست اما او گفت که در دهه 1950 آمریکا تلاش می کرد تا یک موتور موشکی با سوخت هسته ای توسعه دهد که در زمان استفاده تشعشعات رادیواکتیوی منتشر می کرد.

او گفت: چنین موشکی باعث خطرات جانی برای هر کسی که در زیر آن قرار می گرفت، شد.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 16 شهریور 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 53

به "چرنوبیلی جدید؟، انفجاری مشکوک در روس اتم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرنوبیلی جدید؟، انفجاری مشکوک در روس اتم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید