چرا چین در پی ساخت خورشید است؟، عکس

به گزارش آفتاب صبا، چین که در پی یک منبع انرژی پاک و پایدار است، به قدرت همجوشی هسته ای روی آورده است.

چرا چین در پی ساخت خورشید است؟، عکس

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، اولین منبع انرژی پاکی که بتواند انرژی پاک و نامحدود را تامین کند انرژی هسته ای است که از شکافت هسته ای ایجاد می گردد. اما منبع بالقوه دیگری از انرژی وجود دارد، همجوشی هسته ای.

همجوشی هسته ای نقطه مقابل شکافت هسته ای است. شکافت به معنای جدا کردن اتم ها از یکدیگر است که منجر به آزاد شدن انرژی می گردد. همجوشی زمانی است که دو هسته اتمی با هم ترکیب می شوند و هسته سنگین تری را تشکیل می دهند. همجوشی فرآیندی است که خورشید و ستارگان را نیرو می دهد.

در کوشش برای مهار نیروی خورشید، چین در حال ساخت یک مرکز علمی به نام مرکز تحقیقات جامع فناوری همجوشی (CRAFT) در هفئی، استان آنهویی است. به گزارش خبرگزاری رسمی این کشور، شین هوا، این مرکز برای انکوبه کردن فناوری های اصلی مورد استفاده در فراوری برق انرژی همجوشی استفاده می نماید.

این مرکز بزرگترین مرکز تحقیقاتی گداخت هسته ای چین است و به نام یک غول افسانه ای به کوافو ملقب شده است. کوافو غول اساطیر چینی بود که سعی کرد خورشید را بگیرد اما در این راه مرد. چین از نام غول اسطوره ای در پروژه های قبلی نیز استفاده نموده است. سال گذشته، چین یک رصدخانه خورشیدی فضایی با نام مستعار Kuafu-1 را در ماه اکتبر راه اندازی کرد.

تصاویر آپلود شده به وسیله شین هوا یک محفظه خلاء به شکل دونات را نشان می دهد که در آن آزمایش های همجوشی انجام می گردد. در آنهویی، تأسیسات همجوشی هسته ای دیگری به نام توکامک ابررسانای پیشرفته تجربی (EAST) وجود دارد که قبلاً برای شکستن رکوردها در فراوری انرژی همجوشی شناخته شده بود.

به گزارش SCMP، در داخل EAST یک راکتور انرژی همجوشی مغناطیسی ابررسانا وجود دارد که بعلاوه به شکل دونات است و از میدان های مغناطیسی برای محدود کردن پلاسما در دماهای بسیار بالا استفاده می نماید. به گزارش نیوزویک، در دسامبر 2021، EAST اظهار داشت که توانسته اند پلاسمای 120 میلیون درجه فارنهایت (حدود 70 میلیون درجه سانتیگراد) فراوری نمایند و آن را برای 1056 ثانیه نگه دارند.

اگرچه زغال سنگ و گاز طبیعی منابع اولیه انرژی در سراسر دنیا هستند، دانشمندان و محققان در کوشش برای یافتن منابع انرژی پاک جایگزینی هستند که در عرضه محدود نیستند، مانند زغال سنگ و گاز طبیعی. همجوشی هسته ای فیزیک خورشید ما را تکرار می نماید و مقادیر زیادی انرژی به الکتریسیته فراوری می نماید. همجوشی هیچ گونه زباله رادیواکتیو به جا نمی گذارد و گفته می گردد که حتی از شکافت هسته ای ایمن تر است.

به گفته شین هوا، یک لیتر آب دریا برای فراوری دوتریوم انرژی همجوشی کافی است که معادل سوزاندن 300 لیتر (79 گالن) بنزین است.

منبع: interestingengineering

قدرت باورنکردنی دوربین ناسا در نمایش جزئیات نیمه تاریک ماه/ عکس

فضاپیمایی که به دل طوفان خورشیدی زد!

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 29 شهریور 1402 بروزرسانی: 29 شهریور 1402 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 2089

به "چرا چین در پی ساخت خورشید است؟، عکس" امتیاز دهید

112 کاربر به "چرا چین در پی ساخت خورشید است؟، عکس" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا چین در پی ساخت خورشید است؟، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید