چرا زلزله ها بیشتر در زمستان رخ می دهند؟

به گزارش آفتاب صبا، اگرچه زلزله ها، نقش غیرقابل انکاری بر سرنوشت زمین و ساکنین آن در طی میلیون ها سال بازی نموده اند، اما زلزله از آن دست اتفاقات طبیعی است که برای انسان و شاید هر موجود زنده ای وحشتناک باشد.

چرا زلزله ها بیشتر در زمستان رخ می دهند؟

به گزارش روزیاتو، پس از زلزله وحشتناک 7.8 ریشتری ترکیه که قربانیان زیادی داشت، شاید این سوال ها برای شما پیش آمده باشد که چرا زلزله اتفاق می افتد؟ چرا بیشتر زلزله ها در شب اتفاق می افتند؟ یا آیا بیشتر زلزله ها در زمستان اتفاق می افتند؟ در اینجا سعی می کنیم به این سوال ها پاسخ دهیم.

زلزله چیست؟

زمین لرزه زمانی اتفاق می افتد که دو بلوک زمین (یا دیواره گسل) به طور ناگهانی در کنار یکدیگر می لغزند. سطحی که در آن می لغزند، گسل یا صفحه گسل نامیده می گردد. به نقطه ای زیر سطح زمین که زلزله در آن آغاز می گردد، هایپوسنتر یا مرکز زلزله، گفته و به مکانی که مستقیماً بالای آن روی سطح زمین واقع شده است، کانون زلزله می گویند.

گاهی اوقات زلزله دارای پیش لرزه است؛ زمین لرزه های کوچکتری که در همان مکان زلزله بزرگتر بعدی اتفاق می افتد. دانشمندان نمی توانند بگویند که زلزله ای، پیش لرزه است تا زمانی که زلزله بزرگتر اتفاق بیفتد. بزرگترین و اصلی ترین زمین لرزه را شوک اصلی می نامند. زلزله های اصلی همواره پس لرزه هایی دارند که در پی آن می آیند. این ها زمین لرزه های کوچک تری هستند که پس از آن در همان محل زلزله اصلی رخ می دهند. بسته به مقدار زلزله اصلی، پس لرزه ها می توانند هفته ها، ماه ها و حتی سال ها پس از زلزله اصلی ادامه داشته باشند.

چرا زلزله اتفاق می افتد؟

زمین دارای چهار لایه اصلی است: هسته داخلی، هسته خارجی، گوشته و پوسته. پوسته، که بالای گوشته واقع شده است؛ پوست نازکی که سطح سیاره ما را تشکیل می دهد.

اما این پوسته، یک تکه نیست و از قطعات زیادی مانند پازلی که سطح زمین را می پوشاند تشکیل شده است. نه تنها این، بلکه این قطعات پازل به آرامی حرکت می نمایند، از کنار یکدیگر می لغزند و به یکدیگر برخورد می نمایند.

صفحات تکتونیکی پوسته زمین که همواره به آرامی در حال حرکت هستند. زمین لرزه ها در امتداد مرز های این صفحات متمرکز می شوند

این قطعات پازل را صفحات تکتونیک می نامیم و لبه های صفحات را مرز صفحه می نامند. مرز های صفحه از گسل های زیادی تشکیل شده است و بیشتر زمین لرزه ها در سراسر دنیا بر روی این گسل ها رخ می دهند. از آنجایی که لبه های صفحات ناهموار هستند، هنگامی که بقیه صفحات به حرکت خود ادامه می دهند، لبه ها به هم گیر می نمایند. در نهایت وقتی صفحه به مقدار کافی دور شد، لبه های آن روی یکی از گسل ها باز می گردد و زلزله رخ می دهد.

آیا زلزله در زمستان بیشتر اتفاق می افتد؟

چرا در زمستان زلزله بیشتر است؟ آیا با سرد شدن هوا احتمال وقوع زلزله بیشتر می گردد؟ شاید این سوال، شما هم باشد. در حقیقت چیزی به نام تاثیر آب و هوایی بر زلزله وجود ندارد. از نظر آماری، توزیع تقریباً برابری از زمین لرزه ها در هوای سرد، هوای گرم، هوای بارانی و ... وجود دارد.

اگرچه تغییرات بسیار زیاد کم فشار مرتبط با سیستم های طوفانی بزرگ، باعث ایجاد دوره های لغزش گسل در پوسته زمین می گردد و بعلاوه ممکن است در ایجاد بعضی زمین لرزه های مخرب نقش داشته باشد. با این حال، اعداد کوچک هستند و از نظر آماری معنی دار نیستند.

آیا زلزله بیشتر در شب اتفاق می افتد؟

یکی از این پدیده هایی که نقش تحریک نماینده در وقوع زلزله ها دارد اثر جاذبه گرانشی بین ماه و خورشید است. نقش جاذبه ماه و خورشید در وقوع زلزله از گذشته تا به حال، مورد علاقه همه محققین علوم زمین شناسی و توپوگرافی است.

لرزه شناسان دریافته اند که وقتی ماه به زمین نزدیک تر می گردد و بعلاوه زمانی که ماه کامل است، تعداد زمین لرزه ها به طور پیوسته افزایش می یابد. دانشمندان بعلاوه دریافته اند که زمین لرزه های بزرگ زمانی که نزدیکی ماه به زمین با ماه کامل و ماه نو منطبق باشد از نظر تعداد بیشتر رخ می دهند.

بعلاوه نشان داده شده است که بیشتر داده های کاتالوگ زلزله های دنیای هنگامی که به طور سیستماتیک مورد آنالیز قرار می گیرند، تغییرات لرزه خیزی را با زمان محلی در طول 24 ساعت نشان می دهند و مشاهده می نمایند که وقوع زلزله در طول شب بیشتر از روز است.

تعداد زلزله در طول روز کاهش می یابد و در بعدازظهر به حداقل می رسد (بین ساعت 15 تا 16) و سپس به طور پیوسته تا نیمه شب افزایش می یابد.

منبع: فرارو
انتشار: 19 بهمن 1401 بروزرسانی: 19 بهمن 1401 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 2004

به "چرا زلزله ها بیشتر در زمستان رخ می دهند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا زلزله ها بیشتر در زمستان رخ می دهند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید