چرا ترامپ برای پیوستن به گروه نرماندی تمایل پیدا کرده است؟

به گزارش آفتاب صبا، به عقیده کارشناسان، ابراز علاقه مقامات آمریکایی درباره امکان پیوستن به مذاکرات رهبران گروه نرماندی، به خاطر تمایل ترامپ برای بدست آوردن حداقل یک پیروزی کوچک در اروپا، در آستانه انتخابات ریاست جمهوری است.

چرا ترامپ برای پیوستن به گروه نرماندی تمایل پیدا کرده است؟

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، روزنامه نیزاویسیمایا گازیتا، چاپ مسکو امروز در تحلیلی نوشت: آمریکا ممکن است به گروه چهارجانبه نرماندی (شامل روسیه، اوکراین، فرانسه و آلمان) بپیوندند. این مسئله ای است که چند روز قبل دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور به آن اذعان کرد که گویای تجدید نظر و تغییر موضع گیری واشنگتن در این رابطه است.

ویلیام تیلر کننده موقت وزارت خارجه آمریکا در امور اوکراین هم در مصاحبه با رادیو صدای آمریکا شروط گسترش ترکیب مذاکرات نرماندی برای حل و فصل مناقشه را برشمرد.

وی گفت: ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین و دیگر مقامات کی یف اعلام کرده اند که اگر گروه نرماندی در ترکیب کنونی نتیجه بخش نباشد، آنها امکان درخواست از آمریکا و انگلیس برای پیوستن به این گروه را بررسی می کنند. البته تا جایی که من مطلع هستم، هنوز درخواست رسمی در این رابطه به واشنگتن ارسال نشده است.

این مقام آمریکایی با یادآوری اینکه دولت جدید اوکراین علاقه زیادی به حل و فصل مسالمت آمیز مناقشه دونباس دارد و این تمایل می تواند وضعیت را تغییر دهد، اضافه کرد: گروه نرماندی پنج سال است که موجودیت دارد و اگر این گروه بتواند به حل و فصل اوضاع کمک کند که عالیست. ولی اگر نتیجه ای به دست نیاید، من فکر می کنم که مشارکت آمریکا و انگلیس در مذاکرات موثر باشد، اگر اعضای دیگر این گروه چنین مسئله ای را درخواست کنند.

به گفته وی، مقامات واشنگتن و لندن علاقه مند به کمک به حل فصل اوضاع در اوکراین و یافتن راه حل صلح جویانه برای مناقشه دونباس هستند و این مسئله ای است که اخیراً در سفر جان بولتون (مشاور سابق رئیس جمهوری آمریکا در مسائل امنیت ملی) به کی یف و مذاکراتش با تیم زلنسکی مورد بررسی قرار گرفت.

اظهارات جان بولتون در این سفر به گونه ای بود که وی اوضاع را گسترده تر در نظر گرفته و نه تنها از حل و فصل مناقشه اوکراین صحبت کرده، بلکه در مجموع بر نقش روسیه و آمریکا در اوضاع اروپا صحبت کرد. وی یادآور شده بود که گروه نرماندی، اگر همه طرفین شرکت کننده در آن بخواهند، می تواند به فعالیت خود ادامه دهد و آمریکا شادمان خواهد بود تا در صورت مثبت بودن این مسئله، به جمع آنها بپیوندد.

بعد از چند روز پس از این سخنان، رسانه های گروهی آمریکایی نیز خبر دادند که دونالد ترامپ هم ارزیابی مثبتی در این باره دارد. رئیس جمهروی آمریکا گفته است: این حقیقت که تبادل زندانیان بین روسیه و اوکراین تحقق پیدا کرده، اقدام بسیار بزرگ و مثبتی است و اگر لازم باشد من نیز در مذاکرات مربوط به حل و فصل مناقشه دونباس شرکت خواهم کرد.

به گفته ویلیام تیلر، دونالد ترامپ ممکن است این موضوع را با رئیس جمهوری اوکراین که قرار است برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر کند، مورد بررسی قرار دهد. وی یادآور شد که مسئله اجرای دقیق اصلاحات داخلی در اوکراین، ازجمله اقدامات برای مبارزه با فساد مالی و همچنین کمک های آمریکا به مسئله تامین امنیت اوکراین هم از جمله دیگر موضوعات مورد مذاکره رهبران دو کشور خواهد بود.

مقامات اوکراینی به این مسئله توجه کرده اند که دولت آمریکا علاقه مند است تا به صورت غیرمستقیم در مذاکرات نرماندی شرکت کند و این مشارکت را در رایزنی های خود با شرکای اروپایی، یعنی آلمان و فرانسه محدود سازد.

آمریکا مایل است فقط در نتیجه مثبت مذاکرات گروه نرماندی مشارکت کند

به عقیده برخی کارشناسان، واشنگتن حاضر است در صورت شکست برلین و پاریس در به نتیجه رساندن مذاکرات نرماندی، به اصطلاح وارد شده، همه مسائل را حل نماید و خارج شود. چنین روند اوضاعی یک پیروزی کوچک متقاعد کننده برای آمریکا در قاره اروپا خواهد بود که برای دونالد ترامپ در آستانه انتخابات آینده ریاست جمهوری اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت.

نیکلای بیلسکوف معاون مدیر موسسه سیاست جهانی در کی یف یادآور شده که اوکراین به کمک آمریکا نیازمند است. ولی احتمال شرکت مستقیم ترامپ در مذاکرات بین پوتین، زلنسکی، آنگلا مرکل و امانوئل ماکرون چندان زیاد نیست.

به عقیده وی، ترامپ بیشتر مایل است تا در موازات مذاکرات اصلی بین شرکت کنندگان در گروه نرماندی قرار داشته باشد و خود بر سر میز مذاکرات چهارجانبه ننشیند. آمریکایی ها حاضرند تنها زمانی که شانس نتیجه بخش بودن مذاکرات چهارجانبه وجود داشته باشد، به این گروه بپیوندند تا خود را در موفقیت به دست آمده شریک کنند.

به عقیده این کارشناس، رئیس جمهوری اوکراین نیز منتظر خواهند ماند تا اگر نشست سران گروه نرماندی که قرار است به زودی برگزار شود، نتیجه بخش نباشد در آن صورت رسماً از آمریکا بخواهد تا به این مذاکرات بپیوندند.

شرط روسیه برای برگزاری نشست سران گروه نرماندی

لازم به یادآوری است، به گفته برخی منابع نشست رهبران کشورهای عضو گروه نرماندی برای حل و فصل مناقشه دونباس، احتمالاً تا آخر ماه اکتبر (اواخر مهر ماه-اوایل آبان) برگزار خواهد شد. بر اساس این اطلاعات، همه طرفین به کاهش درگیری ها در خطوط تماس در منطقه اذعان داشته و تحقق تبادل زندانیان بین روسیه و اوکراین را علامت مثبتی برای از سرگیری گفت وگوهای سازنده می دانند.

امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه اخیراً ابراز تمایل کرده بود که نشست سران گروه نرماندی می تواند در همین ماه سپتامبر در پاریس برگزار شود. روسیه مخالفتی با ازسرگیری این مذاکرات با حضور رئیس جمهوری جدید اوکراین ندارد، ولی به عقیده مقامات مسکو، کی یف باید نشان دهد که آمادگی کار همراه با نتیجه و اجرای توافقات را دارد و زلنسکی، برخلاف رئیس جمهوری سابق اوکراین، می تواند به وعده های خود پایبند بماند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 18 مهر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 129

به "چرا ترامپ برای پیوستن به گروه نرماندی تمایل پیدا کرده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا ترامپ برای پیوستن به گروه نرماندی تمایل پیدا کرده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید