پیشنهاد نوروزی؛ به شهر های بهاری ایران سفر کنید

به گزارش آفتاب صبا، زندگی امروز- بهار برترین فصل سفر در ایران است. با وجود آن که کشور چهار فصلمان در هر زمانی از سال مقصدی محبوب برای گردش دارد، اما سفر بهاری طعمی متفاوت به ویژه برای علاقه مندان به طبیعت خواهد داشت. در میان شهر های زیبای ایران، مقصد هایی هستند که سفر به آن ها در فصل بهار بسیار دلنشین تر است؛ برخی از آن ها به علت موقعیت آب و هوایی، گروهی به علت اتفاقات خاصی که تنها در بهار در آن جا رخ می دهد و شهر هایی به علت جشنواره ها و رسوم زیبای بهاری. با این مطلب همراه باشید تا با شهر های بهاری کشورمان آشنا شوید.

پیشنهاد نوروزی؛ به شهر های بهاری ایران سفر کنید

یکی از مزایای سفر در فصل بهار هوای دل انگیز آن است. طبیعت بی نظیر و منظره های بهشتی باعث می شود تا طراوت سفر تا لحظه های پایانی آن همراه شما باشد. علاوه بر آن به علت اینکه در بیشتر شهر های ایران هوایی معتدل و زیبا را تجربه می کنید، سفر به هر نقطه از جغرافیای ایران لذت بخش است. اما اگر فرصت بسیاری برای سفر ندارید، بهتر است شهر های بهاری ایران را برای سفر انتخاب کنید تا خاطره ای به یاد ماندنی از بهار سال جاری برای خود بسازید.

شیراز، شهر بهار و نارنج

حتی اگر اهل سفر نباشید، حتما شنیده اید که شیراز از شهر های بهاری ایران است. شهر بهار و نارنج و اردیبهشت. دیدنی های شیراز آن قدر زیاد است که اگر فرصت کافی داشته باشید، به یکی از پربارترین سفر های شما تبدیل خواهد شد. اما بنا های تاریخی تنها علت اینکه این شهر تاریخی و زیبا را در فهرست بهار آورده ایم، نیست. اگر مسافر بهاری شهر شیراز باشید با ورود به هر باغ و عبور از هر کوچه باغ عطر درختان بهار نارنج شما را سرمست می نماید. منظره های زیبا و باغ های پر بار را هم به این حال خوش اضافه کنید و به این دلایل هم که شده بار سفر ببندید.

باغ ارم، باغ نارنجستان قوام، باغ دلگشا و عفیف آباد را می توان زیباترین جاذبه های شهر شعر و طرب دانست. علاوه بر آن در سفر به این شهر حتما سری به مزار حافظ و سعدی بزنید تا هم از مهم ترین جاذبه های شهر دیدن نموده باشید و هم در محوطه زیبای این مکان ها نفسی تازه کنید.

مسجد نصیرالملک، باغ پرندگان شیراز، شاهچراغ و ارگ کریمخان جاذبه های دیگر شهر شیراز هستند که باید از آن ها دیدن کنید.

محلات، سفر به هلند کوچک ایران

بهار فصل گل و رنگ است. تفاوتی ندارد که کجای این سرزمین هستید. در هر شهر و روستایی حتما نشانی از بهار را خواهید دید. اما در برخی از شهر ها می توان بهار را زندگی کرد. محلات یکی از این منطقه ها پر از رنگ و عطر است. این شهر در جنوب شرقی استان مرکزی قرار گرفته و به علت تنوع گل ها و دشت های سراسر پوشیده از گل به آن هلند کوچک ایران لقب داده اند. هوای فوق العاده و طبیعت بی نظیر این منطقه نوید دهنده سفر بهاری خوش برای شما خواهد بود. برای دیدن تنوع گل های شهر محلات سراغ دهکده گل را بگیرید تا به سرزمین کوچک و هزار رنگ این شهر دسترسی پیدا کنید.

سرچشمه محلات که آن را پر آب ترین چشمه این شهرستان می دانند یکی از جاذبه های دیدنی این شهر است. این چشمه هم از نظر تامین آب منطقه اهمیت زیادی دارد و هم با توسعه فضای سبز اطراف، به یکی از منطقه ها سرگرمیی شهر تبدیل شده است.

محلات تنها به علت طبیعت و آب و هوایش معروف نیست، بلکه این منطقه سابقه تاریخی بسیاری نیز دارد. روستای خورهه یکی از منزلگاه های قدیمی آریایی ها است که در شهرستان محلات قرار گرفته است. ستون های تاریخی که در این روستا دیده می شود به سده نخست پیش از میلاد مسیح (ع) بازمی شود.

پل باقر آباد، سد تاریخی نیم ور، قلعه جمشیدیه و چنار دو هزار ساله نیز از دیگر جاذبه های دیدنی شهرستان محلات است.

بجنورد، شهر پر جاذبه خراسان شمالی

بجنورد را می توان اقلیمی کوهستانی با فلات های مرتفع دانست. این موقعیت خاص جغرافیایی باعث شده تا زمستان های بسیار سرد و تابستان های نسبتا گرمی را در آن تجربه کنید. به همین علت بهترین زمان سفر به این شهر زیبا، فصل بهار است. فصلی که اگرچه با نسیم خنک بهار همراه می شود، اما همچنان دلپذیر است.

برای سرگرمی در این شهر بهاری، سری به گردشگاه بش قارداش بزنید تا در خنکای چشمه های کوهستانی نفسی تازه کنید. پارک بابا امان نیز با درختان زالزالک، زردآلو و بوته های تمشک وحشی می تواند میزبان بهاری خوبی در این شهر برای شما باشد. عمارت آیینه خانه مفخم و حسینیه جاجرمی نیز از دیدنی های تاریخی شهر بجنورد هستند. با خرید سوغاتی مانند شکر پنیر، قره قروت و کشک این شهر، خاطره این سفر بهاری را ماندگار کنید.

چابهار، بندر چهار بهار ایران

در هر فصلی از سال می توانید شاهد افسون طبیعت در شهر بندری چابهار باشید. شهری که به هندوستان ایران معروف است و همین لقب کافی است تا برای دیدن زیبایی های آن به این منطقه سفر کنید. ساحل جابهار در شمار زیباترین ساحل های ایران قرار گرفته است و روشن است که دیدنی پایکوبی خورشید بر کرانه دریای عمان، بهار دل انگیزتری برای گردشگران خواهد ساخت. دیدن کوه های مریخی، گل فشان ها، تالاب صورتی رنگ لیپار و جنگل های حرا را در این شهر از دست ندهید.

کوهرنگ، شهر لاله های واژگون

همه تعریف این شهر در نام آن خلاصه شده است. کوهرنگ، شهری کوهستانی که در دامنه های آن می توان هزار رنگ با با زیباترین حالت خود به دیدن نشست. شهرستان کوهرنگ یکی از شهر های مهم استان چهار محال و بختیاری است. با وجود وسعت کم می توانید فهرستی بلند بالا از جاذبه های دیدنی آن پیدا کنید. آبشار تونل اول کوهرنگ، پیست اسکی چلگرد و چشمه های جوشان اطراف شهر همگی از زیبایی های این منطقه به حساب می آیند.

اما آنچه که آمدن بهار ا در این منطقه نوید می دهد، دشت لاله های واژگون است. این دشت 3600 کیلومتر وسعت دارد و میزبان گونه های نادر گل لاله است. از اواسط فروردین تا اواخر اردیبهشت می توانید برای دیدنی لاله های واژگون مسافر این دشت قرمز رنگ و زیبا باشید.

اردکان، گشت و گذار بهاری در پس کوچه های قدیمی

اردکان یکی از مقصد های گردشگری ایران است که در فصل بهار بیشترین بازدید نماینده را دارد. هوای معتدل بهاری در این زمان باعث می شود که بتوانید به راحتی در کوچه های گلی و زیبای شهر قدم بزنید و از دیدنی دیدنی های آن زیبا لذت ببرید. قنات ها معروف ترین ویژگی این شهر هستند و البته ضروری است که جاذبه های دیگری مانند آرامگاه پیر سبز چک چک، خانه تقدیری ها، کوچه ضیائی و پارک ملی سیاهکوه را نیز در فهرست دیدنی های خود قرار دهید.

تنکابن، بهاری ترین شهر مازندران

در میان شهر های زیبای شمالی و به ویژه شهر های مازندران، تنکابن همواره هواداران خودش را داشت است. شهری با طبیعت بکر و دامنه های سراسر سبز که در هر نقطه از آن می توان منظرهی متفاوت از بهار را دید. دشت دریاسر یکی از دیدنی ترین منطقه ها این شهر است. جایی که در فصل بهار می توان نهایت زیبایی را در دشت های پوشیده از بابونه آن دید. به این علت به این منطقه بهشت زردرنگ ایران لقب داده اند. گل های بابونه از اوایل فروردین تا اواخر اردیبهشت میزبان شما هستند.

طالقان، دامنه نشین البرز

اگر مرکز نشین هستید و در پی مقصد بهاری در اطراف شهر تهران می شد، پیشنهاد ما به شما سفر یک روزه به طالقان است. شهری که در دامنه البرز جای گرفته و بهاری سراسر زیبایی دارد. دریاچه سد زیبای طالقان و طبیعت پهناور اطرافش مکان بسیار خوبی برای سرگرمی و کمپ است. علاوه بر آن در اطراف طالقان چشمه ها و آبشار های کوچک کوهستانی بسیاری وجود دارد که می تواند پذیرای گردشگران بهاری باشد. بهار در دشت های طالقان با رویش گیاهان مختلفی از جمله آویشن، ریواس، تره کوهی، کاسنی و بومادران از راه می رسد. بعلاوه باغ های فراوانی از گردو، سیب، گلابی و گیلاس را می توانید در این بخش ببینید.

داماش، سرزمین سوسن چلچراغ

روستای داماش یکی از شهر های زیبای ایران از توابع رودبار است که بین شهر های لوشان و منجیل قرار گرفته است. این شهر را می توان پهنه سبز کوهستانی گیلان دانست. جایی که طبیعت با سبزترین رنگ خود پذیرای شما خواهد بود. گل سوسن چلچراغ یکی از نادرترین گونه های گل در جهان است که می توان آن را در شهر زیبای داماش دید. این گل تنها گل ملی ایران است که از اواسط بهار می توان آن را در بخش عمارلوی داماش دید. همزمان با رویش این گل محلی ها جشنواره ای به نام جشنواره سوسن چلچراغ برگزار می نمایند و با مراسم خاصی با لباس محلی در این منطقه اجرا می شود.

بهترین ها - زهرا سرشکی

منبع: زندگی روز
انتشار: 21 آذر 1400 بروزرسانی: 21 آذر 1400 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 1687

به "پیشنهاد نوروزی؛ به شهر های بهاری ایران سفر کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهاد نوروزی؛ به شهر های بهاری ایران سفر کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید